Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Udział Żydów w II Brygadzie Legionów

Recommended Posts

Wątek wyodrębniony z innego tematu

secesjonista

 

Dnia 22.07.2017 o 10:24, Rivaldo napisał:

Jak tak naprawdę było z udziałem Żydów (...) I ich udziale w II Brygadzie Legionów?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Na wezwanie do walki z zaborcą  rosyjskim odpowiedziało co najmniej  650 polskich Żydów. To niemało, biorąc, że na taki wybór zdecydował  się wówczas znikomy procent Polaków. Większość uznawała niepodległość  Polski za mrzonkę, romantyczną iluzję,  a czyn Legionów za działalność wręcz szkodliwą (...)

Żydowscy ochotnicy służyli we  wszystkich pułkach Legionów Polskich - piechoty, ułanów i jedynym artyleryjskim, a także jako lekarze, w intendenturze i służbie werbunkowej".

/M. Gałęzowski "'Śladami Joselewicza kroczcie!'. Żydowscy żołnierze Legionów", "Do Rzeczy" dodatek specjalny "Bitwy Legionów", s. XVII/

 

"Formacje legionowe, istniejące od sierpnia 1914 r. do sierpnia 1917 r., objęły 25–30 tys. osób, które służyły w jednostkach liniowych i na zapleczu frontu. Było wśród nich 648 polskich Żydów (...)

W pierwszych dniach wojny żydowscy ochotnicy stawili się na koncentrację strzelecką do Krakowa. W sierpniu 1914 r. wyruszyli do Królestwa Polskiego. Jako pierwszy – Bronisław Mansperl „Chaber”, który był jednym z żołnierzy kompanii kadrowej Tadeusza Kasprzyckiego. Kolejni ochotnicy znaleźli się w baonach grupy strzeleckiej Józefa Piłsudskiego, które za kadrówką wkroczyły do zaboru rosyjskiego (...)

Żołnierze Legionów Polskich pochodzenia żydowskiego wywodzili się z różnych środowisk społecznych. Byli wśród nich rzemieślnicy, głównie krawcy, szewcy i stolarze, także piekarze, cukiernicy, rzeźnicy, blacharze i malarze, robotnicy najemni, handlarze i sprzedawcy sklepowi. Wśród przedstawicieli inteligencji dominowali uczniowie gimnazjalni, studenci oraz niżsi urzędnicy, głównie kancelaryjni. Znaleźli się tam również lekarze, nauczyciele, dziennikarze. Część ochotników żyła zarówno w środowisku polskim, jak i żydowskim, znała też język polski. Wielu wywodziło się jednak z ubogich warstw polskich Żydów. Większość legionistów stanowili ludzie bardzo młodzi, którzy w chwili wstąpienia do Legionów często nie ukończyli siedemnastu lat. Najmłodsi polegli legioniści pochodzenia żydowskiego mieli w chwili śmierci piętnaście (Bronisław Strahlberg) i szesnaście lat (Marcin Szymon Bendel)".

/tenże, "Spadkobiercy Berka Joselewicza. Żydzi w Legionach Polskich",  "Biuletyn IPN", nr 11, 2010, s. 25-26/

Share this post


Link to post
Share on other sites

W podanym przez Bruno tekście znajduje się nieco kuriozalna wypowiedź, domagająca się sprostowania:

"Często podnoszona sugestia, iż byli to wyłącznie ludzie z kręgu asymilatorów, nie znajduje potwierdzenia w faktach pojawiania się wśród legionistów Żydów ze wszystkich praktycznie sfer społecznych (malarzem I Brygady L.P. był służący w niej L. Gotlieb)".

Członek Towarzystwa Artystów Polskich w Paryżu to akurat nie jest dobry przykład na "nie-asymilatora". Chyba że dowodem na jego: "nie-asymilitarską" postawę ma być wyjazd do Jerozolimy, Tylko to wzięło się ze słabego odzewu na jego sztukę na brukach paryskich, gdzie pisano o nim per: "niejaki Gottlieb". A malarzem: I Brygady - nie był, przynajmniej co do etatu. To późniejsze określenie - i oczywiście jak najbardziej zasłużone.

Udział wszystkich sfer społecznych nie wyklucza dominującej roli udziału asymilatorów. Chyba, że Rafał Żebrowski uważa, iż asymilatorzy występowali wyłącznie w jednej czy kilku "sferach społecznych".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.