Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Historia spawania

Rekomendowane odpowiedzi

Tomasz N   

Zważywszy, że miedź i jej stopy swych właściwości nie zmieniły, a technologia, raz opracowano, rzadko kiedy już po kilkudziesięciu latach znika nie tylko z praktyki, ale nawet z pamięci inżynierów, dość zasadnie powstaje pytanie, czy aby na pewno autorzy tych tekstów rozumieli spawanie tak, jak się dziś to pojęcie rozumie.

Stopy miedzi nie muszą mieć właściwości miedzi, a ich przewodność cieplna może być wielokrotnie mniejsza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A to generalnie w tym, że Gregski w postach #19 i #21 stwierdzał, że ze spawaniem miedzi i jej sto się nie zetknął, [...] dość zasadnie powstaje pytanie, czy aby na pewno autorzy tych tekstów rozumieli spawanie tak, jak się dziś to pojęcie rozumie.

Chyba rozumieli to samo co i dziś.

Na zapytanie "spawanie miedzi" wujek wyrzucił na pierwszym miejscu coś takiego:

http://www.konstrukcjeinzynierskie.pl/na-yczenie-internautow/123-zyczenie-internautow/na-zyczenie-internautow-2014/1327-spawalnosc-miedzi-i-jej-stopow-czesc-1.html?showall=1&limitstart=

Tekst zdaje się potwierdzać elektryczne spawanie miedzi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumieli - można się samemu przekonać sięgając po stosowne artykuły (choćby: W. Lisowski "Zastosowanie autogenicznego spawania do naprawy miedzianych palenisk parowych", "", R. IX, nr 6 (94), 1 czerwca 1932), wedle mej oceny rozumieli podobnie jak dziś. Na poważnie spawanie miedzi w Polsce datuje się od 1925 roku. Co do wspomnianego "lutowania twardego" to nie rozumiano tego jako spawanie, rozumiano to jako błąd w sztuce spawania:

"Nowicjusze właśnie często psują robotę zbyt silnym płomieniem, nie mogą nadążyć za topiącym się metalem - spoina otrzymuje się przegrzana lub spalona - a wiec niewytrzymała. Słaby płomień może naruszyć równowagę cieplną - przedmiot pocznie stygnąć i zacznie się 'lutowanie na twardo', co właśnie przeczy zasadom spawania...".

/A. Bieliński "Spawanie miedzi w kolejnictwie", "Inżynier Kolejowy", R. VII, nr 4 (68), 1 kwietnia 1930, s. 136/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.