Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Jakość prochu wojsk brytyjskich

Recommended Posts

W listopadzie 1779 r. dwóch dżentelmenów w londyńskim Hyde Park rozstrzygało swój spór przez pojedynek, strzelali do siebie J.M. Fox i poseł do Izby Gmin William Adam. Fox został lekko ranny, co skwitował słowami: "Bez wątpienia bym zginął, gdyby pan Adam używał innego niż rządowy proch".

Czy był to jedynie złośliwy przytyk czy rzeczywiście istniały jakieś uzasadnione zastrzeżenia co do jego jakości?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W książce z 1805 r. "New Principles of Gunnery: Containing the Determination of the Force of Gunpowder, and Investigation of the Difference in the Resisting Power of the Air to Swift Ad Slow Motions", mamy na s. 118 porównanie cech "prochu rządowego" z innymi.

Skan książki dostępny na:

https://books.google.pl/books?id=zokXxSnkinIC&hl=pl&sitesec=reviews

Być może wypowiedź Fox'a to też jakaś reminiscencja - chyba powszechnego w swoich czasach - braku sympatii dla "saletrzarzy" ("saltpetre-men"), którzy potrafili w imieniu Korony narobić niezłych szkód w prywatnych posiadłościach (nie tylko w kurnikach).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.