Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Albinos

Co pozwoliło Niemcom na prowadzenie tak wyczerpującej wojny?

Rekomendowane odpowiedzi

Albinos   

Ile trwała II WŚ każdy wie. Te 6 lat to z jednej strony długo, ale tak na dobrą sprawę to i tak nie był to jakiś specjalnie długi okres, było wiele znacznie dłuższych konfliktów. Jednak żaden nie był tak intensywny pod względem działań wojennych jak ten. Jest w tym wszystkim jedna zastanawiająca sprawa. W jako sposób Niemcy prowadząc tak wyczerpujące walki zdołali utrzymać się przez sześć lat. Co spowodowało, że nawet w momencie gdy alianci wkraczali do Niemiec natrafiali na zadbane gospodarstwa, ludzi przyzwoicie ubranych i odżywionych a nawet wesołych. Co więcej gdy aliantom wydawało się, że wszystko już potoczy się po ich myśli nagle Niemcy potrafili zorganizować obronę a nawet kontratak. Skąd na to brali środki, i czy można uznać, że Niemcom żyło się najlepiej właśnie w czasie wojny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Co spowodowało, że nawet w momencie gdy alianci wkraczali do Niemiec natrafiali na zadbane gospodarstwa, ludzi przyzwoicie ubranych i odżywionych a nawet wesołych.

Szeroko rozbudowany system pracy niewolniczej, dzięki niemu gospodarka niemiecka w czasie wojny była w rozkwicie. Okupione to było fatalnymi warunkami życia w państwach okupowanych kontyngenty, obozy koncentracyjne, obozy pracy itp., ale akurat na tym by poprawić byt ludzi żyjącym pod okupacją Niemcom raczej nie zależało to oni byli rasą panów reszta przeznaczona była by pracować na nich. To wszystko działało na korzyść niemieckiej produkcji, która dzięki temu była tania i rozwijała się bardzo prężnie właśnie w czasie wojny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
To wszystko działało na korzyść niemieckiej produkcji, która dzięki temu była tania i rozwijała się bardzo prężnie właśnie w czasie wojny.
Święta prawda. Takie koncerny jak Bosch, AEG, Siemens zbijały majątek na pracy niewolnizej, choćby ludzi z obozów zagłady. Patrząc wstecz, każda z wielkich gospodarek kapitalistycznych zaczynała od niewolncitwa, taka jest smutna prawda, spójrzmy na USA ( na dobrobyt Stanów pracowały pokolenia czarnych niewolników) Wielką Brytanię ( Kolonie) Francję etc. Niemcy oprócz pracy niewolniczej, byli wzororowo zorganizowani pod względem logistycznym. Wszystko docierało na czas w przewidzianej ilości. Strategiczne fabryki broni, jak pamiętamy były umieszczane pod litymi skałami, gdzie naloty aliantów nie mogły zrobić im krzywdy, można powiedzieć, że cały system opierał się na solidności niemców jako narodu co przekładało się na wyniki w gospodarce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Jest to zasluga jak wyzej moi przedmowcy napisali niewolnikow z wszystkich krajow europy ,ale w duzej mierze wydaje mi sie ,ze to zasluga samego narodu i dyscypliny... zauwazcie ze prawie kazdy niemiec byl calkowicie poswiecony swojemu narodowi i przywodcy przynajmniej do zalamania sie militarnych dzialan Niemcow...Nie ma im sie co dziwic jezeli na poczatku Hitler z nedznych niemiec zrobil potege ,ktora narobila niezlego szumu na swiecie...Obywatele posiadali wszystko czego chcieli to i pracowali bardzo wydajnie... taka jest moja opinia moze i troche niepoukladana:D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   

Sprawa pierwsza: Pawik albo zaczniesz pisać nazwy nacji i państw z wielkiej litery, albo poleci warn. Uczciwie ostrzegam.

Sprawa druga: temat. Muszę się zgodzić z tym co napisaliście. Jednak obok pracy niewolniczej trzeba też postawić zajmowanie majątków, głównie Żydów, stałe grabieże. Przecież żołnierze niemieccy gdy wracali do domów wieźli ze sobą wcale niemało zrabowanego sprzętu najróżniejszej maści. Bardzo ciekawym zjawiskiem był, jak ja to nazywam, "prawny rabunek". Np. złoto należące od Belgów nie zostało zrabowane im tak po prostu. Złoto to posłużyło jako zapłata za wydatki, jakie Niemcy ponoszą na okupację Belgii. Niemcy nie rabowali, wyzyskiwali ot tak po prostu. To były wszystko działania przemyślane i nastawione na czysty zysk. W mojej opinii III Rzesza jest przykładem świetnie działającej maszyny, mającej jeden cel: budować swoją potęgę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Popieram lecz był to zysk tylko i wyłącznie żołnierzy nie państwa... a potęga Niemiec była budowana przez wykorzystywanie wcześniej wspomnianych niewolników ,a dodając coś od siebie to potęga Niemiec istniała w dużej mierze dlatego ,że wykorzystywali całe społeczeństwo poczynając od wieku mniej więcej 10 do wieku starczego... nie jestem pewien czy w czasie gdy jak im sie dobrze powodzilo ,ale na pewno gdy III Rzesza powoli poupadała to brali do pracy starszych ludzi jak i wykorzystywali młode pokolenie.Jeżeli gdzieś popełniłem przekłamanie to proszę mnie sprostować.Pozdro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Albinos   
Jeżeli gdzieś popełniłem przekłamanie to proszę mnie sprostować.

Przekłamania nie popełniłeś, pozwolę sobie jednak na pewne uściślenia.

Popieram lecz był to zysk tylko i wyłącznie żołnierzy nie państwa...

Jednak to po części wpływało także na sytuację samej III Rzeszy, ale to już oddzielny temat. Za dużo trzeba by się zagłębiać w gospodarkę, a to nie jest moja mocna strona więc miałbym pewne problemy ze zrozumiałym objaśnieniem tego co chcę powiedzieć.

nie jestem pewien czy w czasie gdy jak im sie dobrze powodzilo

Wtedy nawet nie bardzo musieli, wówczas ludzie sami się garnęli do pracy. To właśnie był jeden z tych elementów narodowego socjalizmu który dał III Rzeszy taką siłę, ciągła aktywność młodych ludzi plus doświadczenie tych starszych.

ale na pewno gdy III Rzesza powoli poupadała to brali do pracy starszych ludzi jak i wykorzystywali młode pokolenie.

Co do starszych ok, wystarczy przykład Volkssturmu. Co do młodych to też są dwa obrazy tego problemu. Z jednej strony mamy fanatyzm członków Hitlerjugend a z drugiej trzeźwe myślenie tych nieotumanionych ideą nazistowską.

a dodając coś od siebie to potęga Niemiec istniała w dużej mierze dlatego ,że wykorzystywali całe społeczeństwo poczynając od wieku mniej więcej 10 do wieku starczego...

Zależy co rozumieć przez wykorzystywanie. Zmuszanie, czy może coś innego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Pawik   

Głównie mi chodzi o to ,że młodych chłopców brali do Hitlerjugend jak i pod koniec wojny brania do Volkssturmu brania osoby płci męskiej od wieku młodzieńczego do wieku starczego.Jeżeli ktoś ma jakieś szczegółowe informacje to proszę je tutaj umieścić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja również uważam że to właśnie rabowanie majątków i niewolnicza praca przyczyniła sie do takiego skoku gospodarczego III rzeszy w okresie międzywojennym. Jak jednak można wytłumaczyć prowadzenie 6-letniej bardzo wyczerpującej wojny z tyloma państwami świata?

skąd brać taką ilość surowców naturalnych głównie ropy która była im bardzo potrzebna? skad brać tyle stali na broń a głównie na czołgi i u-boty?

Jak udało się nazistą tak nastawić pozytywnie społeczeństwo do wojny a głównie do tylu ofiar tej wojny?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
skąd brać taką ilość surowców naturalnych głównie ropy

M. in., dlatego starali się dobrać do pól roponośnych w Baku.

skad brać tyle stali

Stalą to na przykład Szwecja kupiła sobie swą neutralność.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Stalą to na przykład Szwecja kupiła sobie swą neutralność.

Niby tak ale ciężko było ją transportować więc ilość materiału przetransportowanego ze Szwecji do Niemiec była niewysztarczająca

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

temat zamarl dawno więc namieszam,

1. Do '41 r. gospodarka niemiecka pracowala na stopie pokojowej z wszelkiego tego typu konsekwencjami: wycieczki urlopy, wyjazdu dla robotników i tp.

2. Obozy pracy , KL, i inne obozy pracy przymusowej dawaly niewykwalifikowanych robotników, którzy w wielu wypadkach pracowali tak sobie. Ich praca byla tania, gdyż firmy [np. AEG placily KL] za ich "wynajem" ale i nieefektywna

3. Zatrudniano kobiety i calą masę mlodych osób z przbudóek partyjnych

4. Zmianyw gospodarce niemieckiej nastąpily na przelonie '41 i '42 [uklony dla Speera] który mając nieco wprawy w zarządzaniu drastycznie zmienil sposób zarządzania samą gospodarką. Zaczęla się praca jak na torach wojennych i to odnośne ministerstwa mialy coraz większy wplyw na nią. Powoli porządkowal to co ma być produkowane i to co nie ma być produkowane, zacząl przenosić firmy do podziemi i sztolni - jeszcze w '45 r. przeniesiono kilkaset tysięcy metrów kw. hal i magazynów do podziemi [!]

Upadek gospodarki ściśle wiąże się z zajęciem przez Rosjan pól naftowych Ploesti i na Węgrzech, ktore odcięly możliwość pozyskiwania ropy naftowej do produkcji paliw i od tej pory gros paliw to byly paliwa syntetyczne, którch zaklady byly bardzo mocno bodajże od '42 r. rozbudowywane [np. Police, Kędzierzyn - Koźle i in.]. Sporą część produkcji dawal Śląsk a on w strefę dzialań wojennych dostal się w roku '45, z tym, ze niektore kopalnie [Rybnik , Ostrava] byly w rękach niemieckich do kwietnia '45.

Spotkalem się gdzieś z twierdzeniem, że N. w '45 r byli w o wiele lepszym stanie psychicznym niż w '18. Ktoś na tej podstawie wysnul wniosek, że dlatego kraj wyglądal, zwlaszcza na wsi, tak a nie inaczej.

pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Spotkalem się gdzieś z twierdzeniem, że N. w '45 r byli w o wiele lepszym stanie psychicznym niż w '18.

Widziałem film archiwalny jak zaraz po bombardowaniu miasta ludzie wychodzi z ukrycia i wbijali flagi III Rzeszy w ruiny...

byly paliwa syntetyczne, którch zaklady byly bardzo mocno bodajże od '42 r. rozbudowywane [np. Police, Kędzierzyn - Koźle i in.]

Między moją miejscowością, a K-Koźlem spadł swego czasu B-24 bobmardujący zakłady.

Pozdrawiam :santa:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
FSO   

Witam;

z jednej strony bylo to możliwe "dzięki" bardzo mocno rozwiniętej propagandzie. Stary dowicp z czasów PRL-u w usta Goebbelsa wkladal slowa, że gdyby mial aparat propagandowy PRL-u czy ZSRR to do tej pory nikt by nie wiedzial, że Niemcy padly.

Tak bardziej na poważnie - racje żywnościowe przypadające na statystycznego Niemca w '45 byly duże wyższe niż w '18 r. Znakomita większość osób pamiętala z autopsji albo z znala z opowieści ja wyglądal okres I wś. Bardzo krótki okres dzielil te dwie wojny, a pamięc o tym co bylo nie zginęla.

Pozdr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.