Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Nierozpoznany

Źródła do uzbrojenia mongolskiego w kodeksie brzeskim

Recommended Posts

Kodeks powstał w 1353 roku na Śląsku, kiedy to nie pamiętano, jak Mongołowie wyglądają. Należy jednak zwrócić uwagę na dwa elementy:

- czapki mongolskie, choć w różnych kolorach, są oddane wiernie

- łuki są naciągane do policzka tak jak to robi się dzisiaj, podczas gdy na Zachodzie aż po czasy nowożytne naciągano do klaty/brzucha stojąc przodem do celu, podczas gdy ciągnięcie do policzka stojąc bokiem było tylko na Wschodzie lub w krajach pod jego wpływem np. Włochy.

Te dwa fakty każą zastanowić się nad źródłem przedstawienia w Kodeksie. Czy Mikołaj Pruzia wzorował się na Połowcach? Dużo ich było w XIV w. na Węgrzech i w okolicach.

Edited by Nierozpoznany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tam są bodajże cztery miniatury związane z tą bitwą. I wedle objaśnień ikonografii, autor nie zajmował się wiernym odtwarzaniem elementów z przeszłości. A te czapki, są w typie jakie stosowano do zobrazowania czy to Saracenów, czy to... husytów. Stylizacja.

Natomiast wcale nie musiał się autor tych miniatur wzorować na Połowcach z Węgier, tylko na dostępnych materiałach o dawnych Mongołach. Wypada zauważyć, że takowe były znane od dawna, włącznie z takim szczegółem, że zakonnicy, którzy udali się do ich chana, rozmawiali z tymi co walczyli w tej bitwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capricornus wystarczy przejrzeć całą ikonografię od pierwotnej po nowożytną z Zachodu. A na Wschodzie już w XV w. p. Chr. naciągają jak współcześni. W pigułce: http://fiolnir.cba.pl/?p=104

secesjonista, na omawianych miniaturach Mongołowie nie są uzbrojeni i ubrani takimi, jak ich widzieli posłowie. A przecież jadąc do chana widzieli, że Mongołowie byli ubrani i uzbrojeni w zdobycze z Chin, innych koczowników, Chorezmu, Połowców, Rusi, Kaukazu i muzułmanów. Na rycinach tego nie widać. Co do czapek, to mają je Połowcy w kronice radziwiłłowskiej. O przedstawieniach husytów czytałem, np. że przedstawiano ich jako konnych łuczników.

Reasumując: nic nie wiadomo?

Edited by Nierozpoznany

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capricornus wystarczy przejrzeć całą ikonografię

Po pierwsze, chyba w żadnym z obrazków w Twoim linku, przejrzałem na szybko, nie ma ustawienia przodem, wszyscy łucznicy ustawieni są bokiem.

Po drugie, w podanych tam fotkach można znaleźć strzelających z naciągu do policzka i trzymających łuk niżej.

Chociażby tu:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=364

Albo tu:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=269

Względnie tu, niżej:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=226

Równie dobrze można to interpretować jako fazy strzelania, naciągania łuku.

Można to interpretować, tak jak podano w linkowanym tekście, jako manierę rysowania.

Można próbować bronić tezy, że na tych obrazkach mamy super realistyczne przestawienia. Jest tylko małe ale, tu:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=263

mamy kuriozum.

Po trzecie, jakim dowodem na sposób strzelania z łuku jest strzelanie z kuszy? Tu:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=327

I tu:

http://fiolnir.cba.pl/?attachment_id=326

Te kusze są jeszcze jednym przyczynkiem do tego, by patrzeć na te obrazki jak na super realizm, kusze trzymano tak, by ramiona były ustawione pionowo... Chyba jednak nie.

Naciągając do ucha, policzka strzelała Azja, Ameryka, Afryka, tylko Europa Zachodnia uznała, że najlepszym sposobem będzie strzelanie mało efektywne, ktoś z Europejczyków chce zrobić kretynów?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ktoś z Europejczyków chce zrobić kretynów?

[... ciach] Fiolnir pogrupował różne metody oddawania strzału w różnych rozdziałach. Niektóre dotyczą strzelania bokiem lub naciągania japońskiego. Wybrałeś wybiórczo kilka obrazków z całego bloga i zaśmiecasz temat [... ciach].

W kwestii kto może się w danym temacie wypowiadać,

to już decyzję i uwagi co do tego proszę pozostawić

administracji.

secesjonista

Share this post


Link to post
Share on other sites

To może inaczej... skąd wiemy, że oddane były wiernie? Jakie znamy źródło ikonograficzne, bądź opis z okresu tej bitwy?

"Fiolnir pogrupował różne metody oddawania strzału w różnych rozdziałach. Niektóre dotyczą strzelania bokiem lub naciągania japońskiego. Wybrałeś wybiórczo kilka obrazków z całego bloga".

A te wybiórczo wybrane jakiego okresu czasu dotyczą?

Proponuję przejrzeć:

J. Kostowski, J. Witkowski "Książę Henryk II Pobożny i bitwa legnicka w ikonografii XIII–XX w.", w: "Bitwa legnicka. Historia i tradycja" red. W. Korta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.