Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Narkotyki a żołnierze Wielkiej Wojny

Recommended Posts

Pierwsza wojna światowa kojarzy się bardziej z wypijanym przez wojaków sznapsem czy poróżnieniem zdobycznej butelki wina, a jak to było z narkotykami?

U schyłku XIX wieku w laboratoriach Farbenfabriken vormals Friedr. Bayer & Co.  udało się zsyntetyzować heroinę, która przebojem zaczęła podbijać rynek farmaceutyczny, z czasem coraz częściej pojawiające się głosy wskazujące, że ów produkt powoduje uzależnienie sprawiły, iż ostatecznie koncern; będący dotąd potentatem w produkcji tej substancji;  wycofał się z produkcji heroiny na rok przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Co przecież jednak nie sprawiło by heroina zniknęła z rynku.  

Na stronie organizacji Volteface zaprezentowano fragment z książki Łukasza Kamieńskiego "Shooting Up: A History of Drugs And War", z którego możemy się dowiedzieć, że:

"In a December 1915 edition of the Times Savory & Moore advertised a small mail-order medical kit in a handy case containing, among other items, cocaine and heroin. And Harrods offered small packages of morphine and cocaine complete with syringe and spare needles, which was recommended as “A Useful Present for Friends at the Front.”".

/"The Great War And The Cocaine Panic in Britain"; tekst dostępny na: volteface.me/

 

 Czy zatem odnajdziemy heroinę "w okopach" tej wojny? A jak to wyglądało z innymi substancjami tego typu? Tak zwana "panika kokainowa" w Wielkiej Brytanii; którą pośrednio wywołali kanadyjscy żołnierze stacjonujący na Wyspach; była zapewne mocno przesadzoną reakcją, jak to jednak wyglądało na zapleczu frontów (koszarach, miejscach zgrupowania) a jak w pobliżu bitewnych pól? Czy w medycznych raportach bądź publikacjach odnotowano problem narkotykowy pośród wracających weteranów?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
saturn   

Na froncie wschodnim naturalne wyciągi z roślin bieluni i psianki z syntetycznych substancji arszenik i podtlenek azotu.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.