Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Matura 2007

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wam poszło na polskim? Ja pisałem podstawe i powiem wam, że tekst czytanie ze zrozumieniem mnie przeraził, beznadziejnie mi to poszło. Mam nadzieje, że z wypracowaniem będzie lepiej bo napisałem na max. miejsca i znałem Granice i Przedwiośnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Poszło średnio. Ja pisałam rozszerzenie, bo z uwagi na to, że przeczytałam może co szóstą lekturę, podstawy bym nie napisała, a tak na rozszerzeniu nikt nie kazał mi się odwoływać do całości lektury :) Tekst do czytania ze zrozumieniem był prosty, pytania do niego już nie, a mimo to po sprawdzeniu z przykładowym modelem odpowiedzi wyszło mi 8/10 punktów co wydaje mi się raczej mało możliwe, bo wyszło tych punktów za dużo. Wypracowanie pisałam na temat obrazów prowincji i porównania ich kreacji we fragmentach "Pani Bovary" Faluberta i "Republiki marzeń" Schulza, bo drugi temat kompletnie mi się nie podobał, a tego poematu wogóle mi się nie chciało czytać. Na próbnej maturze pisałam o obrazach wojny i ich porównaniu, i poszło mi bardzo dobrze. Jak będzie teraz to nie wiem, ale moje wypracowanie nie podoba mi się. Mogłam je chyba napisać lepiej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak angielski i wos? Ja angielski zdam sobie spokojnie 25/30 bede mial z trstowych + punkty za wypracowania, dla mnie ok. Dzisiaj wos dla mnie banał, temat o biedzie i bezrobociu to mogłem pisać, pisać, pisać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Wos faktycznie nie był trudny, ale ja go nie pisałam, bo wyszłam z założenia, że skoro na interesujących mnie kierunkach jest do wyboru historia albo wos, to nie ma potrzeby by pisać i to, i to :P W poniedziałek miałam ustny z polskiego, a dziś pisemny niemiecki na poziomie dwujęzycznym, który okazał się wbrew pozorom bardzo łatwy i przyjemny, tak więc jestem zadowolona :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Liberal   

Angielski i WOs w porządku, WOS nawet powiem łatwy, z polskiego tematy ok, ale ten tekst z pytaniami dla mnie trudny i to nawet bardzo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Historia rozszerzona całkiem łatwa, moim skromnym zdaniem, ale też trudniejsza od matury 2005. Temat przewodni całego egzaminu - 'Prusy a Polska' to całkowicie nie moja bajka

dobrze, że chociaż część źródłowa i testowa była prosta:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Historia rozszerzona całkiem łatwa

Oj tak, by nie powiedzieć, że bardzo łatwa :wink: Jestem bardzo, ale to bardzo zadowolona. Było prosto, łatwo i przyjemie tak, że ani się obejrzałam, a 180 min minęło (za to na polskim dłużyło mi się niemiłosiernie...). Z pierwszego i drugiego arkusza będę mieć 29/30 pkt, bo się na jednym pytaniu wyłożyłam. W sumie to się nawet nie wyłożyłam, tylko na śmierć zapomniałam i za nic w świecie się nie przyznam, które to było pytanie. Wstyd tak zapomnieć, po prostu wstyd :oops:

Esej pisałam o przyczynach i skutkach hołdu pruskiego. Bardzo sympatyczny temat, a przynajmniej jak dla mnie :wink:

Temat przewodni całego egzaminu - 'Prusy a Polska' to całkowicie nie moja bajka

Moja też nie, ale ponieważ moja rodzina od strony mamy pochodzi z tamtych stron, dzięki temu mam historii Prus większe pojęcie i dlatego arkusz mi wyjątkowo podpasował :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mówicie to matura rzeczywiście trudna nie była :wink: może ktoś wreszcie poszedł po rozum do głowy i trochę zniwelowała się róznica trudnosci matury z historii do np. matury z geografii ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   

Właśnie wróciłam z matury na której pisałam historię w języku niemieckim. Było bardzo, ale to bardzo prosto i przyjemnie. Właściwie to nie można się było wykazać żadną wiedzą historyczną, bo wszystko było w źródłach w arkuszu, należało tylko znać język niemiecki i myślę nawet, że nie w stopniu zaawansowanym, ponieważ i polecenia, i treść źródeł była napisana w języku bardzo przystępnym i zrozumiałym.

Jakie były zadania?

1) Należało zerknąć na obraz i napisać z jakiej epoki on pochodzi.

2) Na mapie Europy należało zaznaczyć cyfrą i opisać w tabeli dowolne 7 części imperium Habsburgów w XVI w. z (jako pomoc służyło jedno ze źródeł, w którym wymieniano tytuły Karola V i jego posiadłości)

3) Na obrazku przedstawiono sceny z życia Lutra. Należało do nich dobrać właściwie podpisy (np. założenie rodziny).

4) Na podstawie tekstu źródłowego (część tez Lutra) trzeba było odpowiedzieć na pytania z odpowiedziami A,B,C do wyboru

5) Z podanych w tabeli postulatów należało wybrać te, których żądał Luter.

6) Do podanych definicji (odpustu, kontrreformacji i czegoś tam jeszcze, już nie pamiętam) trzeba było dopisać właściwe słowo, które to ta definicja określała (u góry były te słowa do wyboru)

7) Należało wymienić 2 innych niż Luter reformatorów.

8) Na podstawie źródła (diagram przestawiający liczbę ludności Niemiec w latach 1618-48 należało odpowiedzieć na trzy pytania - m.in. o przyczynę i skutek tego stanu rzeczy.

9) Nie pamiętam...

10) Dłuższa wypowiedź pisemna (do 150 słów) o skutkach wystąpienia Lutra z 4 przykładami oraz o reakcji Kościoła na reformację (też 4 przykłady) i ogólnie o skutkach samej reformacji.

Szkoda, że nie pamiętam tego jednego zadania, ale cóż.. skleroza nie boli, ale daje się we znaki :wink: Jak widać było naprawdę prosto i bezstresowo, do zdobycia jest 50 punktów z czego 3 za poprawność językową. Punkty te niektóre uczelnie, bo niestety nie wszystkie dodają do poziomu rozszerzonego.

I to by było na tyle. Dzięki wszystkim tym, którzy trzymali kciuki za mnie :wink: Idę odpoczywać i świętować, ale jeszcze tu zajrzę :wink: To mój ostatni egzamin pisemny :mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Admin dostał 20/20, Albinos też

Ladnie, bardzo ładnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Ramcel   
Właśnie wróciłam z matury na której pisałam historię w języku niemieckim.

Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak historia po niemiecku na maturze... Mogłabyś przybliżyć nieco to zjawisko...? U mnie "już za rok matura" i może też bym się zdecydował na coś takiego...?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
nazaa   
Nie wiedziałem, że jest coś takiego jak historia po niemiecku na maturze... Mogłabyś przybliżyć nieco to zjawisko...? U mnie "już za rok matura" i może też bym się zdecydował na coś takiego...?

Jeśli nie jesteś uczniem klasy dwujęzycznej to chyba raczej nie możesz pisać matury dwujęzycznej, no ale nie zaszkodzi się dowiedzieć.

Ustne? Polski już miałam, a jutro mam niemiecki. O 8:00 rano... Nawet się człowiekowi wyspać nie dadzą :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Liberal   

Ja przegladalem tegoroczne matury z historii i wosu i musze powiedziez, ze poziom rozszerzony byl spokojnie jesli ktos sie uczyl do zrobienia. trudnu byl wos podstawa... sama teoria. natomiast podstawowa historia naprawde podstawowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.