Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
saturn

Dywizje strzeleckie ZSRR - skład personalny

Rekomendowane odpowiedzi

saturn   

Mam taką zagwozdkę. W rejonie mojego miejsca zamieszkania w styczniu i lutym operowały 213 i 214 Dywizje Strzeleckie. 213-ta wywodziła się z okręgu Kijowskiego, a 214-ta z Charkowskiego. W takim nazewnictwie należy przyjąć, że dywizja składała się wyłącznie miejscowej kadry rejonu dzisiejszej miast ukraińskich, czy też zawiązano tylko tam ich sztaby w danej sytuacji czasowo-strategicznej, a wojsko wchodzące w ich składy mogło być z całego obszaru ZSRR? (spotkałem kilka niemieckich  świadectw (byłych autochtonów) o skośnookich czerwonoarmistach, a takich na Ukrainie bym się raczej nie spodziewał) .  

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Cytuj

(spotkałem kilka niemieckich  świadectw (byłych autochtonów) o skośnookich czerwonoarmistach, a takich na Ukrainie bym się raczej nie spodziewał) .

Pobieżny przegląd Wikipedii wskazuje, że 213-ta formowana była pierwotnie w Uzbekistanie, 214-ta w Baszkirii. Wedle mojej wiedzy nie należały do tzw. "narodowych" dywizji Armii Czerwonej (jak estońskie, czy litewska), zatem chyba nie stosowano w ich przypadku klucza narodowościowego. Zatem pierwotny skład mógł być jak najbardziej nieco skośnooki (choć też należy pamiętać, że skośne oczy ani w Uzbekistanie, ani w Baszkirii nie są bynajmniej czymś powszechnym), a potem - to już pewnie z uzupełnieniami było różnie. W każdym razie - niemieckie relacje mogą być oparte na prawdzie.

Zob.:

https://ru.wikipedia.org/wiki/213-я_стрелковая_дивизия

https://ru.wikipedia.org/wiki/214-я_стрелковая_дивизия_(2-го_формирования)

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Czyli polska Wikipedia ewidentnia wprowadza w błąd. Bo jak interpretować zapis o 213 Dywizji Strzeleckiej?- 

Cytuj

W czerwcu 1941 roku w składzie 19 Korpusu Zmechanizowany. Okręgu Kijowskiego. W styczniu 1944 roku w składzie 75 Korpusu Strzeleckiego, 53 Armia (ZSRR) 2 Front Ukraiński.

a 19 Korpus Zmechanizowany:

Cytuj

Formowanie Korpusu rozpoczęto w marcu 1941 roku w Kijowskim Specjalnym Okręgu Wojskowym. Sztab Korpusu rozlokowany był w Berdyczowie na Ukrainie.

 

Edytowane przez saturn

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Nie ma ani słowa o formowaniu w Uzbekistanie, a wręcz odnośniki sugerują pierwszy-macierzysty sztab n Ukrainie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Pooglądałem sobie trochę o tych dywizjach na pamyat-naroda. Dokumentów archiwalnych tam zamieszczonych (dzienników działań bojowych) nie czytałem, ale i bez tego wychodzi mi trochę na to, że zarówno 213-ta, jak i 214-ta były zarówno pierwszego, jak i drugiego "формирования". Praktyka dosyć częsta w Armii Czerwonej. Dywizje rozbite, wykrwawione, rozproszone - były czasami rozformowywane. Numer natomiast wykorzystywano później (bywały i drugie, i trzecie formowania). Podobnie, gdy zasłużone dywizje otrzymały nową numerację gwardyjską - to stary numer "zwykły" wykorzystywano dla jednostki nowego formowania.

 

Wynika to dosyć ewidentnie ze szlaków bojowych tych dywizji pokazanych na pamyat-naroda. Obejmują one początek wojny, potem jest przerwa i dywizje znowu się pojawiają na froncie w roku 1942 lub 1943.

 

Prawdopodobnie polska Wikipedia opowiada o pierwszym formowaniu tych dywizji, rosyjska o drugim. Przy tym rosyjska przy 214-tej zaznacza to wyraźnie, przy 213-tej chyba takiej informacji brak.

 

Niezależnie, jak to formalnie było, z punktu widzenia walk na terenie dzisiejszej Polski (1944-1945) sprawa wydaje się jasna. Walczyły tam dywizje formowane w Uzbekistanie i Baszkirii.

 

Zob.:

https://pamyat-naroda.ru/warunit/213%20сд/

https://pamyat-naroda.ru/warunit/214+сд/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
saturn   

Z ciekawostek już po wojennych, to może dopiszę , że jeszcze kilka lat po wojnie istniały specjalne radzieckie oddziały cmentarne (przynajmniej w byłym województwie Wrocławskim), zajmujące się ekshumacjami, budową i użytkowaniem cmentarzy dla swoich żołnierzy. Działania jednak były mało efektywne, bo już w latach 50-tych część cmentarzy z powodu złej jakości wykonania, była przez lokalne władze gruntownie przebudowywana. Katalogowanie mogił też w dużej mierze przerosło Rosjan. O ile takie zbiory w postaci dokumentacji jak najbardziej istnieją, to w rzeczywistości nie mają pokrycia ze stanem realnym. Sam widziałem cmentarz w mieście gdzie walki (własnie 213-tej) skończyły się 28 stycznia, a groby miały inskrypcje z marca i kwietnia 1945. Pózniej dowiedziałem się, że zwożono ciała z różnych obszarów walk w jeden punkt zbiorczy (w tym przypadku ten cmentarz), żeby było jeszcze bardziej zagmatwanie to zasłużonych oficerów poległych w boju pod Wrocławiem, chowano w kwaterach w ...Częstochowie (gdzie istniał radziecki cmentarz poległych bohaterów). Do dzisiaj mój powiat odwiedzają  dzieci i wnuki i  żołnierzy  z 213-tej i 214-tej, szukając grobów bliskich (często przy aktywnej pomocy miejscowych). Znamienny napis na jednym z nagrobków w języku rosyjskim - " Ojcze, ja zawsze wierzyłam, że Ciebie odnajdę. Córka. Maj 2010".   

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.