Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bruno Wątpliwy

Order Świętego Andrzeja Apostoła Pierwszego Powołania

Recommended Posts

Melchior Wańkowicz napisał: "W carskiej Rosji istniał Order Świętego Andrieja Pierwozwannogo, bardzo wysoki, udzielany dygnitarzom wychodzącym na emeryturę. Staruszkowie według statutu orderu byli uprawnieni biezpriepatstwienno posieszczat' damskije bani i kupalni (bez przeszkód odwiedzać damskie łaźnie i kąpieliska)". M. Wańkowicz, Karafka la Fontaine'a, Warszawa 2010, s. 28-29.

Pobieżnie przejrzałem statut tego orderu LINK (strona: george-orden.narod.ru). Nie za bardzo takie prawo tam widzę. Czy Mistrz Reportażu owe uprawnienie kawalerów orderu Świętego Andrzeja do podglądania dam wymyślił, powielił plotkę, czy istniało może naprawdę? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już pierwsza informacja nie jest prawdziwą, ta o staruszkach wychodzących na emeryturę, zważywszy, że co lepiej urodzeni otrzymywać go już mieli podczas chrztu. Pierwsza osoba z listy: Fiodor Aleksiejewicz Gołowin order otrzymał w wieku 49 lat, a nie wybierał się wówczas na żadną emeryturę, działał w służbie dyplomatycznej do śmierci. Wydaje się, że uhonorowanego (w wieku 42 lat) tym orderem Augusta II Mocnego trudno zaliczyć do kategorii: "dygnitarz wychodzący na emeryturę".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwszą część wypowiedzi M. Wańkowicza łatwo zweryfikować, chociażby faktem, że order otrzymało w czasach carskiej Rosji tylko około 1.050 osób (LINK). Świadczy to ewidentnie o tym, że był to order w hierarchii rzeczywiście najwyższy i trudno go w prosty sposób powiązać z odchodzeniem "czynownika", nawet dygnitarza na emeryturę.

Natomiast, mnie ciekawi - skąd u licha Wańkowicz wziął te łaźnie i damy???

Znalazłem pewien trop (cytat ze strony www.pravoslavie.ru/2729.html - LINK - z wykładu Владимира Бурега na konferencji w Warnie w 2006 roku pod tytułem "Освещение миссионерской деятельности апостола Андрея Первозванного в российской церковно-исторической науке"):

"В составе <<Повести временных лет>> – древнейшего отечественного летописного памятника – сохранилось сказание о посещении Руси святым апостолом Андреем. Согласно этому сказанию святой апостол после проповеди в Синопе пришел в Корсунь (Херсонес), откуда решил идти в Рим. Он поднялся на север по Днепру и остановился на Киевских горах. Святой Андрей благословил место будущей столицы Руси и водрузил здесь крест. Затем он двинулся далее вверх по Днепру и достиг пределов Новгородской земли. В Новгороде он увидел местный обычай парится в бане и сечь при этом друг друга молодыми прутьями. Отсюда апостол Андрей пошел в землю варягов, а из нее в Рим, где и рассказал римлянам о чудных обычаях новгородцев".

Nie expressis verbis damska łaźnia, ale jest jednak Święty Andrzej, Ruś i ... łaźnia. Może w jakiś dawniejszych statutach orderu było nawiązanie do tej legendy?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Order ten nie tylko, że nie był wręczany wyłącznie tym odchodzącym ze służby carskiej na emeryturę, ale i był wręczany tym którzy w ogóle nie byli w takiej służbie. Bo czy taki Napoleon III miałby być na takiej służbie? Dostawali go również dyplomaci innych państw. Takim beneficjentem był np. Charles de Morny:

"W udowodnieniu Naszej szczególnej życzliwości i ze względu na tak szczęśliwie przywrócone stosunki przyjacielskie między Rosyą a Francyą, nadajemy panu w dzień uroczysty Naszej najświętszej koronacyi order kawalerski świętego Apostoła Andrzeja, pierwszego wyznawcy".
/"Gazeta Lwowska", R. 46, nr 239, czwartek 16 października 1856, s. 954/

 

Jako ciekawostkę można dodać, że w obecnej Federacji Rosyjskiej, kawalerowie tego orderu wedle procedencji dyplomatycznej są na równi z: zastępcą przewodniczącego Sądu Konstytucyjnego czy osobami uhonorowanymi tytułem Bohatera Federacji Rosyjskiej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.