Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Napoleon, a Kościuszko

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki był stosunek Tadeusza Kościuszki do Napoleona? Czytałem, że był mu niechętny. Czy Ci panowie w ogóle kiedykolwiek rozmawiali, wymienili poglądy? Jaki był jego pogląd na sprawę Polski w epoce napoleońskiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Kościuszko nie bardzo ufał w to, że Napoleon może cokolwiek zmienić w kwestii niepodległości Polski. Pod wpływem Kościuszki Józef Pawlikowski napisał broszurę pt. "Czy Polacy mogą się wybić na niepodległość?". Została opublikowana w Paryżu w 1800 roku. Autor głosił, iż Polska może odzyskać niepodległość bez oglądania się na obcą pomoc, pod warunkiem, że jednomyślnie powstanie przeciwko wrogom. Odzwierciedlało to nastawienie Kościuszki. W listopadzie 1806 Napoleon wezwał do Berlina Dąbrowskiego i Wybickiego. Ci ogłosili odezwę do Polaków wzywając ich do powstania przeciwko Prusom. Kościuszko nie chciał wydać podobnego apelu, mimo nalegać cesarza. Zażądał od niego przywrócenia Polski w granicach przedrozbiorowych, ustanowienia rządów konstytucyjnych oraz uwłaszczenia chłopów. Napoleon nie chciał bądź też nie mógł spełnić tych żądań. Poza tym był związany obietnicą daną Pawłowi I, że nie podejmie już walki z Rosją. Utrzymywał także kontakty z księciem Czartoryskim, co także miało wpływ na postawę Kościuszko wobec Napoleona.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kościuszko odrzucił też ofertę objęcia dowództwa nad tworzonymi przy boku Napoleona Legionami Polskimi, których dowódcą został ostatecznie J. H. Dąbrowski

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Zażądał od niego przywrócenia Polski w granicach przedrozbiorowych

Na co Napoleon odpowiedział, że Kościuszko „Jest po prostu głupcem”

Może faktycznie te żądanie były zbyt wygórowane…

Na pewno jednak Kościuszko nie ufał Napoleonowi. Czy słusznie – to trudno mi określić. Zawsze chyba lepsze własne państwo choćby nie całkowicie suwerenne…

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Kościuszko zagrał dość odważnie, inaczej widział droge do niepodległości Polski. Myślę, że był nierozsądny. W końcu chodziło o walkę za jego ojczyznę- trzeba bylo chwytać szanse, ale i tak uważam, że postąpił ryzykownie i odważnie.

Na co Napoleon odpowiedział, że Kościuszko „Jest po prostu głupcem”

Z perspektywy interesów Francji słuszna uwaga. Z perspektywy interesów Polski-nie za bardzo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Kosciuszko po prostu sprawdził w ten sposób intencje Napoleona. skoro ten nie chciał ani takich granic, ani pełnej niepodległości, to znaczy, ze po prostu chciał żołnierzy jak najtańszym kosztem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Kosciuszko po prostu sprawdził w ten sposób intencje Napoleona. skoro ten nie chciał ani takich granic,

A nie uważasz, że żądania te były za bardzo wygórowane?. Bo nie mamy własnego państwa a Kościuszko chce granic na południu nad Morzem Czarnym koło Odessy, a na północy nad Morzem Bałtyckim koło Rygi.

po prostu chciał żołnierzy jak najtańszym kosztem.

Ale np. utworzenia Legionów Polskich nie proponował Napoleon nam, lecz my Napoleonowi (właściwie rządowi Francji)….

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Kościuszko jest w wielu biografiach przez naszych pisarzy usprawiedliwiany za to iż nie przyłączył sie do Napoleona i nie odnawiał kraju.Myślę ze Kosciuszko zachowywal się jak "nadęty", przegiął z granicami , a sam wiedzial ze nikt takich nie przyjmie, mysle ze zrobil to po to by Bonapartego ukazac za tyrana ukazujacego tylko swoją wole gdyz byl mu niechętny.Gdzies w Paryżu Kosciuszko miał podobniez uciec przed żołnierzami Polskimi kiedy ich zobaczył!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hauer   

Czego to bonapartyści nie wymyslą. Napoleon potraktowal Polske instrumentalnie. Wczynał wojny ze wszystkimi wkoło, dobrze Kościuszko myślał, ze niepodległości z wiazania się z kims takim nie będzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Tylko, że gdyby Kościuszko przyłączył się do Napoleona oznaczałoby to wystąpienie przeciwko Rosji, a przecież przysiągł carowi, że nie będzie już walczył przeciwko Rosji. Poza tym jak pisałem, był blisko związany z księciem Czartoryskim, który był z kolei zwolennikiem związku z Rosją. Więc to, że Kościuszko postawił takie warunki nie było rzeczywistym żądaniem ich spełnienia przez Napoleona. Kościuszko specjalnie postawił takie warunki gdyż wiedział, że cesarz ich nie będzie mógł spełnić w żaden sposób.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Czego to bonapartyści nie wymyslą

A ci bushyści- oni to dopiero wymyślają... ;)

Szczerze powiedziawszy to Kościuszko był wyrafinowany. Jego postępowanie nie było zbyt, że tak powiem ładne. Ja myślę, że Napoleon był dla niego zbyt dużą indywidualnością, Polacy zbyt mu ufali, a Kościuszko tego nie akceptował- ale to ja tak myślę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Szczerze powiedziawszy to Kościuszko był wyrafinowany. Jego postępowanie nie było zbyt, że tak powiem ładne. Ja myślę, że Napoleon był dla niego zbyt dużą indywidualnością, Polacy zbyt mu ufali, a Kościuszko tego nie akceptował- ale to ja tak myślę...

Nie wszyscy Polacy mu ufali (vide książę Adam Jerzy Czartoryski), a Kościuszko domyślał się, że Napoleon nie walczy po to aby pomóc Polsce tylko aby załatwić swoje interesy (co jest absolutnie zrozumiałe). Więc po co miał się angażować w pomaganie cesarzowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Przestańmy udowadniać czy Napoleon chciał Polski niepodległej czy nie chciał i dbał o interesy swoje.Chociaż mógłby to być nowy temat.

Tak po za tym kto uważa iż utworzenie kraju dla specjalnie dla Polaków z własnym rządem było dbaniem o własne interesy tak do końca?

Ale wróćmy do Kościuszki, nie mógł on dokońca jednoczyć się z Napoleonem bo wiązała go przysięga , tylko że kto w tamtych czasach oprócz Napoleona mial jakiekolwiek plany odbudowy Polski , sami chyba tylko Polacy.Nie widze żadnych przyczyn logicznych dla których Kościuszko miałby nie zaufac Napoleonowi, nic oprócz czasowo tej przysięgi którą złożył,odwrócił się od wołań Polaków i pozostał bierny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tak po za tym kto uważa iż utworzenie kraju dla specjalnie dla Polaków z własnym rządem było dbaniem o własne interesy tak do końca?

Na pewno tak do końca nie.

nic oprócz czasowo tej przysięgi którą złożył

A tą przysięgę składał tylko Pawłowi I (tak z ciekawości pytam)?

Gdzieś niedawno czytałam, że Kościuszko przeznaczył swoje pieniądze na budowę łuku triumfalnego na cześć Aleksandra I, który potem „odwdzięczył się” i zezwolił na usypanie Kościuszce kopca….

Tylko, że gdyby Kościuszko przyłączył się do Napoleona oznaczałoby to wystąpienie przeciwko Rosji, a przecież przysiągł carowi, że nie będzie już walczył przeciwko Rosji.

I może tu jest cały problem… Kościuszko nie tyle, co nie ufał - tylko za bardzo nie mógł do Napoleona się przyłączyć...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Kościuszko naprawdę nie lubił Napoleona i uwazał go za człowieka który tylko wykorzysta Polaków. A przysięgę złożył Pawłowi tylko nie Aleksandrowi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.