Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Furiusz

Średniowieczne malarstwo ścienne w Polsce

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

W dolnej zachowało się sześc półpostaci apostołów. W górnej, część środkową dekoracji zajmuje Chrystus na majestacie, przedstawiony w mandroli na tle gwiaździstego nieba. Ku niemu zwracają się Maria i Jan Chrzciciel, tworzący razem grupę Deesis. U podstawy otaczającej Chrystusa mandroli i w skrajnych osiach kompozycji znajdują się skomplikowane wyobrażenia czterech cherubinów, przedstawionych jako cztery istoty żyjące, opisane w wizji Ezechiela. Każdy z cherubinów ma cztery głowy (orła, lwa, wołu i człowieka), dwie pary krzyżujących się skrzydeł i ustawiony jest na czterech kołach. Przedstawienia te symbolizują jedność czterech Ewangelii. Jak wykazały ostatnie badania, motyw czterech cherubinów stanowiący najbardziej oryginalną część kompozycji tumskiej, nie jest znany w sztuce zachodniej. Mimo iż geneza ich wywodzi się ze sztuki bizantyńskiej, ale w Tumie zostały ukazane w sposób zupełnie odmienny, nie spotykany w Bizancjum. T. Mroczko, Polska sztuka przedromańska i romańska, Warszawa 1988, s.134-135. Wiemy coś więcej na temat wpływów bizantyjskich na średniowieczne malarstwo ścienne w Polsce? Co w zasadzie wiemy o samym tym malarstwie?

Aha opis odnosi się do słynnego fresku z kolegiaty w Tumie pod Łęczycą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

W sumie poza Tumem znane są chyba tylko trzy polichromie romańskie. Z kościoła w Tropiu, św. Jana w Siewierzu i Kanoników Regularnych w Czerwińsku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomasz N   

Malarsko też cieniutko. Ale czy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej nie ma wpływów bizantyjskich (choć to podobno już gotyk) ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To trudno się będzie odnieść... w zasadzie, z tej triady Cheruby wyróżniały się trzema parami skrzydeł (bądź dwiema i np. pomiędzy nimi - para rąk). Dwie pary krzyżujących się skrzydeł są typowe. Na Zachodzie szybko wykształciło się ukazywanie cherubinów w formie "putta". W sztuce bizantyjsko-ruskiej nie znano motywu główki (na ogół dziecięcej) z samymi skrzydłami.

Przykład cherubina w konwencji bizntyjsko-ruskiej (ale dopiero z początków XV w.) znajduje się w kaplicy zamku lubelskiego:

"... ludzka głowa w nimbie widoczna razem z szyją otoczona jest 3 parami skrzydeł. Górne i dolne są skrzyżowane, środkowe są rozłożone horyzontalnie. Jeden z lubelskich cherubinów ma także widoczne stopy w bizantyńskich pantoflach dworskich. Nie wiadomo dlaczego, tylko co drugi cherubin z lubelskiej kaplicy ma rozsiane na powierzchni całej postaci oczy. Właśnie wielooczność przypisana jest w Biblii Cherubinom".

/E. Wierucka "Motyw cherubina w ukraińskich drukach Iwana Fiodorowa. Próba interpretacji", "Folia Bibliologica" UMCS, Vol, LII, 2010, s. 70-71/

Co do wzorów bizantyjskich, czy o tym coś mówią wczesne greckie hermeneie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.