Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Turcy w Galicji

Recommended Posts

Udział oddziałów tureckich w walkach prowadzonych na froncie galicyjskim nie jest zbyt znanym epizodem pierwszej wojny światowej. Której zresztą tego typu "oddziały ekspedycyjne" były ciekawym elementem (wystarczy wspomnieć Rosjan we Francji, takoż Portugalczyków, belgijskie samochody pancerne w Rosji, czy brytyjskie okręty podwodne na Bałtyku itp.).

A w sumie powinniśmy przecież dobrze pamiętać o obecności Turków na ziemiach polskich czasu Wielkiej Wojny. Czyż Wernyhora nie wieszczył, że Polska odrodzi się „Kiedy Turek napoi konia w Wiśle”. I sprawdziło się.

Co prawda, proroctwo to brzmiało nieco inaczej. Jak dokładnie? - odsyłam do artykułu P. Nykiela, Słów kilka o tym, co łączy Wernyhorę z krakowską turkologią. Ale każdym razie było coś o Mahometanach i pojeniu koni (ale w Horyniu).

Ale, jak mówi stara prawda - se non è vero, è ben trovato. A do tego ostatnio pojawiła się niezwykle ciekawa - w mojej ocenie - opowieść o tych żołnierzach. Mahmet Şevki Yazman, Gdzież jest ta Galicja Panie Dowódco? Mehmecik w Europie. Turcy na froncie galicyjskim 1916-1917, Wydawnictwo Wingert 2016. Wspomnienia młodego wówczas, tureckiego porucznika. Kapitalny obraz nie tylko wojny, samych żołnierzy tureckich, ludzi z nieco odmiennego kręgu kulturowego, ale także postrzegania przez nich "naszej" części Europy, w tym przede wszystkim Galicji i jej mieszkańców. Postrzegania zasadniczo sympatycznie życzliwego, co szczególnie odnosiło się do lokalnej płci pięknej, wówczas raczej nieprzesadnie skłonnej do walki z zagrożeniem islamizacją. :)

W każdym razie - na pewno warto przeczytać, a o Turkach w Galicji podyskutować.

Share this post


Link to post
Share on other sites
gregski   

Zachęcony przez Bruna zamówiłem ową książeczkę. Mam nadzieję, że dotrze przed weekendem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Żeby nie było na mnie. ;) Mi się bardzo podobała. Także gawędziarski, życzliwy, nie pozbawiony niekiedy lekkiej, uroczej naiwności (np. gdy próbuje wyjaśniać kwestie językowe w Galicji, czy związki Węgrów z Turkami) styl pisania autora. Ponadto, to chyba pierwsza pozycja wydana w Polsce stricte na ten temat. A i literatury anglojęzycznej jest pewnie niewiele. To nie Gallipoli. A ze znajomością tureckiego u nas raczej słabo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.