Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Isildur88

Teza pracy licencjackiej.

Recommended Posts

Mam problem z postawieniem tezy badawczej dotyczącej getta białostockiego. Źródła do pracy przeczytałem (R. Rajzner - Losy nieopowiedziane, S. Nomberg-Przytyk - Kolumny Samsona i S.S. Berkner - Notatki więźnia getta). Są to relacje osób które były w getcie, je przeżyły, które opisują codzienność. Jedyne co przychodzi mi na myśl po lekturze źródeł to praca mieszkańców szansą na ocalenie. Jestem po lekturze artykułów dotyczących getta białostockiego w których mowa jest o problemach badawczych ale ja tego nie widzę. Nie wiem jak to ugryźć - kwestia jest taka, iż muszę na razie postawić tezę badawczą - jest to pierwszy krok do reszty.

Edited by secesjonista
poprawiono pisownię.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zastanawiam się nad kwestią zatrudnienia/pracy mieszkańców getta - źródła poruszają to zagadnienie, znalazłem też artykuł Sary Bender, który porusza tą kwestię. Problem jest taki, iż nie bardzo wiem jak to przekuć w tezę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi o jej tekst pt. "The Getto of Białystok (June 1941 to August 1943)" zamieszczony w "Studiach Podlaskich" (w tomie będącym pokłosiem konferencji "500 lat osadnictwa żydowskiego na Podlasiu")? Jeden artykuł to trochę mało by budować na tym szkielet licencjatu czy magisterski, zwłaszcza taki, w którym zagadnienie pracy nie jest jakoś szczególnie uwypuklone. Co innego gdyby znaleźć teksty podobne do jej artykułu z "KHŻ", jak: "'Here you must work impeccably, otherwise you will be beaten and sent for selection': Jewish laborers in the city of Radom, Poland: 1942-1944". Może lepiej sięgnąć po jej jej obszerniejszą pracę: "The Jews of Białystok during World War II and the Holocaust" będącej tłumaczeniem z hebrajskiego jej książki "Mul Mavet Orev...".

Jeśli tematem ma być wykonywana praca, to może: praca jako element strategii przetrwania, jakie podejmowano wybory i jakie dawały szanse. Tu, praca jako strategia globalna Judenratu - próba ocalenia jak największej części społeczności żydowskiej czy raczej forma kolaboracji i ochrony urzędników Rady i ich rodzin. Można skonfrontować postawę Efraima Barasza z tzw. "buntem Limona", czyli zarządzającym na początku Wydziałem Pracy Abramem Limonem. O działaniach i postawie członków Judenratu pozostała relacja (z 1943 r.) jednego z jej członków Pesacha Kaplana złożona do archiwum Mersika-Tanenbauma (opublikowana jako "Judenrat w Białymstoku" w "Biuletynie ŻIH" (nr 60, 1966). Zresztą trudno pisać o organizacji pracy dla przebywających w getcie nie sięgając do zawartości tego archiwum.

/por. także: F. Anders, K.Stoll, K. Wilke "Der Judenrat von Białystok. Dokumente aus dem Archiv des Białystoker Ghettos 1941–1943"/

Jak pracę preferowano: wychodzenie do pracy po stronie aryjskiej, skierowania do pracy poza gettem na czas dłuższy (jak w przypadku skierowania ponad stu dziewcząt do Wołkowyska), wysyłka do pracy w Rzeszy. Jak wyglądała sytuacja tych którzy unikali stawiennictwa się do pracy, a wreszcie jak wyglądały szanse tych którzy w getcie przebywali nielegalnie (a było ich ). O znaczeniu pracy nieco u: Felicji Raszkin-Nowak "Moja gwiazda".

A tak w ogóle to co jeszcze zawiera się w bazie bibliograficznej tej pracy?

Z zasobów internetowych warto odwiedzić:

www.zchor.org - z projektem "We Remember Jewish Bialystok!"

www.jewishgen.org/Yizkor - gdzie dostępne są księgi pamiętnicze (: Izkor buch).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Osobiście szukałbym "zaczepienia" w czymś co było swoiste, specyficzne. W przypadku getta łódzkiego był to Rumkowski i jego polityka, warszawskiego - wielkość, bogactwo życia politycznego i kulturalnego, wreszcie najbardziej znane powstanie.

Może w przypadku getta białostockiego też punktem zaczepienia może być ruch oporu i powstanie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z grubsza sytuacja wygląda tak, iż muszę się ograniczyć do tego, co jest dostępne w Białymstoku - nie mam możliwości udania się do ŻIH-u. W kwestii bibliografii - przejrzałem publikacje, które są dostępne w bibliotekach w moim mieście, za dużo tego nie ma - wszystko co dostępne wynotowałem sobie. Na chwilę obecną skupiam się na poleceniu promotora, czyli przeczytaniu źródeł (zrobione) i postawieniu tezy. Mam świadomość, iż istnieją problemy badawcze - sygnalizuje to E. Rogalewska w publikacji "Kres świata białostockich Żydów", tylko za cholerę nie potrafię ich dostrzec. Motyw powstania też się przewija w źródłach (Datner - "Walka i zagłada białostockiego getta"), tylko znów - nie potrafię określić problemu badawczego, żeby go przekształcić w tezę - widocznie coś mi umyka, czegoś nie dostrzegam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc, szczególnie secesjoniście - dałeś do myślenia. Dziś po konsultacjach z promotorem zmieniłem temat i zagadnienie, ponieważ bez możliwości korzystania z zasobu ŻIH-u, zajęcie się tematem getta białostockiego jest zbyt karkołomne.

Edited by Isildur88

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.