Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

Pawik   

Jak mysliscie czemu kilka miesiecy przed wojna minister Beck nie skorzystal z pomocy militarnej ZSRR gdy juz wiedzial ,że wojna z Niemcami jest praktycznie nieunikniona? Co sadzicie o tym? Osobiscie uwazam ze minister Beck popelnil straszliwy blad ktory kosztowala zycie ok. 50 milionow ludzi ,gdyby odpowiedz ministra Becka bylaby pozytywna prawdopodobnie wiele istnien ludzkich zostaloby ocalonych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jak mysliscie czemu kilka miesiecy przed wojna minister Beck nie skorzystal z pomocy militarnej ZSRR gdy juz wiedzial ,że wojna z Niemcami jest praktycznie nieunikniona?

To tak jakby wpuścić lisa do kurnika - poczytaj trochę o stosunkach polsko - sowieckich w dwudziestoleciu międzywojennym.

Osobiscie uwazam ze minister Beck popelnil straszliwy blad ktory kosztowala zycie ok. 50 milionow ludzi ,gdyby odpowiedz ministra Becka bylaby pozytywna prawdopodobnie wiele istnien ludzkich zostaloby ocalonych.

Minister Beck idealem nie był, niemniej jednak starał się prowadzić naszą politykę zagraniczną na zasadzie balansowania pomiedzy dwoma wrogimi nam potęgami. Mając podpisane układy o nieagresji zarowno z ZSRS, jak i z Hitlerem zdecydowal się na jedyne rozsądne posunięcie - sojusz militarny ze starymi demokracjami europy (Francją i Wielką Brytanią). Nie bez znaczenia był tez sojusz obronny podpisany z naszym sąsiadem - Rumunią.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Hmm no wiem ze stosunku byly napiete ... lecz bylismy pod protektoratem Wielkiej Brytanii i Francji...dlatego chcialbym przedyskutowac to co o tym inni uwazaja czy to bylo dobre posuniecie czy zle...czekam na dalsze uwagi . Tak apropo Ciekawy nie musisz mnie odwolywac do tego jakie byly stosunki miedzy Polska ,a ZSRR miedzy latami 1918-1939 ...ale warto rozwazyc co moglo by byc gdyby wpuscil wojska radzieckie..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Tak apropo Ciekawy nie musisz mnie odwolywac do tego jakie byly stosunki miedzy Polska ,a ZSRR miedzy latami 1918-1939 ...ale warto rozwazyc co moglo by byc gdyby wpuscil wojska radzieckie..

Ciekawy ma rację. Gdyby pozwolić Rosjanom na wkroczenie do Polski to nie wyszli by stąd z własnej woli. A wyprowadzić trzeba by ich siłą. A Polski na coś takiego nie było stać.

W mojej opinii, a zaznaczam że nie jestem obyty z tematem, jednoznaczne postawienie na ZSRR dało by idealny pretekst Hitlerowi do wkroczenia na tereny Polski. Zresztą ani Francja ani Wlk. Brytania nie były by zapewne zbyt zadowolone z takiej decyzji Polski. A to mogło by wpłynąć na pomoc ze strony aliantów w sytuacji ataku Niemiec na Polskę. Chociaż mogę się mylić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Tak tylko,że pakt o ktorym stworzylem temat mial byc podpisany miedzy aliantami(m.in. Polską) ,a ZSRR na dlugo przed podpisaniem ukladu Ribentrop-Molotow ,a co do tego dla Niemcow bylby to idealny pretekst to watpie ... myslisz zeby chcieli stawic czola armii liczacej 2,5 mln zolnierzy?Ja to wyczytalem w takiej ksiazce i chcialbym sie dowiedziec tutaj wiecej troche od was.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Tak tylko,że pakt o ktorym stworzylem temat mial byc podpisany miedzy aliantami(m.in. Polską) ,a ZSRR na dlugo przed podpisaniem ukladu Ribentrop-Molotow ,a co do tego dla Niemcow bylby to idealny pretekst to watpie ... myslisz zeby chcieli stawic czola armii liczacej 2,5 mln zolnierzy?Ja to wyczytalem w takiej ksiazce i chcialbym sie dowiedziec tutaj wiecej troche od was.

A jakie były stosunki pomiędzy III Rzeszą a ZSRS?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Z moich wiadomości to wiem ,że stosunki pomiędzy ZSRR ,a Niemcami były napięte do czasu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow... od tego czasu rozpoczęła się jakaś tam współpraca między tymi państwami.. tylko ,że ów współpraca była coś w rodzaju wstępu do wojny ,ponieważ zarówno jak i Hitler jak i Stalin myśleli jak zniszczyć niby sojusznika z którym ma sie podpisany pakt.Pozdro.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pomysł aby dobrowolnie wpuścić Sowietów do Polski to niedorzeczność. W pełni zgadzam się ze zdaniem Ciekawego. Polska starała się balansować pomiędzy potężnymi sąsiadami, a wpuszczenie Sowietów oznaczało by rezygnację z dotychczasowego sposobu prowadzenia polityki, która do tej pory była skuteczna. Druga sprawa: przypomnij sobie, ile razy nasi "kochani" bracia Rosjanie oferowali nam bezinteresowną pomoc, sprawdź też co się działo kiedy już wkraczali na terytorium Polski, to będzie odpowiedź na pytanie dlaczego nie przyjęliśmy od nich pomocy. (proponuję zacząć od rozbiorów;) )

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Andreas   

Zgadzam się z opiniami Ciekawego i łukasza (przepraszam,klawiatura mi się psuje)-gdyby Rząd RP wpuścił Rosjan do Polski,to oni by nie wyszli stąd aż do albo rozpadu ZSRR albo do wojny z Niemcami.Przykładem może być Borne Sulinowo-małe miasteczko na Pomorzu.Sowieci przyszli tam w 1945. i siedzieli tam-w liczbie 25 500 żołnierzy oraz 5 000 osób cywilnych-aż do rozpadu ZSRR,czyli do 1991 r.,przedtem wszystko zniszczyli,łącznie z toaletami i kablami w ścianach.Po drugie,Polska musiałaby dawać im żywność oraz zaopatrzenie-jako dla armii sojuszniczej,lub Rosjanie sami sobie zabieraliby Polakom ich żywność("socjalizacja'')Więc reasumując,Polska musiałaby przeznaczyć kilkaset tysięcy ton żywności,zaopatrzenia itd. dla Armii Czerwonej oraz wyznaczyć dla nich zakwaterowanie.A Rządu RP po prostu nie było na to stać! Polska sama miała dość duże trudności z własną armią np. ORP ''Orzeł'' został kupiony ze zbiórek pieniędzy na ulicach.Istnieje też wiele zdjęć, na których są napisy w stylu:''W darze armii polskiej-warszawscy gazeciarze''.Po trzecie,Sowieci wykorzystaliby swoich żołnierzy w Polsce do ataku!Wy myślicie,że oni chcieli nas chronić!?Oni chcieli najpierw chcieli stworzyć pozory ''pomocy'',a potem,wypełniając pakt Ribbentrop-Mołotow uderzyliby od środka i od wewnątrz!Więc Rząd RP po prostu się bał o swoich obywateli i o siebie. :hi:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Amilkar   

Postawa Polski byla honorowa i odpowiednia , nie dali się obu stronom ,walcząc o swoje w beznadziejnej sytuacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Moim zdnaniem Beck zrobił bardzo dobrze. Nie mogliśmy przewidzieć co by się stało jakbyśmy ich wpuścili do Polski. Ja myślę , że sytuacja przypominała by tą z 1226-sprowadzenie Krzyżaków do Polski. Może i by nam pomogli ale czy potem samowolnie opuściliby Polskę? Rosjanie mogliby przysporzyć wielu kłopotów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.