Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Estera

Aleksander I - ocena

Rekomendowane odpowiedzi

Estera   

Aleksander I jako młodzieniec prowadził dziennik, w którym pisał o sobie tak:

Jestem nieodpowiedzialnym nierobem, niezdolnym do prawdziwego myślenia, mówienia i działania.

Napisał tak mając 12 lat. Innym razem stwierdził, że jest egoistą.

O tym dzienniku wspomina Zamoyski w książce: "1812. Wojna z Rosją". Zauważa, że Aleksander musiał prowadzić dziennik poświęcony swoim wadom, złemu zachowaniu, nieudanych działanaich. Zamoyski określił to jako "samobiczowanie".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tofik   

No, no, widzę że car Olek to bratnia dusza dla mnie. Miło.

Mógł być niedowartościowany (jak np. ja ;) ), ale to chyba lepiej niż od tego, że pisałby o sobie "jestem wielki, mądry, przystojny i nikt mi się nie równa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Ciekawe co mu to dało...Aleksander I był wychowywany na cara Rosji- potężnego imperium, rozległego terytorium. Miał władać krajem w dobie niezłej dziejowej zawieruchy. Napoleon Bonaparte urządzał Europę po swojemu. Aleksander zaś miał jakieś kompleksy, chciał być tak potężny jak Cesarz Francuzów. To go napędzało. Carem był średnim. Przynajmniej ja to tak widzę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Był świetnym politykiem. Mógł przyjąć sojusz z cesarzem Francuzów w obliczu francuskiego tryumfu (to by świadczyło o jego średniości), ale pozostał wiernym sojusznikiem Prus, Austrii i Anglii. Zresztą miał w nosie napoleońską blokadę kontynentalną. Gospodarka angielska przeżyła m.in. dzięki zwłaszcza otwarcia rynku rosyjskiego. W swojej polityce "testował" liberalizm najpierw w Królestwie Polskim, ale najbardziej, najwięcej w Księstwie Finlandii. Te dwa organizmy były dla niego polem do doświadczenia czy warto wprowadzać nowe idee na całą Rosję. Poza tym był inżynierem i konstruktorem porządku wersalskiego (jak na głównego zwycięzcę Napoleona przystało). Gdyby nie on, to Hohenzollernowie nie byliby dalej władcami Prus. Ach, i po 1815 miał największe nabytki terytorialne (vide Polska, bo w myśl poprzednich traktatów Księstwo Warszawskie powinno przypaść Prusom). Był despotą, to fakt i nijak się miały jego idee młodzieńcze do rządów, ale nie można mu odebrać, że politykę na scenie europejskiej rozegrał znakomicie. Mikołaj I kontynuował jego politykę tylko że z większą brutalnością.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
A najciekawsza w Jego życiorysie jest śmierć

U innych carów (i caryc ) bywa podobnie :D

Był świetnym politykiem.

Za którym podążali mordercy jego ojca.

Mógł przyjąć sojusz z cesarzem Francuzów w obliczu francuskiego tryumfu (to by świadczyło o jego średniości), ale pozostał wiernym sojusznikiem Prus, Austrii i Anglii.

Masz na myśli jakąś konkretną sytuację?

Napoleon jednak robił na nim wrażenie. Podobnie jak organizacja Cesarstwa Francuskiego.

Zresztą miał w nosie napoleońską blokadę kontynentalną.

Tak, to prawda. Jednak chyba nie od razu. Zresztą- Napoleon też miewał blokadę w nosie :D

Był despotą, to fakt i nijak się miały jego idee młodzieńcze do rządów, ale nie można mu odebrać, że politykę na scenie europejskiej rozegrał znakomicie.

Pomogły mu środki jakimi dysponował.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   
Mógł przyjąć sojusz z cesarzem Francuzów w obliczu francuskiego tryumfu (to by świadczyło o jego średniości), ale pozostał wiernym sojusznikiem Prus, Austrii i Anglii.

Masz na myśli jakąś konkretną sytuację?

Napoleon jednak robił na nim wrażenie. Podobnie jak organizacja Cesarstwa Francuskiego.

Tak, pokój w Tylży w 1807 (jak mniemam chyba że coś przekręciłem). Napoleon chciał sojuszu dwóch cesarzy i wydania Fryderyka ale car pozostał wiernym sojusznikiem Hohenzollernów. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

A i tak wielu na niego krzywym okiem patrzyło, jakby się bratał z Napoleonem...Ale masz rację- on wiedział co robił i jak kombinować. Jednak miał ku temu środki- potężne imperium, z którym każdy się liczył i koronę na głowie, którą akceptowali (choć była zdobyta w sposób pozostawiający wiele do życzenia).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Narya   

Tak, zwłaszcza patrzyło krzywym okiem, kiedy zagarnął Księstwo Warszawskie bez Krakowa i Wielkopolski. Nawet chyba doszło do awantury w Wiedniu, ale nikt nie podważał jego autorytetu, wszak był traktowany jako główny zwycięzca Napoleona. :D

Masz rację, to był kombinator. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Myli się głównego zwycięzcę Napoleona , mówiąc ,że jest to Aleksander , myślę że można liczyć Anglików jako zwycięzców Napoleona. Ten król nic nie był wart dla swego kraju. To armia i lud uratowali kraj w 1812 roku , potem nie wykazali się niczym specjalnym w koalicji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Masz rację, to był kombinator.
A jak swoją śmierć wykombinował, toż to majstersztyk był

Aleksander I Wielki Kombinator nie rymować z terminator :D Dobra- to był żenujący dowcip prowadzącego na początek wiadomości :mrgreen: Koniec.

Nawet chyba doszło do awantury w Wiedniu, ale nikt nie podważał jego autorytetu, wszak był traktowany jako główny zwycięzca Napoleona.

Wykazywał się też sporym uporem co do pewnego przymierza, które tak na dobrą sprawę nie było przestrzegane. Widać, że w pewnych kwestiach można mu było zwyczajnie ustąpić.

wszak był traktowany jako główny zwycięzca Napoleona.
Myli się głównego zwycięzcę Napoleona , mówiąc ,że jest to Aleksander , myślę że można liczyć Anglików jako zwycięzców Napoleona. Ten król nic nie był wart dla swego kraju. To armia i lud uratowali kraj w 1812 roku , potem nie wykazali się niczym specjalnym w koalicji.

Angielskie pieniążki, rosyjski teren walki, rosyjski żołnierz, rosyjska śmierć. Anglia chciała tylko równowagi w Europie. Aleksandrowi zaś, Napoleon mówiąc kolokwialnie wszedł też na ambicję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   
Rozumiem, że "Anglicy" to monarcha

Nie bardzo rozumiem o co ci chodzi.

Angielskie pieniążki, rosyjski teren walki, rosyjski żołnierz, rosyjska śmierć. Anglia chciała tylko równowagi w Europie. Aleksandrowi zaś, Napoleon mówiąc kolokwialnie wszedł też na ambicję.

Gdyby nie te pieniążki to nie byłoby wielu chętnych na walkę z Napim.

Anglia chciała tylko równowagi w Europie. Aleksandrowi zaś, Napoleon mówiąc kolokwialnie wszedł też na ambicję.

A obrona przed utraceniem morskiego i handlowego prestiżu?? ( to nie jest tylko równowaga). Dziękować mu za ambicję niewolenia narodu i tłamszenia równości.

Coś mało robił tego samobiczowania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Gdyby nie te pieniążki to nie byłoby wielu chętnych na walkę z Napim.

Te pieniądze widzimy my, widzieli je też uczestnicy koalicji. Jednak w chwili upadku Napoleona w Rosji widziano Aleksandra I i jego armię. Przynajmniej ja to tak odbieram- mogę się rzecz jasna mylić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.