Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

Francuskie tajne służby - Travaux Ruraux

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, euklides napisał:

Jaśniej tego tłumaczyć chyba nie jestem w stanie

 

Fakt. Super wywiad i kontrwywiad francuski, wcale nie szkolony przez Brytyjczyków nic nie wiedział o akcji w Afryce i o zajęciu terytorium nieokupowanego. Tylko dlaczego niby był taki: super? Czyli jak Francuzów (z Vichy) Brytyjczycy o czymś nie powiadomili to ci o niczym nie wiedzieli, a ponoć byli tak świetni...

 

17 godzin temu, euklides napisał:

Ja twierdzę że nazwa tej siatki brzmiała Agence Immobiliere (Agencja Nieruchomości), wy że Travaux Ruraux. Co to za dyrektywa o tym numerze też nie wiem

 

A szkoda, bo to dyrektywa o budowie wału atlantyckiego dalece późniejsza od powstania TR, zatem wywody euklidesa cokolwiek mijają się z chronologią zdarzeń. Ale chyba mu to nie przeszkadza? Nie od dziś przyzwyczaił nas euklides do ignorowania faktów i wymyślania w ich miejsce własnych "teorii".

 

Cytuj

Ja twierdzę że nazwa tej siatki brzmiała Agence Immobiliere

 

A zna kogoś euklides kto również by tak twierdził?

 

17 godzin temu, euklides napisał:

I wygląda na to że autor tutaj też tak postąpił. Uważam że aby uniknąć czepiania się go o coś.

 

Tyle że nikt się nie czepia pana P. Norda który jednoznacznie stwierdził, że w swej książce posługiwał się wymyśloną nazwą, czepiamy się euklidesa - który co i rusz wymyśla jak to istniała Agencja Nieruchomości. Wpierw miała poprzedzać TR, w miarę rozwoju dyskusji miała być już tak na prawdę tym samym co TR przy czym nazwa TR nie istniała. Trwanie w uporze jak i nie przyjmowanie do wiadomości dość powszechnie znanych faktów - wydają się być cokolwiek zadziwiającą postawą. Choć ja to rozumiem, jak ktoś uważa się za eksperta od spraw wywiadu i kontrwywiadu; a zwłaszcza francuskiego; trudno mu przełknąć informację, że dał się nabrać. 

 

17 godzin temu, euklides napisał:

Zamieścił go Pierre Nord w swojej książce

 

Nie zamieścił, proszę nie kłamać albo zacytować go słowo w słowo w wersji oryginalnej.

 

Wciąż nie dowiedziałem się kim był Bardin, widać euklides też tego nie wie ale wie że mylnie utożsamiano go z inną osobą. Przy czym euklides nie wie kto utożsamiał jak i nie wie kim była ta druga osoba. Jak dla mnie ta uwaga o utożsamianiu to efekt niewiedzy i w rzeczywistości euklides nie zna opracowania w którym coś takiego nastąpiło. To on sam nie wie kto jest kto i to udowadnia.

 

Problem wygląda dla mnie tak...

z praktyki forum wiemy, że euklides ma zadziwiająco bezkrytyczny stosunek do źródeł francuskojęzycznych i apologetyki wszystkiego co francuskie. Przy czym zna książki kilku autorów francuskich, których traktuje jak Mojżesza objawiającego Dekalog, stąd przekonywał nas, że francuskie powieści historyczne należy traktować inaczej niż polskie czy angielskie, czyli jako równoważne z opracowaniami historycznymi. Stąd powieści i opowiadania szpiegowskie pana P. Norda traktował jak prace historyczne, przy czym na początku dyskusji nawet nie wiedział , że to była beletrystyka.

"Mes Camerades..." jest relacją członka służb francuskich w czasie drugiej wojny światowej, relacją bardzo cenną acz niepozbawioną błędów, a to już z pewnej awersji autora do badań archiwów jak i z faktu, że to głównie relacja na podstawie wspomnień. Z pewnych względów ów autor zdecydował się nie ujawniać z nazwy jaką to organizację m.in. opisuje, jak i zdecydował się by nie podawać prawdziwych personaliów osób jeszcze żyjących lub tych którzy mogli być powiązani z już powojenną działalnością wywiadowczą czy kontrwywiadowczą. W pewną zachowawczość autora wchodziły też względy polityczne, wreszcie służba którą opisywał po wojnie była w ogniu krytyki. Jak tu pisać o sukcesach kontrwywiadu w wyłapywaniu i śledzeniu agentów brytyjskich i gaullistowskich w czasach gdy pośród zwycięzców był gen. Ch. de Gaulle.

Przy takim traktowaniu jednego z głównych źródeł euklidesa czyli pana P. Norda mamy zadziwiającą sytuację. Oto euklides przeczytał książkę gdzie ów autor posługiwał się fikcyjną nazwą dla tajnego kontrwywiadu francuskiego. Wpierw euklides twierdził, że taka organizacja o takiej nazwie istniała. Po moich uwagach zmodyfikował swą wypowiedź i twierdził, że istniała tylko na początku przed TR. Po czym znów zaczął twierdzić że nie istniało TR tylko Agencja Nieruchomości, źródeł tej wiedzy nie zna - są to jego przemyślenia. W historiografii francuskiej nie występuje taka Agencja, ale co tam - euklides ma własne przemyślenia związane z Wałem Atlantyckim. A to że TR powstało zanim powstała myśl o tych umocnieniach - tym gorzej dla faktów.

W efekcie czytania bezkrytycznego francuskich autorów i niechęci do sprawdzenia zapisanych tam informacji mieliśmy : " kpt. Ledroit de Regle", i tu euklides nas oszukuje, bo dopiero po moich uwagach stwierdził, że to fikcyjne personalia, a z jego wcześniejszych wpisów nic na to nie wskazuje. Cała strategia jego narracji polega na kolejnych modyfikacjach własnych wypowiedzi tam gdzie już nie da się utrzymywać własnych stwierdzeń. Przy czym euklides objaśnienia jakie napisali inni traktuje jako własne odkrycia. 

 

W dniu 19.07.2020 o 1:22 PM, euklides napisał:

Po lądowaniu Anglosasów w Afryce Północnej ta marsylska placówka zeszła do podziemia i powstała na jej bazie placówka Starej Travaux Ruraux, "Glaieul".

 

Mogę zrozumieć że euklidesa że nie potrafi napisać czegoś poprawnie w języku polskim, ale żeby osoba uznająca się za znawcę języka francuskiego i ogólnie języków romańskich nie potrafiła poprawnie napisać nazwy tej placówki - to dziwne. Kolejny przypadek epidemii klawiatury?

 

Jakby tak mógł euklides nam odpowiedzieć na kilka drobnych pytań, tak punkt po punkcie by uszeregować stan wiedzy:

1. Gdzie P. Nord napisał że istniała Agencja Nieruchomości w "Mes Camerades..." i poznamy ów cytat z jego książki o istnieniu tego niemieckiego dokumentu?

2. Jaki inny francuski historyk napisał o rzeczywistym istnieniu kontrwywiadowczej organizacji o takim mianie - Agencja Nieruchomości?

3. Kim był "P" i kim był B.?

4. Kto ich utożsamiał, tak z podaniem tytułu i cytatu?

5. Kto stał na czele placówki TR i później Jeune TR w Marsylii?

6. Kto twierdził, że Ernst Dunker był szefem Gestapo w Marsylii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.08.2020 o 12:29 PM, euklides napisał:

Co do "P" to się nie zastanawiałem bo nie warto. Trudno żeby autor w 1946 roku pisał kto był rok wcześniej szefem kontrwywiadu

 

A wcześniej był to rok 1947?

 

W dniu 8.08.2020 o 12:29 PM, euklides napisał:

A co do Bardin to był on jednym z bohaterów, jeżeli to można tak nazwać, "Mes Camerades..."

 

I do dziś nie wie euklides o kim mowa? To o kim mamy dyskutować?

 

W dniu 8.08.2020 o 12:29 PM, euklides napisał:

Wątpię też że były jakieś oznaczenia botaniczne 

 

Wątpić może sobie euklides do woli zwłaszcza, że to powątpiewanie obnaża jego nieznajomość faktów. Mieliśmy zatem we Francji placówki określane jako: GlaïeulDahlia - jak dla speca euklidesa są to nazwy z botaniki czy nie?

 

Co do sytuacji w Marsylii. czy zauważył eklides że wskutek bezkrytycznego czytania jednej książki myli kilka osób?

Dać dowody?

Bo w narracji euklidesa mamy fikcyjne nazwiska/pseudonimy i aliasy... których on sam nie potrafi przypisać do realnych postaci, ale uważa że jest posiadaczem wiedzy niedostępnej innym. A w rzeczywistości jest posiadaczem dość ograniczonego zasobu wiedzy, którego sam nie potrafi roszyfrować.

 

Zatem by uporządkować dyskusję: kto stał na początku na czele TR w Marsylii, kto go zmieniła i dlaczego?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 17.08.2020 o 11:41 AM, secesjonista napisał:

(...)

I do dziś nie wie euklides o kim mowa? To o kim mamy dyskutować?

(...)

 

Bardziej mnie interesowała na przykład jego interakcja, że to tak nazwę, z vichystowskim dygnitarzem Damler. 

 

W dniu 17.08.2020 o 11:41 AM, secesjonista napisał:

(...)

Wątpić może sobie euklides do woli zwłaszcza, że to powątpiewanie obnaża jego nieznajomość faktów. Mieliśmy zatem we Francji placówki określane jako: GlaïeulDahlia - jak dla speca euklidesa są to nazwy z botaniki czy nie?

(...)

 

Przyznam że o placówce Dalhia nie słyszałem. W Tuluzie była placówka Agence Immobiliere która nosiła kryptonim Rose. Co do Glaieul to była to placówka Agence Immobiliere starej. Na jej czele stał najpierw Philippe-Auguste zwany Soleil który przekazał ją później kpt. Mordant, z wykształcenia matematykowi. Glaieul została rozproszona w kilku miejscach: Hamman de Canebiere, Rabateau, bulwar Perier, ul. D’Anvers. Była ściśle poprzegradzana. Prowadziła ona między innymi podwójnych w Niemczech. Ci jednak szybko rezygnowali było to bowiem bardzo niebezpieczne przy tym Niemcy również rezygnowali z nich bo nie dostarczali nic ciekawego bowiem Algier i Londyn z kolei nie dostarczały niczego z braku łączności. Siatka wkrótce została ograniczona do zwykłych agentów i honorowych korespondentów. W Niemczech pozostał tylko jeden podwójny, który przysporzył jednak później niesamowitych kłopotów i niewiele brakowało, a skończyłyby się wpadką całej siatki.

 

Na bazie Glaieul powstała placówka Agence Immobiliere młodej Larva. O ile Glaieul przetrwała to Larva została przez Niemców rozpoznana i w kwietniu 1944 roku zadecydowali że należy z nią skończyć. Aresztowano Jean Avallart, który został rozstrzelany w Buchenwaldzie. Wraz z nim skończyła się cała organizacja. Schwytano również kpt. Paul Vellaud, który po raz drugi został zrzucony we Francji. Jego również rozstrzelano w Buchenwaldzie 5 października 1944 roku. Dokonywano licznych innych aresztowań Agence Immobiliere Młodej. Delage udało się uciąć głowę francuskiemu FFI na południowym wschodzie Francji.

 

W dniu 17.08.2020 o 11:41 AM, secesjonista napisał:

(...)

Bo w narracji euklidesa mamy fikcyjne nazwiska/pseudonimy i aliasy... których on sam nie potrafi przypisać do realnych postaci, ale uważa że jest posiadaczem wiedzy niedostępnej innym. A w rzeczywistości jest posiadaczem dość ograniczonego zasobu wiedzy, którego sam nie potrafi roszyfrować.

(...)

 

To nie jest żadna moja narracja tylko wiadomości przytoczone z książki Pierre Nord "Mes Camerades...". A co do postaci to są one prawdziwe tyle że nie należy za bardzo przywiązywać się do występujących w niej nazwisk. Nie wiem czy Szanowny Secesjonista to wie ale w każdej normalnej armii za zapisanie na luźnej kartce nazwisk 3 żołnierzy ze stopniami wojskowymi  można mieć spotkanie z prokuratorem  a tu mamy o wiele poważniejsze tajemnice bo dotyczą działań w których zachowanie tajemnicy gra zasadniczą rolę. To i nie ma się co dziwić że autor był z nazwiskami ostrożny.  

 

W dniu 9.08.2020 o 8:10 PM, secesjonista napisał:

(...)

A szkoda, bo to dyrektywa o budowie wału atlantyckiego dalece późniejsza od powstania TR, zatem wywody euklidesa cokolwiek mijają się z chronologią zdarzeń.

(...)

 

Nie wiem co to za dyrektywa ale wiem że prace nad Wałem Atlantyckim Organizacja Todta rozpoczęła w maju 1942 roku. 

 

W dniu 9.08.2020 o 8:10 PM, secesjonista napisał:

(...).

6. Kto twierdził, że Ernst Dunker był szefem Gestapo w Marsylii?

 

Się tego domyśliłem bo z tego co o nim się wie to posiadał ogromną władzę o czym świadczy choćby to że dokonał czystki w policji marsylskiej. Musiał mieć ogromne uprawnienia. Zresztą ustalenie prawdziwej struktury niemieckich służb w Marsylii zajęło francuskiemu kontrwywiadowi sporo czasu. Zgaduję że Szanowny Secesjonista ma jeszcze o tym coś do dodania. Nic tylko ich o tym poinformować. 

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, euklides napisał:

Bardziej mnie interesowała na przykład jego interakcja, że to tak nazwę, z vichystowskim dygnitarzem Damler

 

Nie wiem czy w trakcie swej nauki słyszał o odmianie nazw własnych, zatem przypominam, że takowa w naszym języku istnieje.

Może i bardziej euklidesa interesuje tylko nie wiem jak on zbiera informacje o tej interakcji skoro nie wie i nie jest zainteresowany badaniem kim była ta osoba?!?

Czyli euklides interesuje się związkami szefa kontrwywiadu z dygnitarzem Vichy nie wiedząc kim jest ów szef. 

Zadziwiające...

 

8 godzin temu, euklides napisał:

To nie jest żadna moja narracja tylko wiadomości przytoczone z książki Pierre Nord "Mes Camerades...".

 

Których euklides nie rozumie bo nie jest zainteresowany w rozszyfrowaniu kto jest kto. Zatem to jest euklidesa narracja - opisuje on działania osób których nie potrafi i nie chce rozpoznać z nazwiska.

Ja potrafię i potrafię wskazać gdzie euklides napisał banialuki.

 

8 godzin temu, euklides napisał:

Nie wiem co to za dyrektywa ale wiem że prace nad Wałem Atlantyckim Organizacja Todta rozpoczęła w maju 1942 roku

 

To dyrektywa o budowie tego wału, to są dość podstawowe informacje jak i te, że TR powstało przed budową tego wału, zatem o czym plecie bzdury euklides?

 

8 godzin temu, euklides napisał:

Się tego domyśliłem bo z tego co o nim się wie to posiadał ogromną władzę o czym świadczy choćby to że dokonał czystki w policji marsylskiej. Musiał mieć ogromne uprawnienia. Zresztą ustalenie prawdziwej struktury niemieckich służb w Marsylii zajęło francuskiemu kontrwywiadowi sporo czasu. Zgaduję że Szanowny Secesjonista ma jeszcze o tym coś do dodania. Nic tylko ich o tym poinformować.

 

No to proszę nam podać raport francuskiego kontrwywiadu w którym stwierdzono, że ten osobnik był szefem placówki gestapo w Marsylii - dodam, taki nie istnieje, i wystarczy przejrzeć dokumenty związane z jego procesem by wiedzieć, iż żadna komórka francuskich służb w czasie drugiej wojny światowej nie umieszczała go na takim stanowisku. To proszę udowodnić swe bzdury na podstawie informacji kontrwywiadu na który się euklides powołuje.

Czekam.

 

8 godzin temu, euklides napisał:

Przyznam że o placówce Dalhia nie słyszałem

 

Zadziwiające, ekspert od służb francuskich nie słyszał miana: "Lafont"?

 

8 godzin temu, euklides napisał:

 Co do Glaieul to była to placówka Agence Immobiliere starej. Na jej czele stał najpierw Philippe-Auguste zwany Soleil który przekazał ją później kpt. Mordant,

 

Ani: Philippe-August ani kpt. Mordant - proponuję więcej doczytać.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

Czyli euklides interesuje się związkami szefa kontrwywiadu z dygnitarzem Vichy nie wiedząc kim jest ów szef. 

Zadziwiające...

(...)

 

Trochę mi się pomyliło. Nazwisko owego dygnitarza brzmi nie Damler a Detmar. Bardin był jednym z szefów siatki Eleuthere. Można go chyba nazwać oficerem kontrwywiadu ale nie jego szefem. 

 

2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

To dyrektywa o budowie tego wału, to są dość podstawowe informacje jak i te, że TR powstało przed budową tego wału, zatem o czym plecie bzdury euklides?

(...)

 

Dobrze wiedzieć. Ja o tej dyrektywie nie słyszałem.

 

2 godziny temu, secesjonista napisał:

(...)

Zadziwiające, ekspert od służb francuskich nie słyszał miana: "Lafont"?

(...)

 

Zdaje się że Szanownemu Secesjoniście coś się pomyliło. To znaczy Paryż z Marsylią. Lafont (Laffont, Chamberlin)  był kolaborantem Gestapo ale w Paryżu, konkretnie na ul. Lauriston 93.   

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.07.2020 o 6:41 PM, euklides napisał:

Będę używał określeń z tej książki tzn Agence Immobiliere zamiast Travaux Ruraux i major "P" zamiast Bardin

 

W dniu 21.07.2020 o 6:01 PM, euklides napisał:

Napisałem bo wydawało mi się że niektórzy  utożsamiają go z owym "P" co jest ewidentnym błędem

 

Czyli euklides uważa że można zamiennie mówić o majorze"P" albo o Bardinie, i zarazem uważa, że błędem jest utożsamianie tych postaci. To kwalifikuje się się na dłuższe posiedzenie u psychoanalityka. Tak z ciekawości, gdy euklides cytował: "Le commandant P... superieur immediatde de M. Vauthier , considerant a juste titre ce dernier..." to w rzeczywistości miał na myśli majora "P" czy Bardina?

Pozwolę sobie zauważyć, że wciąż euklides nie przywołał tych autorów którzy utożsamiają szefa tajnego kontrwywiadu francuskiego z pewnym dyrektorem z zakładów pończoszniczych, który był związany z siatką Eleuthere. Doczekamy się?

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Zdaje się że Szanownemu Secesjoniście coś się pomyliło. To znaczy Paryż z Marsylią. Lafont (Laffont, Chamberlin)  był kolaborantem Gestapo ale w Paryżu, konkretnie na ul. Lauriston 93

 

Tylko się euklidesowi zdaje, to efekt nikłej wiedzy i ograniczania się do jednej lektury bez sprawdzenia personaliów występujących w tej lekturze osób.

Nie jest jakimś odkryciem, że Roger Marcel Lafont; o którym wspominał sam euklides; zawiadywał placówką (siatką) o nazwie "Dahlia" (zresztą był to jeden z używanych przezeń pseudonimów), proponuję by euklides poczytał np. co pisał kontradmirał Jean Kessler i w jakiej siatce (placówce) i pod czyim dowództwem działali np.: Germaine Luttwig, Marie-Berthe Serot czy Joseph Challan-Belval.
 

18 godzin temu, euklides napisał:

który przekazał ją później kpt. Mordant,

 

Za to euklidesowi faktycznie pomyliła się pisownia nazwiska tego kapitana, co wpis to wpadka.

 

Wciąż czekam na ten dokument niemiecki potwierdzający istnienie Agencji Nieruchomości, doczekam się?

Mimo zamieszania po stronie francuskiej proszę podać źródło wiedzy o tym kto był szefem gestapo w Marsylii, chyba po przeszło siedemdziesięciu latach francuscy historycy wreszcie ustalili kto był tym szefem? Czy może: nie ustalili...?

 

Może nam euklides, znający przecież język francuski, pomóc innym forumowiczom i przetłumaczyć informacje podane we wpisach przez jakobera?

 

 

Ponieważ euklides nie reaguje na wewnętrznie wysyłane upomnienia co do deklinacji, to robię to na forum: nazwiska obce w języku polskim są odmieniane, nie jest to wiedza która by przerastała absolwenta politechniki, zatem proszę by stosować się do tych zasad.

secesjonista

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   
W dniu 18.08.2020 o 9:01 PM, secesjonista napisał:

(...)

Pozwolę sobie zauważyć, że wciąż euklides nie przywołał tych autorów którzy utożsamiają szefa tajnego kontrwywiadu francuskiego z pewnym dyrektorem z zakładów pończoszniczych, który był związany z siatką Eleuthere. Doczekamy się?

(...)

 

Nie słyszałem żeby ktoś szefa tajnego kontrwywiadu francuskiego kojarzył z dyrektorem zakładów pończoszniczych, chociaż do końca głupie to nie jest bo taki dyrektor mógł mieć wprawę w postępowaniu z różnymi debilowatymi kapusiami typu Bolek. 

 

Co do mnie to wszystko co wiem o szefie francuskiego kontrwywiadu jest z książek Pierre Nord. Przy czym ów autor nigdzie nie wymienia jego nazwiska a gdy mu przyjdzie coś o nim pisać to nazywa go "Wielkim Szefem Kontrwywiadu". Pisze że 31 sierpnia 1940 roku Wielki Szef Kontrwywiadu francuskiego wraz ze swoim sztabem urządził swą siedzibę w willi Eole w Marsylii. Ten adres był jedną z największych wówczas tajemnic i nikt o tym nie wiedział. Członkowie kontrwywiadu znali co najwyżej tylko kryptonim: P.C  Cambronne. Natomiast 30 lipca 1942 roku w przewidywaniu lądowania aliantów w Afryce Północnej ewakuowano Sztab Kontrwywiadu z willi Eole w Marsylii a jego szefowie rozpoczęli wędrowne życie.

 

I teraz pytanie co oznaczało to "wędrowne życie". Można się tylko domyślać że przemieszczali się między Londynem a Afryką Północną. Z tym że bym się nie zdziwił gdyby Anglicy nie wiedzieli kto owym "Wielkim Szefem" jest. Szanowny Secesjonista wie, zatem GRATULACJE. Zresztą dość prawdopodobne jest że jakaś stała siedziba tego Wielkiego Szefa i jego sztabu znajdowała się w Dakarze bo tam umieszczono najważniejsze archiwa francuskich służb.  

 

W dniu 18.08.2020 o 9:01 PM, secesjonista napisał:

(...)

Wciąż czekam na ten dokument niemiecki potwierdzający istnienie Agencji Nieruchomości, doczekam się?

(...)

 

Tyle że ten dokument jest w książce "Mes Camerades..." i autor przytacza go własnymi słowami, jak to by powiedziała pani w podstawówce. Mogę go odszukać.

 

W dniu 18.08.2020 o 9:01 PM, secesjonista napisał:

(...)

Może nam euklides, znający przecież język francuski, pomóc innym forumowiczom i przetłumaczyć informacje podane we wpisach przez jakobera?

(...)

 

"Travaux Ruraux" to znaczy chyba "Roboty Rolne". 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak już brakuje eukldesowi argumentów to pojawia się jak nie Bolek to źli prawnicy  i sędziowie, tudzież mieszający historycy.

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Nie słyszałem żeby ktoś szefa tajnego kontrwywiadu francuskiego kojarzył z dyrektorem zakładów pończoszniczych

 

Ależ jak najbardziej to napisał euklides, tylko wskutek ograniczenia się do jednej lektury i niechęci do sprawdzenia kto kryje się pod poszczególnymi nazwiskami, które z tych nazwisk są prawdziwe - euklides brnie w niewiedzę. Otóż ów Bardin był dyrektorem w takich zakładach. Ponieważ euklides napisał wcześniej, że niektóry utożsamiają majora "P" - szefa kontrwywiadu z tym Bardinem - to zadałem proste pytanie: kto tak utożsamiał. Jakoś głucho w tej kwestii, to na jakiej podstawie sformułował euklides taką opinię?

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Z tym że bym się nie zdziwił gdyby Anglicy nie wiedzieli kto owym "Wielkim Szefem" jest

 

Nie wiem czy Anglicy wiedzieli kto był "Wielkim Szefem", za to potwierdzam że znali szefa tajnego kontrwywiadu francuskiego, rozmawiali z nim, współpracowali, wspierali wyposażali jego agentów.

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Tyle że ten dokument jest w książce "Mes Camerades..." i autor przytacza go własnymi słowami, jak to by powiedziała pani w podstawówce. Mogę go odszukać.

 

Dobre... w książce gdzie autor sam zaznaczył, że zamiast TR będzie pisał AN - euklides odnalazł dokument niemiecki potwierdzający istnienie AN. Ja zmartwię euklidesa, w żadnym niemieckim dokumencie przywoływanym przez historyków nie ma wzmianki o Agencji Nieruchomości.

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Co do mnie to wszystko co wiem o szefie francuskiego kontrwywiadu jest z książek Pierre Nord

 

Czyli wiedza euklidesa nie obejmuje nawet nazwiska tej osoby?

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Travaux Ruraux" to znaczy chyba "Roboty Rolne". 

 

Proszę nam przetłumaczyć wszystko, zwłaszcza gdzie te są wzmianki o Agencji Nieruchomości.

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Zresztą dość prawdopodobne jest że jakaś stała siedziba tego Wielkiego Szefa i jego sztabu znajdowała się w Dakarze bo tam umieszczono najważniejsze archiwa francuskich służb

 

Sprawa najważniejszych archiwów służb francuskich jest dobrze znana, nie mieściły się te archiwa w Dakarze.

 

12 godzin temu, euklides napisał:

Natomiast 30 lipca 1942 roku w przewidywaniu lądowania aliantów w Afryce Północnej ewakuowano Sztab Kontrwywiadu z willi Eole w Marsylii a jego szefowie rozpoczęli wędrowne życie

 

Nieprawda, ewakuacja nastąpiła wcześniej i miała związek z wpadką szefa TR 114 bis (Lyon) którym był porucznik Martineau (ze Starej TR - co to nie był szkolony przez niekompetentnych Brytyjczyków), zgodził się on być agentem niemieckim i to spowodowało pierwsze opuszczenie willi i znalezienie nowej kwatery, tak na marginesie - również w Marsylii. Wszystko to działo się przed lądowaniem aliantów w Afryce.

 

Czy już euklides doszedł do wiedzy: że nie istniał kapitan Mordant, jak i do wiedzy, że przy opisie reorganizacji placówek w Marsylii w jedną osobę "włożył" szczegóły biograficzne dwóch różnych osób?

 

W dniu 18.08.2020 o 5:35 PM, euklides napisał:

Trochę mi się pomyliło. Nazwisko owego dygnitarza brzmi nie Damler a Detmar.

 

To jaką funkcję pełnił ów dygnitarz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.