Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Forrest

Sprawa słowacka w latach 1918-1939

Rekomendowane odpowiedzi

Forrest   

Chciałbym poruszyć bardzo ciekawą kwestię, mianowicie problem Słowacji i Słowaków w okresie międzywojennym. Jak wiadomo w 1918 roku powstała Republika Czechosłowacji, w skład której weszły ziemie słowackie. Jak myślicie czy było to dobre rozwiazanie? Zważywszy, że sprawa słowacka przez cały okres międzywojenny była języczkiem uwagi Węgier. Żywo interesowano się nią także w Polsce i w Niemczech.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Tomek91   

Słowacy mieli dwa wyjścia : albo złączenie się z Czechami , albo wchłonięcie przez Węgry . A więc jak wiadomo lepszy rydz niż nic więc Słowacy mieli małe pole manewru .

Żywo interesowano się nią także w Polsce i w Niemczech.

Możesz jakimiś faktami potwierdzić swe słowa ? Niemcy raczej interesowali się Sudetami , a Polacy Zaolziem i ( chyba ) wspólną granicę z Węgrami .

Jak myślicie czy było to dobre rozwiazanie?

Nie. Nawet dla nas nie był on dobry , gdyż z terenów słowackich nastąpił częściowy atak na Polskę . Gdyby Słowacja nie była marionetką Niemiec tylko częścią Węgier nie nastąpiłby ( a przynajmniej tak przypuszczam) atak z południa .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Forrest   
Tomek91 napisał: Możesz jakimiś faktami potwierdzić swe słowa ? Niemcy raczej interesowali się Sudetami , a Polacy Zaolziem i ( chyba ) wspólną granicę z Węgrami .

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech sprawa słowacka była często poruszana. Oczywiscie tylko po to , aby pozyskać Słowaków przeciwko Czechom. Hitler cały czas zachęcał przywódcę Niemców sudeckich Henleina do współpracy z Słowakami, a także mniejszością węgierską i polską w Czechosłowacji. Chodziło tutaj przede wszystkim o rozbicie jedności państwa czechosłowackiego.

Natomiast w Polsce istniały dwie koncepcje rozwiązania kwestii Słowacji. Beck proponował utworzenie buforowego państwa słowackiego pod opieką Polski. Druga koncepcja mówiła o przyłączeniu jej do Węgier, ale z bardzo szeroką autonomią.

Najwięcej dla Słowaków mogli zrobić Czesi, to własnie w ich pozyskaniu tkwiła niepodległość Czechosłowacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A czy przypadkiem na terenie Słowacji nie znajdowali miejsca nacjonaliści ukraińscy, szukający schronienia przed polskim wymiarem sprawiedliwości? Czy z jej terenów nie przenikali do II RP? Bo Słowacja leżała na trasie do ich głównego skupiska - Pragi.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak gdzieś czytałem że na terenie Rutheni czyli Ukrainy Zakarpackiej nacjonaliści ukraińscy mieli obozy szkoleniowe, ska wysyłano ich do Polski.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.