Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Czy Polska kiedykolwiek w swoich dziejach była mocarstwem?

Rekomendowane odpowiedzi

Tomek91   

Z dobrze nam znanych dziejów wiemy , że w XV w. Polska ( z Litwą ) miała dostęp zarówno do Morza Bałtyckiego jak i Morza Czarnego . Za czasów Władysława IV Wazy powierzchnia RONu była największa w dotychczasowych dziejach . W latach 1600-1648 Polska armia pokonywała armie dużo większe armię ( wyjątek Gustaw Adolf , Cecora ) .

Polska miała duże predyspozycję do zostania mocarstwem . Niestety , Jarpen nie dodał czy chodzi o mocarstwo lokalne czy europejskie, a może światowe ?? Namiastkę mocarstwa dał nam chyba Kazimierz Jagiellończyk wpływając na wybór królów Czech i Węgier. Jednak takim mocarstwem jak choćby dzisiejsze USA , niydy nie byliśmy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Estera   
Z dobrze już znanych dziejów wiemy , że w XV w. Polska ( z Litwą ) miała dostęp zarówna do Morza Bałtyckiego jak i Morza Czarnego

Kiedy pierwszy raz o tym usłyszałam, chyba w podstawówce, zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.

Polska miała duże predyspozycję do zostania mocarstwem

Myślę, że pojedyńcze epizody z polskiej historii świadczą o możliwościach, o czym wspomniał Tomek91- z reguły zaprzepaszczonych- np. Grunwald czy wejście do Moskwy.

Jednak takim mocarstwem jak choćby dzisiejsze USA , niydy nie byliśmy i prawdopodobnie nigdy nie będziemy

Tutaj kłania się geopolityka- USA, zawsze było w lepszym położeniu, a Polska między przysłowiowym młotem a kowadłem. Aczkolwiek to nie tłumaczy wszystkiego, ale wpływ miało istotny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się , że było wiele momentów kiedy Polska była mocarstwem.Zapewne był to okres unii z Litwą (xV wiek) oraz na poczatku 17 wieku.Wiadomo, że wojny jakie prowadziłą(z Turcją,Rosją,Szwecją,Kozakami) bardzo zniszczyły Polskę.Jednak z drugiej strony Polacy dali rade, gdyby mocarstwem nie byli zapewne by nie poradziliby sobie z tak ogromną falą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Hmmm... tak się zastanawiam z tym Morzem Czarnym - a czy przypadkiem dostępu do niego nie bronił nam Chanat Krymski? Ale z jednym się zgodze na pewno - koniec XVI i początek XVII był dla polski najlepszym okresem (czasy mojego ulubionego hetmana - Stanislawa Żółkiewskiego). Osiągnęliśmy największy zasięg terytorialny, odzyskaliśmy Inflanty, pobiliśmy Habsburga pod Byczyną, zapuściliśmy się aż do Bukaresztu ( rozprawa z Michałem Walecznym), trzymaliśmy w szachu Turcję (do pamiętnego 1620r.), i co najważniejsze - podbiliśmy i upokorzyli Moskwę, naszego najgroźniejszego przeciwnika, a wszystkie te wojny prowadzone były nie na naszym terenie - co było arcyważne (nie powodowało zniszczeń i wyludnień wśród ludności cywilnej).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Hmmm... tak się zastanawiam z tym Morzem Czarnym - a czy przypadkiem dostępu do niego nie bronił nam Chanat Krymski?

Dostęp do Morza Czarnego zapewniały nam związki z Mołdawią, Krymu Polska nigdy nie miała.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Dostęp do Morza Czarnego zapewniały nam związki z Mołdawią, Krymu Polska nigdy nie miała.

Nie jestem biegły w te klocki - czy mógłbyś mi wymienić chociaż ze dwa - trzy porty, z których mogliśmy korzystać (nie wiem - dzierżawa, wynajem, lenno?), wykorzystując je w żegludze po Morzu Czarnym? A jakieś okręty (lub namiastkę floty) żeglujące po tymże morzu?

pzdr.

[ Dodano: 2007-05-08, 10:26 ]

P.S. Własnie zajrzałem do monografi L. Podhorodeckiego o Stanisławie Żółkiewskim. Nie wiem jak później, ale za jego czasów Mołdawia nie miała dostępu do Morza Czarnego - na wschód i pd. - wschód od niej rozciągał się Budziak , okalający Morze Czarne od północnego zachodu). Ten zaś już na przełomie XV/XVI w. staje się lennem tureckim - jak to więc jest z tą Polską od morza do morza - czy może mi ktoś to wyjaśnić ?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

O Polce 'od morza do morza' mówi się znacznie wcześniej. Pierwszym władcą mołdawskim który złożył hołd Koronie (Jagielle) był Piotr I w 1387 roku i od tego czasu do roku 1497 (z kilkoma przerwami) Mołdawia była lennem Polski. Porty o które pytałeś: Killa i Białogród szczególnie ten drugi bardzo istotny. Oba porty zdobyli Turcy w 1484 roku. Skoro Polska odzyskała dostęp do Bałtyku w 1466 to można powiedzieć że sięgała od morza do morza w latach 1466-1484.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jednak ten temat mnie zaabsorbował - postanowiłem zwrócić się z zapytaniem do eksperta (znawcy kozaczczyzny i Chanatu), i oto co mi odpisał:

"Witaj Darku,

Polska zwierzchność nad Mołdawią była niemal czysto iluzoryczna, pomiędzy latami 90-tymi XV wieku a 80-tymi XV Mołdawia była niejako "obrotowym" lennem Polski i Węgier (często równocześnie), a hospodar Piotr Aaron (1451-1457) uznał też zwierzchność sułtana tureckiego i płacił mu trybut. Oczywiście pierwszy okres panowania Stefana Wielkiego to wyraźniejsze stosunki lenne z Polską, ale o Polsce "od Morza do Morza" raczej trudno pisać (może należałoby pisać o Polsce i terytorich formalnie jej podległych .

Zobacz też wątek:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...&st=0"

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To czy zwierzchność polityczna była tylko na papierze to już inny temat. Faktem jest że Mołdawia była lennem polskim i były momenty w historii w których Polska "sięgała od morza do morza". Poza tym z całą pewnością można stwierdzić że związki gospodarcze Polski i Mołdawii były bardzo ścisłe. Polska przez pewien czas (od 1462) była protektorem genueńskich kolonii na Krymie (Kaffy) które padły też (o ile dobrze pamiętam) w 1484.

[ Dodano: 2007-05-18, 19:55 ]

A link prowadzi na stronę główną historyków:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Jeszcze otwarta jest sprawa Budziaka, który był położony nad MorzemCzarnym, sąsiadował z Mołdawią, a który lennem mołdawskim raczej nie był - w tej chwili nie mam na to czasu, ale jescze do tematu powrócimy - obiecuję.

A link prowadzi na stronę główną historyków:)

Przepraszam - "wkleiła" się mi strona główna - oto właściwy link:

http://www.historycy.org/index.php?showtop...wielki&st=0

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   
Jeżeli chodzi o Budziak to nie wydaje mi się żeby kiedykolwiek należał do Polski...

Otóz to - a on właśnie odgradzał Mołdawię od Morza Czarnego :king:

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

A czy w waszych rozważaniach uwzględniliście Jedysan ( obecnie Odessa ) utracona Zygmunta Starego ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
szpek_chomik napisał/a:

Jeżeli chodzi o Budziak to nie wydaje mi się żeby kiedykolwiek należał do Polski...

Otóz to - a on właśnie odgradzał Mołdawię od Morza Czarnego

Może dziś odgradza :) ale w średniowieczu Mołdawia była bardziej rozległa a Kiliia i Białogród znajdowały się na południe od Budziaku.

A czy w waszych rozważaniach uwzględniliście Jedysan ( obecnie Odessa ) utracona Zygmunta Starego ?

Nie, bo Jedysan należał do Litwy, a my rozmawiamy o Polsce :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.