Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Skąd do Europy przybyli Słowianie? Kiedy Słowianin stał sie Słowianinem? Wtedy gdy przybył na Słowiańszczyznę, czy swoją kulturę tworzyli już wcześniej, gdzie indziej?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Wygląda na to, że Słowianie w Europie byli od zawsze. Niezależnie czy patrzysz na problem praojczyzny Słowian do strony archeologicznej, lingwistycznej czy historycznej - zawsze jest to miejsce położone na terenie Europy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kiedy Słowianin stał sie Słowianinem? Wtedy gdy przybył na Słowiańszczyznę

(...)

Nie bardzo pojmuję... Słowianin stał się Słowianinem (hipotetycznie) przybywając na Słowiańszczyznę.

A Słowiańszczyzna stała się Słowiańszczyzną: przed ich przybyciem?

A w jaki sposób?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

No cóż najwcześniejsza w pełni pewna wzmianka o Słowianach to 1-2 ćw VI wieku AD (zakładając ścisłą zależność Jordanesa od swojego źródła i uwzględniając Prokopiusza) albo raczej 2 połowa VI wieku jeśli brać pod uwagę samego Jordanesa. Tym niemniej samą opisywaną historię dałoby się cofnąć do końca IV wieku - Hermanaryk miał kazać ok 380 ukrzyżować Boza króla Antów. No cóż pytanie czy Jordanes odruchowo nie przeniósł znanej sobie sytuacji na wydarzenia sprzed półtora wieku? Tak czy siak wygląda na to, ze wchodząc w VI wiek autorzy rzymscy rozróżniali podział Słowian na dwie grupy, no ale znowu pytanie brzmi czy to był podział czysto geograficzny (ci są bliżsi nas geograficznie więc bardziej cywilizowani a ci odleglejsi wiec dzicy) czy jednak stały za nim głębsze obserwacji różnic między obu grupami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, czy Słowianie tworzyli kulturę itd. przed osiedleniem się tutaj w V wieku (ja słyszałem o V w.n.e)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

To znaczy, Tyberiusz (na poważnie) pyta się czy pewien lud przed przybyciem na pewne tereny: posiadał kulturę? A dlaczego miałby jej nie mieć?

Jak posiadali broń to - mieli swoją kulturę materialną (co prawda Tyberiusz niezbyt pojmuje to wyrażenie), jak posiadali wierzenia to - mieli swoją kulturę duchową itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.