Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
szpek_chomik

Książki kultowe - starożytność

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak dla wielu pasjonatów Krucjat "Biblią" są "Wyprawy krzyżowe" S.Runcimana tak i dla miłośników starożytności muszą istnieć książki "kultowe". Macie jakąś książkę o starożytności którą bez wahania polecilibyście każdemu do przeczytania?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Nie czytałam, ale dokładnie przeglądałam i w sumie zapoznałam się z fragmentami: "Historia kultury starożytnej Grecji i Rzymu"- Kumaniecki- nie wiem czy kultowa, ja ją widziałam na liście lektur do olimpiady. Fajna książka- i historia i sztuka, kultura. Bardzo ciekawa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
sargon   

Prócz "fenickich" książek :wink:

"Historia Rzymu" Ziółkowskiego

Trudna, ale fenomenalna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Anders   

No własnie Sargonie, czy jest pozycja fenicka (bądź punicka) którą moglibyśmy polecić? Moscati starszawy, Kęciek - tylko Wojna Hannibala trzyma poziom, Lancel to tylko biografia najlepszego wodza antyku, Charles-Picard po polsku to chyba tylko takaż sama biografia i rys społeczno-gospodarczy "Życie codzienne w Kartaginie w czasach Hannibala". W dobrych bibliotekach może jeszcze znajdzie się "Kartagina a Rzym przed wojnami punickimi"...

Posucha.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   

Wolskiego bardzo dobrze się czyta. Ta książka jest świetna. I w sumie prosta, przyjemna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
RoksiSK   

Zamówiłam i niecierpliwie czekam na "Historię starożytną" Jaczynowskiej. Jest w spisie literatury podstawowej na kierunku historycznym.

[ Dodano: 2007-07-12, 16:36 ]

Ja polecam Józef Wolski "Starożytność" od tego się powinno zaczynać dlatego to u mnie książka kultowa numer 1.

Ta też jest na liście :(

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą poważną pracą o "starej żytniej" z jaką miałem styczność były "Dzieje Grecji" Hammonda. Dla mnie jest "kultowa" chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że od czasu jej napisania nauka poszła do przodu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawno byłby to pewnie z wielkim trudem pożyczony Hannibal Picarda (kręte ścieżki prowadzą na prostą i oczywistą drogę uwielbienia Rzymu).

Potem oczywiście Cary i Scullard, Dzieje Rzymu, wyśmienity jest August i potęga obrazów Zankera - właściwie analiza propagandy rodzącego się Imperium, Kościół w świecie późnego antyku, Wipszyckiej i jej oraz Benedetto Bravo I oraz III tom Dziejów starożytnych Greków - dobra choć typowo 'polska' odpowiedź na klasycznego Hammonda. Ciekawa jest Demokracja ateńska w czasach Demostenesa Hansena - można by ją sobie zestawić z serią Kuleszy o instytucjach Polis Ateńskiego publikowanego niegdyś w MW (zdaje się stanowiących wyciąg z Aten Peryklesa tegoż - polecania godna jest w tym sensie - zestawieniu Sparta w V i IV wieku tegoż również). Prawdę powiedziawszy jednak paradoksalnie niezwykle pomocniczą i w tym sensie absolutnie kultową było dla mnie Vademecum Historyka... m.in. Wipszyckiej szczególnie w kwestii bibliografii - częstotliwość korzystania zwłaszcza w bibliotekach - wskazówki - kultowa...

Anna Świderek, Hellada królów jakże to jest fantastycznie napisane...

W jakimś sensie - ze względu na posiadanie kompletu i pewien sentyment kultowy jest Krawczuk... Ale istotę kultowości oddaje Piccard choć jest to kult bałwochwalczy i ze względu na nieprawowierność wstydliwie odrzucany...

No i oczywiście Benevent - Kęciek - dla Pyrrusa.

Systematyzując jeśli przejawem kultowości jest niezrozumiały sentyment to Picard.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam pisarzy starożytnych.Własnie wyszło bardzo dużo wznowień i kilka pierwszych wydań w języku polskim . Moja WSPANIAŁA TRÓJKA to : Polibiusz DZIEJE, Tacyt DZIEŁA i Tukidydes WOJNA PELOPONESKA . Jest tego o wiele wiecej aaale to już dla zainteresowanych. . .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.