Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Republiki Rosyjskie

Recommended Posts

Gryfon   

Jak dokładnie wyglądał ustrój republiki Nowogrodzkiej i Pskowskiej Dlaczego one przegrały w starciu z despotyczną Moskwa ? Moim zadaniem Jagiellonowie popełnili ogromny błąd że nie zawarli z nimi jakiejś formy stałego sojuszu i nie postali się bardziej ich obronić przed agresja Iwana Groźnego.

Edited by Gryfon

Share this post


Link to post
Share on other sites
euklides   
3 godziny temu, Gryfon napisał:

Jak dokładnie wyglądał ustrój republiki Nowogrodzkiej i Pskowskiej

(...)

 

W średniowieczu Nowogród, Psków i Wiatka były uważane za republiki nordyckie (Waregowie?). 

 

3 godziny temu, Gryfon napisał:

 Moim zadaniem Jagiellonowie popełnili ogromny błąd że nie zawarli z nimi jakiejś formy stałego sojuszu i nie postali się bardziej ich obronić przed agresja Iwana Groźnego.

 

Do masakry Nowogrodu doszło w 1570 roku. Powodem było właśnie jego spiskowanie z królem Polski. Dokonała tego oczywiście na rozkaz cara opricznina utworzona w 1565 roku. Inne miasta ucierpiały w mniejszym stopniu. Psków się uratował w ogóle bo tam drogę carowi zagrodził Boski Szaleniec. W 1572 roku car krwawo zlikwidował opriczninę m.in dlatego że zgłosił swą kandydaturę do tronu polskiego po śmieci Zygmunta Augusta. Wielu opriczników zginęło. Ich eksterminacją kierował Maluta-Skuratow.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.