Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Rivaldo

Służby policyjne w Galicji, kanalizacja Krakowa, załatwianie potrzeb fizjologicznych na wsi na początku XX wieku

Rekomendowane odpowiedzi

Rivaldo   

Dzień dobry,

zastanawiam się jak wyglądały służby utrzymujące bezpieczeństwo pod zaborami, zwłaszcza pod zaborem austriackim w małych miejscowościach, na początku XX wieku. Czy porządku strzegli i przestępców łapali policjanci czy nazywali się jakoś inaczej (żandarmi?)? Czy zdarzało się, że to byli Austriacy?

 

(...)

Zastanawiam się też jak było wtedy z ubikacjami w miastach takich jak Kraków. Mogły być w budynkach, czy raczej na zewnątrz się łaziło? Bo rozumiem że na wsiach to wtedy tylko za chałupę? ;)


Dziękuję bardzo!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie do żandarmerii i policji - zob. http://austro-wegry.info/viewtopic.php?t=733

Dokładnego składu etnicznego nie znam, ale znając ogólnie zasady polityki narodowościowej w Austro-Węgrzech czasów po 1867, przypuszczam (z wielką dozą prawdopodobieństwa), że dominował zdecydowanie element polski (na wschodzie Galicji - z udziałem ukraińskiego). Oczywiście, w czasie pokoju. W czasie pierwszej wojny w Galicji musiały "przewijać się" masy żandarmów różnej narodowości.

 

(...)

 

Na początku XX wieku istotna część Krakowa była pewnie skanalizowana. Choć pewnie wiele dzielnic jeszcze nie. Jeszcze w latach 40. getto łódzkie (skądinąd w "nowo-wybudowanym" mieście) mieściło się w dzielnicy nieskanalizowanej. Zatem, w Krakowie pewnie na początku XX-wieku obrzeżom służyły latryny, wywóz nieczystości wozami itp. Ze wsiami - do Sławoja zasadniczo było pewnie tak, jak napisałeś.

I ciekawostka, którą znalazłem:

http://ciekawostkihistoryczne.pl/2012/04/30/nie-ma-to-jak-woda-wodociagi-i-kanalizacja-w-dawnym-krakowie/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Rivaldo   

Super, dziękuję Ci bardzo! Też za świetne linki, można nawet zobaczyć jak wyglądali żandarmowie. Zakładam, że i w małych miejcowościach mogli się znaleźć krzyczący na ludzi "halt!!" ;)

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z przyczyn technicznych sam muszę zacytować odpowiedź janceta:

 

11 godzin temu, jancet napisał:

Co do chodzenia "za stodołę" (jednak nie "za chałupę") to na przełomie lat 60/70 ubiegłego wieku nasza rodzina szukała kwatery na wakacje na Kurpiach Zielonych, ze sto km od Warszawy. Kwatera była i w dobrej cenie, ale co do warunków sanitarnych, to było "w dzień chodzimy za stodołę, a w nocy to do kubła (kibla?) i też za stodołę

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.