Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Zdobycie Koungaheli - 1136

Rekomendowane odpowiedzi

W latach 30 XII wieku polityka zagraniczna Bolesława Krzywoustego przysporzyła Polsce wielu wrogów. Polska straciła ostatnich sprzymierzeńców i wpadła w całkowitą izolację. Na szczęście Krzywousty dzięki swojej zręcznej dyplomacji na zjeździe w Merseburgu (1135), zdołał wybrnąć z tej sytuacji. Uznał Inocentego II i złożył Lotarowi hołd Pomorza Zachodniego i Zaodrzańskiego. Ten czyn rozbił przymierze Cesarstwa rzymskiego z Erykiem godnym pamięci, a polski władca zyskał dużą swobodę w kwestii rozwiązania swoich problemów z sąsiadami. Teraz mógł się rozprawić z północą przez Pomorze zachodnie. Rok później wojska pomorskie, obodryckie i polskie zdobyły słynną Konungahelę, która była ważnym skandynawskim miastem.

 

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Na pewno "Koungaheli"?

 

34 minuty temu, TyberiusClaudius napisał:

Rok później wojska pomorskie, obodryckie i polskie zdobyły słynną Konungahelę, która była ważnym skandynawskim miastem.

 

A o tych polskich wojskach - możemy poznać źródło? To od Artura Szrejtera?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak, od tegoż autora. Wspomniany twierdzi, że Unibor miałby stać na ich czele, a Krzywousty miał inspirować całą akcję.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

No to Tyberiusz powinien ten fragment przeczytać jeszcze raz, tym razem uważniej. Jako, że ów autor niczego takiego nie: twierdzi. Jedynie snuje takie domysły, ale jak sam na koniec skonkludował:  jest to jedynie kusząca hipoteza nie mająca żadnych podstaw w źródłach.

A nazwę tego portu też Tyberiusz zaczerpnął od tego autora czy to własny lingwistyczny pomysł?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Takie dwie ciekawostki pióra Snorriego sturulsona Saga Magnus blinda ok Haraldas gilla (w:) Heimskringla. Sorgu Noregs konunga  11:
W jednym  miejscu, gdzie Windowie się ustawili, stał pewien mąż, który strzelał z łuku i każdą strzałą zabijał człowieka, a obok niego stało dwóch ludzi z tarczami, osłaniając go nimi. Wtedy rzekł Saemund do Asmunda, syna swego, że obaj powinni strzelić równocześnie w kierunku [słowiańskiego] strzelca [i dodał:]

- ... ale ja strzelę w [któregoś] z tych, którzy dzierżą tarcze.

Zrobił to, lecz ten przesunął tarczę przed siebie [osłaniając się a jednocześnie odsłaniając łucznika]. Wtedy strzelił Asmund między tarcze i trafił strzałą w strzelca tak, że [grot pocisku] wyszedł z tyłu głowi i [ten] padł martwy na plecy do tyłu. Kiedy Windowie zobaczyli to, zawyli wszyscy jak psy albo wilki.

 

Był pewien [człowiek] pośród pogan, który dotarł [podczas ataku] tak blisko [wałów], że znalazł się przy bramie grodu i pchnął mieczem jednego człowieka [konungahelczyka], który stał w bramie, a wtedy ludzie [mieszczanie] posłali ku niemu pociski i kamienie, a mimo że był niczym nieokryty, tak był potężny w sztuce czarów, że żadna broń nie mogła go dosięgnąć. Wtedy wziął ksiądz Andres święty ogień i pobłogosławił go, wziął hubkę, wsadził ją w ogień i nabił na grot strzały, którą dał Asmundowi. Zaś ten strzelił nią w owego czarownika, a [pocisk] uderzył w niego tak, że wszedł w [ciało] w całości i [Słowianin] padł martwy na ziemię. Wtedy odpowiedzieli poganie złością jak poprzednio, wyli i zgrzytali zębami. Poszedł wtedy cały lud [windyjski] do konunga [Racibora] [...] zebrali się n naradę.

(tłum. A. Szrejter)

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.