Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
mch90

Turcja poza NATO?

Recommended Posts

mch90   

Witam wszystkich,

Jak w tytule - czy możliwe jest wyjście Turcji ze struktur NATO w obecnej sytuacji?

Jakie to implikuje konsekwencje dla nas?

Tło:

W nocy 15/16 lipca 2016 miała miejsce nieudana próba zamachu stanu przez elementy sił zbrojnych Republiki Turcji.

Prezydent Erdogan uciekł ze swojej letniej rezydencji na 15-30 minut przed uderzeniem lotnictwa i akcji sił specjalnych.

Już o 2 nad ranem przemawiał do narodu przez smartphone'a na odblokowanym przez prorządowe wojska lotnisku Ataturka w Stamule.

Skala aresztowań i represji wobec ludzi powiązanych lub rzekomo sympatyzujących z puczystami, które są obecnie prowadzone jest bezprecedensowa we współczesnej historii kraju.

Turcy oskarżają Stany Zjednoczone o wspieranie przewrotu i domagają się wydania Fethullaha Gulena, dawniej kamrada obecnie panującego prezydenta, obecnie na emigracji przez oskrażenia o tworzenie tzw. rządu dusz.

W Turcji składowane są m.in. bomby B-61 z głowicami atomowymi NATO. Na jej terytorium znajduje się stacja radarowa będąca elementem tarczy antyrakietowej.

Dziś, jak donosi portal Defence24 (powołując się na rosyjskie przekazy), pod kluczową bazą lotniczą Incirlik doszło do "spontanicznych" protestów lokalnych Turków.

Cytując za portalem:

Po pierwsze w pobliskiej bazie Incirlik znajdują się samoloty koalicji wspierającej siły opozycji syryjskiej walczącej z prezydentem Asadem. Po drugie to właśnie tam znajduje się najbliższy granic Rosji magazyn z amerykańskimi bombami atomowymi. Po trzecie to właśnie baza Incirlik jest symbolem obecności NATO w Turcji i Turcji w NATO. (...)

(...) Amerykanie musieli zamknąć konsulat w Adana i powiadomić o problemach swoich obywateli. Zaniepokojenie wzbudza jednak fakt, że ktoś w Turcji próbuje powiązać bazę z próbą zamachu stanu, i sugerować jakoby NATO było zainteresowane w obaleniu prezydenta Erdogana.

http://www.defence24.pl/420849,turcja-spontaniczne-protesty-przed-baza-nato-incirlik

Dowódca bazy gen. Bekir Ercan Van został zatrzymany w fali aresztowań po próbie zamachu stanu.

Pozdr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wyjście czy wykluczenie? Tak od strony formalnej to NATO nie ma procedury usunięcia państwa ze swych struktur.

Jak na razie, najwięcej o takiej ewentualności rozpisują się ośrodki rosyjskie. Głos USA (choćby: J. Kerry'ego); a ten jest chyba decydującym; jest bardzo stonowany i zachowawczy. Choć już pod koniec kwietnia (tego roku) AIE głosem Michaela Rubina sugerował: "Perhaps at the very least, Turkey needs a time out. The viability of the NATO depends upon it" (w tekście "Turkey in NATO? No").

Choć obecna sytuacja jest nieporównywalna, to wypada przypomnieć, że głosy o wykluczeniu Turcji z NATO nie są czymś nowym. Szczególnie były one głośne przy różnorakich niedemokratycznych poczynaniach władz, po wykluczeniu Izraela z manewrów (a podjęcie takowych z Syrią), po czynieniu utrudnień w dostarczaniu pomocy Gruzji w czasie konfliktu z Rosją itd.

Mnie się zdaje, że terytorium Turcji jest na tyle cenne z militarnego punktu widzenia, że NATO przełknie wybryki Erdogana. Pewne doświadczenie w tym zakresie już ma - lata sześćdziesiąte i stracenie Adnana Menderesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Secesjonisto, w kontekście Twojej wzmianki o relacjach Turcja - NATO w przeszłości (umownie przyjmijmy, zgodnie z tym co piszesz, że nie były one łatwe), jak się to ma do publicznego oskrażenia gen. Votela (aktualny d-ca US Central Command) o wspieranie puczystów przez prezydenta Erdogana?

Jestem laikiem w temacie, jednak wydaje się mieć to bardzo donośny wydźwięk w dyplomacji, podobnież jak ostatnie aresztowania pilotów pary F-16, która w zeszłym roku strąciła rosyjskiego Su-24.

Mnie się zdaje, że terytorium Turcji jest na tyle cenne z militarnego punktu widzenia, że NATO przełknie wybryki Erdogana.

Nie można się niezgodzić z tym jak jest ważne.

Ja bym chciał spróbować wyszczególnić te strategiczne walory Turcji:

-z jej terytorium można demolować Kaukaz,

-blokować Morze Czarne,

-czołowa siła militarna w regionie,

-.....

-..... - jakieś propozycje?

Z drugiej strony jeśli kraj goszczący siły tzw. koalicji anty-ISIS jest z nim w nieformalnym sojuszu, to na ile sabotuje działania tejże koalicji?

Na NFOW przytaczają ciekawy artykuł z pro-erdoganowskiej prasy.

Autor straszy Turków wojną. Agresorem jest UE oraz Stany Zjednoczone.

"They are implementing the Turkey “siege” plan"

" U.S. and Europe's entire policies aimed at our geography have been aimed at preparing the atmosphere for this invasion and occupation. "

"The July 15 attack, the invasion attempt was Turkey's allies' open declaration of war on the country."

http://www.yenisafak.com/en/columns/ibrahimkaragul/july-15-is-not-the-last-attack-anatolia-is-under-an-invasion-threat-2030855

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te oskarżenia zostały sformułowane w dość mglisty sposób: "You are taking the side of coup plotters instead of thanking this state for defeating the coup attempt" (za: www.bbc.com), "Instead of thanking this government for thwarting this coup attempt and for [maintaining democracy], you are standing by the putschists" ("The Wall Street Journal"), "My people know who is behind this scheme ... they know who the superior intelligence behind it is, and with these statements you are revealing yourselves, you are giving yourselves away" ("The Washington Post").

Oczywiście mówienie do czterogwiazdkowego generała by "znał swe miejsce", nie jest dobrym prognostykiem co do współpracy. Warto jednak pamiętać, że retoryka wiecowych przemówień rządzi się swoistymi prawami. Bardziej niepokojące są głosy jakie się pojawiają w prasie tureckiej. Wedle nich za próbą puczu stać miał amerykański, emerytowany generał - John Francis Campbell (za: www.yenisafak.com).

Co do znaczenia kraju, nie można zapominać o kwestiach energetycznych:

"Turcja leży bowiem na dwóch kluczowych osiach przesyłowych gazu naturalnego. Pierwszą z nich jest oś NG.3, w skład której wchodzą priorytetowe projekty nowych sieci rurociągów gazowych do UE z nowych źródeł w Azji Centralnej, łącznie z rurociągami między Turcją – Grecją, Grecją – Włochami oraz Turcją – Austrią. Drugą z nich jest oś NG.6, czyli tak zwany Wschodnio-Śródziemnomorski Pierścień Gazowy, zakładający zwiększenie przesyłu gazu między UE a państwami regionu śródziemnomorskiego (Libią, Egiptem, Jordanią, Syrią, Turcją)".

/D. Jankowski "Geopolityczne znaczenie Turcji dla UE"; dostępne na: www.psz.pl/

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Komentarz dr Wojciecha Szewko n/t sytuacji w Turcji (10 min audycji) po próbie puczu:

W zasadzie nie padają żadne nowe stwierdzenia, natomiast jest to swego rodzaju bieżące podsumowanie w temacie:

-Skali zatrzymań, środowisk objętych represjami;

-romansu turecko-rosyjskiego;

-personalnych oskarżeń pod adresem amerykańskich generałów. To o czym pisał Secesjonista, wg. autora słów "sojusz amerykańsko-turecki już nigdy nie będzie taki sam";

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

Sojusz Turcja - Rosja zdaje się być sojuszem nieco "egzotycznym" - odwieczni wrogowie i rywale (strefy wpływów) mają sprzeczne interesy (np. w Syrii), tedy cała ta impreza ta wydaje się być mało prawdopodobną. Powstaje więc pytanie - co chce przez to osiągnąć prezydent Erdogan ? Zapewne chodzi mu o kolejny pakiet ustępstw i grantów od EU i USA. Prowadzi on politykę szantażu i nacisku - zdawać by się mogło, iż po głowie mu chodzi odbudowa Imperium Osmańskiego, ale to se ne vrati - nie ten czas, nie ta sytuacja międzynarodowa ....

Share this post


Link to post
Share on other sites
mch90   

Hej,

Sojusz Turcja - Rosja zdaje się być sojuszem nieco "egzotycznym" - odwieczni wrogowie i rywale (strefy wpływów) mają sprzeczne interesy (np. w Syrii),

Czy takie znowóż sprzeczne? Wydaje się, że obecnie nikomu nie jest na rękę osiągnięcie dominującej przewagi przez żadną ze stron. Asad jest bardzo wygodnym narzędziem w rękach Rosjan i ponoć w obecnych walkach pod Aleppo nie otrzymuje jakiegoś wcale znaczącego wsparcia rosyjskiego lotnictwa..

W zeszłym tygodniu siły opozycji przerwały pierścień wokół miasta na ca~ 200-300 m i powiększyły wyrwę do 1,5 km (info z 7.08.16).

Jednocześnie siły antyrządowe rozpoczęły oblężenie zachodniego Aleppo, kontrolowanego przez wojska Asada.

Za: https://www.facebook.com/NaLiniiFrontu.SyriaIraq/?fref=ts

Ciekawie prezentuje się w tym wszystkim pozycja Kurdów, wspieranych zależnie od okoliczności przez stronę amerykańską bądź rosyjską. Peszmergowie tracą za każdym razem, gdy którejś ze stron zależy bardziej na zacieśnieniu relacji z Turcją.

(...) co chce przez to osiągnąć prezydent Erdogan ? Zapewne chodzi mu o kolejny pakiet ustępstw i grantów od EU i USA. Prowadzi on politykę szantażu i nacisku - zdawać by się mogło, iż po głowie mu chodzi odbudowa Imperium Osmańskiego, ale to se ne vrati - nie ten czas, nie ta sytuacja międzynarodowa ....

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z oficjalnych uroczystości - turecka gwardia honorowa wygląda jak wojownicy z czasów osmańskich, nie jestem ekspertem od epoki, może jeszcze dawniejszych.

Na pewno robią wrażenie bogactwem strojów i wyposażenia, to musi robić wrażenie.

581292001000100490603no.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cytuj

Wystarczy spojrzeć na zdjęcia z oficjalnych uroczystości - turecka gwardia honorowa wygląda jak wojownicy z czasów osmańskich, nie jestem ekspertem od epoki, może jeszcze dawniejszych.

To zdjęcie ze spotkania prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmouda Abbasa z Erdoğanem. Odbyło się ono w 2015 roku. Zdjęcia pochodzą z właśnie otwartego, nowego pałacu prezydenckiego. Trochę naród turecki kosztował, ale co tam. Stroje 16 "wartowników" mają symbolizować 16 "imperiów" stworzonych przez ludy tureckie (gdzieś od państwa Hunów i jego poprzedników - po Imperium Osmańskie) oraz 16 gwiazd w tureckim herbie prezydenckim (też odnoszą się one do owych 16 "tureckich imperiów", dla ekstremalnie zainteresowanych - link do strony tureckiej z wyliczeniem owej historycznej 16-tki - https://www.makaleler.com/16-turk-devleti).

 

Taka pana-Erdoğanowa mania wielkości (jak i sam pałac). Efekt raczej kabaretowy. Szkoda Turcji, bo to fajny kraj, ale i tam wielu populizm oraz naiwna propaganda się podoba.

Turecka Gwardia Prezydencka nosiła (albowiem po wydarzeniach 2016 roku została rozwiązana) inne umundurowanie, co widać na dalszych zdjęciach z wydarzenia opisanego powyżej. 

http://www.euronews.com/2015/01/13/erdogans-warrior-welcome-for-mahmoud-abbas

 

Nieciekawie zaczyna się dziać w ekonomii tureckiej. Ciekawe, jakie operacje propagandowe wymyśli na to konto Erdoğan? Ostatnio coś mówił o dolarowych terrorystach. Prawie cały świat zewnętrzny nie rozumie wielkiego, tureckiego przywódcy i knuje...

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Boze-pomoz-Turcji-Lira-szuka-dna-7591054.html

https://businessinsider.com.pl/waluty/kryzys-w-turcji-lira-najslabsza-w-historii/wgvjzf7

http://forsal.pl/artykuly/1110140,turcja-ma-problem-waluta-jest-na-dnie-rating-leci-w-dol.html

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2017-01-12/erdogan-oskarza-dolarowych-terrorystow-celem-jest-rzucenie-turcji-na-kolana/

 

Dopisek:

Znalazłem anglojęzyczną stronę z wyliczeniem Szesnastu Wielkich Tureckich Imperiów:

https://en.wikipedia.org/wiki/16_Great_Turkic_Empires 

A tu kpiny pewnie wrogiej Przywódcy i sponsorowanej przez wrażą zagranicę strony internetowej ze szlafrokowatego stroju jednego z wojowników. Wrogowie i warchoły dały szesnastu wojownikom przydomek Duşakabinoğullari (Synowie kabiny prysznicowej): 

http://www.sozcu.com.tr/2015/gundem/dusakabinogullari-3-ay-surmus-712029/

A tu inne występy szesnastki wojowników (chyba już bez tego w poranniku):

https://www.birgun.net/haber-detay/dusakabinogullarini-dolmabahce-sarayi-na-getirdi-113348.html

 

Edited by Bruno Wątpliwy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.