Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Minister Beck z wizytą na Łotwie.

Recommended Posts

Tych kadrów nigdzie wcześniej nie widziałem. Fragment łotewskiej kroniki filmowej (465/1938) - przedstawiający wizytę ministra Becka w tym kraju:

https://www.youtube.com/watch?v=vmOY1sd_pWg

Inne filmy z łotewskiego archiwum państwowego:

https://www.youtube.com/user/LNALVKFFDA/featured

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilka fotografii z tej wizyty można obejrzeć na stronie NAC-u.

Kiedy Beck przybył samolotem na Łotwę, to stosownie do rangi wizyty trzymał w ręce cylinder, ale kiedy pojawił się w drzwiach samolotu przy powrocie do kraju to miał na głowie czapkę "kapitańską" (lotniczą), co mi przypomniało dywagacje "około-czapkowe" w temacie: forum.historia.org.pl - "Przedwojenna fotografia - urzędnicy".

Rzeczywiście prezydent Łotwy miał swą oficjalną siedzibę w pałacu w Jełgawie (Jelgava, Mitawa)? Czy była to raczej taka letnia rezydencja?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Rzeczywiście prezydent Łotwy miał swą oficjalną siedzibę w pałacu w Jełgawie (Jelgava, Mitawa)? Czy była to raczej taka letnia rezydencja?

Nic mi o tym nie wiadomo. Wedle mojej wiedzy Ulmanis urzędował na ryskim zamku, a rezydencję miał w wilii Dauderi.

Na filmie na pałacu w Jełgawie powiewa flaga prezydenta Łotwy, ale może to tylko oznaczać jego obecność. 

Pałac w Jełgawie był zniszczony i za czasów Ulmanisa go odbudowano (nawet chyba dobudowano skrzydło)  - z przeznaczeniem na siedzibę uczelni (akademii) rolniczej. Ulmanis też nazwał go też "pamiątkowym zamkiem Viestursa", czy jakoś tak (ten tekst jest na filmie ok. 1:20).

Myślę, że po prostu piękny, odrestaurowany budynek akademii rolniczej wykorzystywano niekiedy dla celów reprezentacyjnych (wizyty, dożynki itp.). Co zresztą było zgodne z agrarystyczną osobowością Ulmanisa i nową, patriotyczną nazwą pałacu.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Bruno Wątpliwy napisał:

Nic mi o tym nie wiadomo. Wedle mojej wiedzy Ulmanis urzędował na ryskim zamku, a rezydencję miał w wilii Dauderi

 

Taki pada opis zdjęć w NAC: "Minister spraw zagranicznych Polski Józef Beck (trzeci z lewej) i minister spraw zagranicznych Łotwy Vilhelms Munters wchodzą do pałacu w Jelgavie, gdzie mieściła się siedziba prezydenta Łotwy".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę, że to pewne uproszczenie. Przejrzałem parę przewodników, trochę stron internetowych - i nigdzie informacji o tym, że ten pałac był formalną rezydencją Vadonisa - nie spotkałem. A chyba byłaby to ciekawostka, którą by - chociażby w przewodnikach i na stronie pałacu - odnotowano.

Odrestaurowany pałac otwarto w 1937 z wielką pompą, udziałem Ulmanisa, ale formalnie na cele uczelniane.

Inna sprawa, że Ulmanis po 1934 wszędzie w kraju mógł się czuć, jak u siebie i niewykluczone, że jakieś apartamenty w odbudowanym pałacu były przeznaczone na cele reprezentacyjne.

Ale - wedle mojej wiedzy - przed wojną prezydent Łotwy rezydował formalnie na zamku w Rydze i w willi Dauderi (którą traktowano jako rodzaj "letniej rezydencji"), dziś - na zamku i ma letnią rezydencję w Jurmale (zbudowaną za czasów radzieckich).

Share this post


Link to post
Share on other sites

No właśnie też trochę poszperałem i nic na potwierdzenie takiej siedziby nie znalazłem, stąd i moje pytanie.

 

2 godziny temu, Bruno Wątpliwy napisał:

nigdzie informacji o tym, że ten pałac był formalną rezydencją Vadonisa - nie spotkałem

 

A co do Vadonisa to taki drobiazg nieco O.T., "tautas vadonis" to: przywódca (lider) ludu (narodu) - jeśli dobrze to sobie próbuję przetłumaczyć, w pracy jaką popełnił Ireneusz Kolendo pt. "Łotwa. Zarys dziejów narodu i państwa. Od czasów najdawniejszych do początku XXI wieku" (Łódź 2014), Ulmanis stał się "tautas adonis"... :B):

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Łotwa nie ma za bardzo szczęścia do syntetycznej historii w języku polskim. W serii Ossolineum - nic, w wydawnictwie TRIO coś zapowiadali (nawet swego czasu w zapowiedziach wydawniczych podawali autorów), ale coś chyba nie wyszło. Praca I. Kolendy jest zatem chyba jedyna. I raczej taka sobie. Jest trochę ciekawych, ale porozrzucanych tematycznie publikacji.

 

A Ulmanisa trudno z urody uznać za Adonisa;). Raczej rozrośnięty Hefajstos. Do tego jeszcze orientacja seksualna - bliżej nieznana. Przynajmniej o żadnej Afrodycie nie słyszałem. Tylko różnie spekulacje.

Ale w sumie, twierdził, że ożenił się z Łotwą, zatem ten narodowy adonis może i pasuje....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.