Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Zdobycie Koungaheli - 1136

Recommended Posts

W latach 30 XII wieku polityka zagraniczna Bolesława Krzywoustego przysporzyła Polsce wielu wrogów. Polska straciła ostatnich sprzymierzeńców i wpadła w całkowitą izolację. Na szczęście Krzywousty dzięki swojej zręcznej dyplomacji na zjeździe w Merseburgu (1135), zdołał wybrnąć z tej sytuacji. Uznał Inocentego II i złożył Lotarowi hołd Pomorza Zachodniego i Zaodrzańskiego. Ten czyn rozbił przymierze Cesarstwa rzymskiego z Erykiem godnym pamięci, a polski władca zyskał dużą swobodę w kwestii rozwiązania swoich problemów z sąsiadami. Teraz mógł się rozprawić z północą przez Pomorze zachodnie. Rok później wojska pomorskie, obodryckie i polskie zdobyły słynną Konungahelę, która była ważnym skandynawskim miastem.

 

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na pewno "Koungaheli"?

 

34 minuty temu, TyberiusClaudius napisał:

Rok później wojska pomorskie, obodryckie i polskie zdobyły słynną Konungahelę, która była ważnym skandynawskim miastem.

 

A o tych polskich wojskach - możemy poznać źródło? To od Artura Szrejtera?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, od tegoż autora. Wspomniany twierdzi, że Unibor miałby stać na ich czele, a Krzywousty miał inspirować całą akcję.

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to Tyberiusz powinien ten fragment przeczytać jeszcze raz, tym razem uważniej. Jako, że ów autor niczego takiego nie: twierdzi. Jedynie snuje takie domysły, ale jak sam na koniec skonkludował:  jest to jedynie kusząca hipoteza nie mająca żadnych podstaw w źródłach.

A nazwę tego portu też Tyberiusz zaczerpnął od tego autora czy to własny lingwistyczny pomysł?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest to domysł bez żadnego stosownego uzasadnienia.

Według secesjonisty i tytułu książki wspomnianego autora: "Konungahela".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Takie dwie ciekawostki pióra Snorriego sturulsona Saga Magnus blinda ok Haraldas gilla (w:) Heimskringla. Sorgu Noregs konunga  11:
W jednym  miejscu, gdzie Windowie się ustawili, stał pewien mąż, który strzelał z łuku i każdą strzałą zabijał człowieka, a obok niego stało dwóch ludzi z tarczami, osłaniając go nimi. Wtedy rzekł Saemund do Asmunda, syna swego, że obaj powinni strzelić równocześnie w kierunku [słowiańskiego] strzelca [i dodał:]

- ... ale ja strzelę w [któregoś] z tych, którzy dzierżą tarcze.

Zrobił to, lecz ten przesunął tarczę przed siebie [osłaniając się a jednocześnie odsłaniając łucznika]. Wtedy strzelił Asmund między tarcze i trafił strzałą w strzelca tak, że [grot pocisku] wyszedł z tyłu głowi i [ten] padł martwy na plecy do tyłu. Kiedy Windowie zobaczyli to, zawyli wszyscy jak psy albo wilki.

 

Był pewien [człowiek] pośród pogan, który dotarł [podczas ataku] tak blisko [wałów], że znalazł się przy bramie grodu i pchnął mieczem jednego człowieka [konungahelczyka], który stał w bramie, a wtedy ludzie [mieszczanie] posłali ku niemu pociski i kamienie, a mimo że był niczym nieokryty, tak był potężny w sztuce czarów, że żadna broń nie mogła go dosięgnąć. Wtedy wziął ksiądz Andres święty ogień i pobłogosławił go, wziął hubkę, wsadził ją w ogień i nabił na grot strzały, którą dał Asmundowi. Zaś ten strzelił nią w owego czarownika, a [pocisk] uderzył w niego tak, że wszedł w [ciało] w całości i [Słowianin] padł martwy na ziemię. Wtedy odpowiedzieli poganie złością jak poprzednio, wyli i zgrzytali zębami. Poszedł wtedy cały lud [windyjski] do konunga [Racibora] [...] zebrali się n naradę.

(tłum. A. Szrejter)

Edited by TyberiusClaudius

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.