Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Holenderskie Imperium kolonialne

Recommended Posts

Gryfon   

Dość duże imperiom kolonialne biorąc pod uwagę rozmiary tego kraju stworzyła Holandia. Stąd moje pytanie jakim kolonistami byli Holendrzy w porównaniu do Anglików i Francuzów? Jak są dzisiaj postrzegani w swoich byłych koloniach z nostalgią i sympatią czy też raczej z nienawiścią ? Jakie konkretnie pozostawili po sobie ślady na innych kontynentach ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gryfon   
W dniu 31.07.2022 o 3:13 PM, gregski napisał:

No w Indonezji to ich nie kochają.

Czy mógł by kolego rozwinąć tą wypowiedź?

Edited by Gryfon

Share this post


Link to post
Share on other sites
pacam   

Holendrzy od Francuzów albo Brytyjczyków różnili się tym, że preferowali model rządów pośrednich. Pozostawiali kompetencje w rękach rodzimych, autochtonicznych struktur władzy, sami zadowalając się tylko ogólnym nadzorem. Miało to - także w ocenie ich rządów - swoje wady i swoje zalety. Na przykład gdyby to Holendrzy a nie Brytyjczycy rządzili w Indiach to zapewne nie uciskaliby tak Hindusów, ale z drugiej strony raczej nie wydaliby wojny okrutnym zwyczajom sati, albo thugom.

A co po nich zostało? Zjednoczona (aż ponad miarę, zresztą) Indonezja, czyli najludniejsze państwo muzułmańskie. Bez wcześniejszych rządów holenderskich mielibyśmy tam przecież sto różnych państewek. Holenderski jako język w Surinamie- dawnej Gujanie Holenderskiej. Afrykanerzy w RPA. Nowy Jork, czyli dawny Nowy Amsterdam. Holenderskie posiadłości na Karaibach, takie jak Sint Maarten , Aruba, albo Curacao.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gryfon   
W dniu 12.10.2023 o 3:35 PM, pacam napisał:

 Bez wcześniejszych rządów holenderskich mielibyśmy tam przecież sto różnych państewek.

To Identycznie jak Brytyjczycy Indie. Gdyby kiedyś Wielka Brytania kiedyś nie podbiła całego Półwyspy Indyjskiego to dzisiaj zamiast jednego wielkiego państwa mieli byśmy tam na pewno kilka albo kilkanaście mniejszych. Swoją drogą dlaczego w Indonezja dominującą religią stał się Islam?

 

Edited by Gryfon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.