Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Jarpen Zigrin

Najlepsza broń drzewcowa

Rekomendowane odpowiedzi

Pancerny   
Jari(6cio metrowa włócznia zakończona wąskim ostrzem).

Yari którą ja znam pierwotnie służyła jeździe i miała ok. 2 m długości.Dopiero później zaczęto uzbrajać nią piechotę.Ale jej długość wynosi ok.4 m. a nie 6 m.Swego czasu kupowałem miesięcznik "Bushido"i tam charakterystyce yari podana jest jej długość ok.3-4m.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
katai   

Yari było kilka typów. Mówisz o "mochi-yari"", krótsza wersja noszona przez samurajów(2-3m) do walki również bardziej indywidualnej wymagającej większych umiejętności.

Pospólstwo wcielane do armii, z racji, iż nie przechodziło długoletniego treningu, czuło sie lepiej z długą włócznią "omi no yari" (4-6m). Nazywani byli Yari Ashigaru.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Moim zdaniem Berdysz i Topornicy Berdyszowi.

Trochę o Berdyszu:

Berdysz (łac. barducium - siekierka) to broń drzewcowa. Ciężki, szeroki topór o zakrzywionym ostrzu i długim drzewcu (ok. 1,8 m), zdolny zmiażdżyć zbroje. Używany przez piechotę do walki z jazdą w XVI i XVII wieku. W Polsce w 1674 Jan III Sobieski wprowadził w wojsku polskim zmodyfikowany berdysz mały o długości ok. 120 cm, używany także jako podpórka (forkiet) podczas strzelania z muszkietu. Znany był już w starożytności, ale rozpowszechniać zaczął się w średniowieczu w XIV wieku (Europa Zachodnia).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Topornicy Berdyszowi.

Kolega wprowadza tu jakiś neologizm, gdyż w historii nie było takiej formacji ;)

Berdysz na pewno był bronią przydatną, co pokazuje chociażby użycie go w XVI i XVII wieku przez strzelcow moskiewskich - opisy Polakow i Litwinow walczących przeciw uzbrojonym w berdysze Moskalom są bardzo interesujące. Niemniej jednak berdysz nie był bronią zbyt popularną - przyjął się przede wszystkim na wschodzie Europy. Nie był tak powszechnie używany jak pika czy halabarda.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rezz112   

Wiem, lecz nie miałem słów jak opisać toporników którzy posługiwali się berdyszami ;D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.