Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Jack Sparrow

Podręczniki do Historii Polski w PRLu

Recommended Posts

Obecny semestr na uczelni otrzymuje przydomek „esejowy”. Na warsztaty z historii średniowiecza wybrałem temat „przedstawienie chrztu Polski w podręcznikach do historii z PRLu”. I tutaj mam do was prośbę. Mógłby ktoś przytoczyć nazwiska autorów, nazwy podręczników, wydawnictwa takowych? Nie pogardzę też poleceniem jakiś źródeł z epoki na temat chrztu Mieszka I. Pozdrawiam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję zajrzeć do tematu na forum: "Średniowiecze w podręcznikach PRL-u i współczesnych", gdyby umieszczony tam link nie działał to chodzi o opracowanie Z. Osiński "Nauczanie historii w szkołach podstawowych w Polsce", dostępne w zasobach cyfrowych dlibra.umcs.lublin.pl. W poszukiwaniu innej literatury i tych źródeł z epoki to są one częściowo wymienione w artykule S. Zabraniak "Chrzest Mieszka I w relacjach średniowiecznych roczników i kronik polskich", artykuł jest dostępny na stronie www.katechezaczest.pl. Można by sięgnąć po opracowanie: "Polska-Europa-Świat w szkolnych podręcznikach historii" red. S. Roszak, M. Strzelecka, A. Wieczorek. Bądź do opracowania P.E. Steele "Nawrócenie i chrzest Mieszka I" - rzadko wreszcie mamy do dyspozycji opracowanie obcokrajowca dotyczące tego momentu naszej historii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie. Bo to wszystko co mi podałeś, na pewno mi się przyda, zakwalifikuje się jednak do opracowań. Potrzebuje jeszcze źródeł i tutaj chodzi mi głównie o podręczniki z tego okresu. Mógłbyś przytoczyć jakiś autorów lub miejsce gdzie takowe mogę znaleźć? 

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, Jack Sparrow napisał:

Bo to wszystko co mi podałeś (...)  zakwalifikuje się jednak do opracowań

 

Pozwolę się jednak z tą opinią nie zgodzić.

W pracy Osińskiego; tak jak zresztą napisałem w proponowanym do przejrzenia temacie z forum; jest wymienionych jakieś 47 podręczników do podstawówki, od tych używanych w 1945 r. po te używane w latach osiemdziesiątych. A jako że jestem osobą nadzwyczaj usłużną, podałem nawet na której stronie w tym opracowaniu szukać tej listy podręczników (od strony 306). A taka lista; to wedle mej skromnej opinii; może się stać solidną podstawą źródłową. 

Inna sprawa to to gdzie je znaleźć.

 

19 godzin temu, Capricornus napisał:

Tu z podstawówki:

 

Capricornus podsunął podręcznik Włodzimierza Jarosza, który jest podręcznikiem przedwojennym. Ten dostępny jest w zasobach cyfrowych CBN Polona (polona.pl), tylko jest to wydanie piąte z 1928 r. a w PRL-u używano wydanie z 1933 roku, na ile różnią się te wydania trudno powiedzieć.

Na potrzeby pracy Jacka Sparrowa, można przypomnieć, że z oczywistych powodów w 1945 r. używano dawnych, przedwojennych podręczników (W. Martynowiczównej, W. Jarosza i A. Korgola, S. Geberta, H. Pohoskiej i M. Wysznackiej, J. Schoenbrennera, G. Gebertowej, W. Bobkowskiej i J. Dąbrowskiego). Choć pierwszy materiał dydaktyczny (dla szkół podstawowych) wyszedł już w 1945 r., była to I. część "Materiałów do nauczania historii w klasie V na rok szkolny 1945-1946" Wandy Moszczeńskiej.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.