Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Zapewnie wielu z was czytając o jakichkolwiek II - wojennych walkach nie raz zetknęło się z dziwacznymi określeniami typu "pal", "dac", "dan", "dam", "pac", itp., kojarzonych byc może z artylerią (?). Były to (i być może jeszcze gdzieś wystepują) powszechnie stosowane skróty różnych formacji artyleryjskich:

pac - pułk artylerii ciężkiej;

pan - pułk artylerii najcięższej;

dan - dywizjon artylerii najcięższej;

dam - dywizjon artylerii motorowej;

dac - dywizjon artylerii ciężkiej;

dak - dywizjon artylerii konnej;

ac - artyleria ciężka;

ad - artyleria dywizyjna;

an - artyleria najcięższa;

pal - pułk artylerii lekkiej.

Chciałbym w skrócie opisac ten ostatni. Dlaczego? Otóż był on najliczniej występującym pułkiem w naszym wojsku w 1939r. Każda z 30 liniowych dywizji piechoty miała przyporządkowany sobie jeden pal (odpowiednio ponumerowany adekwatnie do nr dywizji). Uzbrojony był w charakterystyczne armaty, znane z wielu fotografii (niewielkie działa o "szprychowych" kołach ciągnięte przez konie) - 75 mm francuską armatę wz. 1897. Pal dzielił się na 3 dywizjony (dyony). Dyon tworzyły 3 baterie czterodziałowe i kolumna amunicyjna. Działon tworzyła armata, jaszcz, i 3 przodki. Skład osobowy działonu przedstawial się następująco: działonowy, celowniczy, zamkowy, amunicyjny, i dwaj wręczyciele. Działon w marszu ciągnięty byl przez 12 koni: sześć wyprzęgano do armaty, i sześć do jaszcza. Konie w zaprzegu nosiły nazwę: para dyszlowa, środkowa, i szpicowa. Poszczególnymi parami powodowali jeźdzcy w liczbie trzech, siedząc na koniach wyprzęgniętych z lewej strony. Obok na osobnym koniu jechał działonowy, a na czele baterii d-ca baterii. Obsługa działonu jechała na przodku działa, i przodku jaszcza. Jeżeli miałby ktoś jesszcze jakieś pytania w kwestii przez mnie poruszonej - chętnie odpowiem.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Tj. armat 75 mm ? Etatowo powinien posiadać 36 szt. (3 dyony, każdy po 3 baterie czterodziałowe).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pancerny   

Nie chodziło mi o armaty, ale o ilość ludzi np w baterii.Ja mam tu skład baterii artylerii konnej,są 4 działony, ale i są dwa plutony i nie wiem, ile liczyły ludzi , ani jakie spełniały zadanie ,chyba jako ochrona?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Podane określenia wywodzą się ze skrótów taktycznych obowiązujących w wojsku polskim na podstawie rozkazu MSWojsk. W posiadanym przeze mnie słowniku skrótów taktycznych i znaków konwencjonalnych z 1927 r. w skrótach tych były kropki, a w artylerii obowiązywały jedynie następujące skróty:

p.a.c. - pułk artylerii ciężkiej;

p.a.n. - pułk artylerii najcięższej;

p.a.g. - pułk artylerii górskiej;

p.a.pl. - pułk artylerii przeciwlotniczej;

p.a.c. - pułk artylerii ciężkiej;

d.a.k. - dywizjon artylerii konnej;

art.c. - artyleria ciężka;

art.nc. - artyleria najcięższa;

odpowiednikiem pal był:

p.a.p. – pułk artylerii polowej

ciekawe czy ktoś wie co znaczyło t.p.z. ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
widiowy7   
(niewielkie działa o "szprychowych" kołach ciągnięte przez konie) - 75 mm francuską armatę wz. 1897

A co z "prawosławną" 75-tką.Wiem że pewna ich ilość była na wyposażeniu Wojska Polskiego w 1939 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Armata wz. 02/26 była używana w dywizjonach artylerii konnej , a także w plutonach artyleryjskich , przydzielanych organicznie [ 2 armaty w plutonie ] do każdego stałego pułku piechoty , podobno także do niektórych pułków rezerwowych [ spotkałem się z tym w odniesieniu do 135 pp. 33 DPRez. i 206 pp. 35 DPRez. ] .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.