Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Gryfon

Francuski desant na Irlandię

Recommended Posts

Gryfon   

Dnia 22 Sierpnia 1798 r. 2000 żołnierzy francuskich wylądowało w County Mayo. Dzięki pomocy Francuzów około 5000 powstańców pokonało Brytyjczyków w bitwie pod  Castlebar. Po zwycięstwie Irlandczycy proklamowali niepodległość. Moje pytanie jest następujące: dlaczego Francuzi przysłali Irlandczykom na pomoc tak skromne siły ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 godziny temu, Gryfon napisał:

2000 żołnierzy francuskich wylądowało

 

Mniej, siły francuskie zdaniem Stephena Dunforda (autora "In Humbert's Footsteps: Mayo 1798")  miało ich być 1019. Z tym, że po tych co przybyli na pokładach: "Concorde", "Franchise" i "Médée", miały być jeszcze dwa "kursy" ze wzmocnieniami.

Wypada zapytać: dlaczego tak mało Irlandczyków przyłączyło się do tej ekspedycji?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto odnotować, że dwa lata wcześniej (w grudniu 1796 r.) wyprawa Hoche'a (Grouche'go) liczyła 14  (wg. T. W. Moody, F.X., Martin (red.), Historia Irlandii, Poznań 1998, s. 240) lub 15 tysięcy ludzi (wg. S. Grzybowskiego, Historia Irlandii, Wrocław-Warszawa-Kraków 1998, s. 225). To były dosyć duże siły, przegrały jednak w walce z pogodą. Potem jeszcze była próba podjęta przez Holendrów (na niewątpliwe zlecenie francuskie).

 

To wszystko dało Brytyjczykom do myślenia. Choć zawiesili Habeas corpus, konfiskowali muszkiety i piki już wcześniej, po fiasku wyprawy z 1796 wzięli się już bardzo ostro do pacyfikacji Irlandii. Wprowadzili do akcji bardzo skutecznego w Ulsterze Lake'a, także odnieśli duże sukcesy wywiadowcze (pozyskanie Reynoldsa), których konsekwencją była faktyczna likwidacja centralnego kierownictwa konspiracji. Powstanie Zjednoczonych Irlandczyków było w takiej sytuacji szeregiem odizolowanych, dosyć łatwo tłumionych wystąpień. Francuzi wylądowali w Irlandii praktycznie już po stłumieniu powstania. Do tego w hrabstwie Mayo konspiracja nie była jakoś szczególnie silna (choć nieco Irlandczyków dołączyło się do Humberta).

 

No i pamiętajmy, że "na moment" przed wybuchem powstania w Irlandii Napoleon wyjeżdża do Egiptu. Priorytety francuskie są zatem w tym momencie jakby nieco inne.

 

Ale, tak czy inaczej, po powstaniu 1798 r. pozostała piękna muzyka:

https://www.youtube.com/watch?v=1PBiig46hrA

https://www.youtube.com/watch?v=I0zBlHlnR4Y

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.