Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Forrest

Sprawa słowacka w latach 1918-1939

Recommended Posts

Forrest   

Chciałbym poruszyć bardzo ciekawą kwestię, mianowicie problem Słowacji i Słowaków w okresie międzywojennym. Jak wiadomo w 1918 roku powstała Republika Czechosłowacji, w skład której weszły ziemie słowackie. Jak myślicie czy było to dobre rozwiazanie? Zważywszy, że sprawa słowacka przez cały okres międzywojenny była języczkiem uwagi Węgier. Żywo interesowano się nią także w Polsce i w Niemczech.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomek91   

Słowacy mieli dwa wyjścia : albo złączenie się z Czechami , albo wchłonięcie przez Węgry . A więc jak wiadomo lepszy rydz niż nic więc Słowacy mieli małe pole manewru .

Żywo interesowano się nią także w Polsce i w Niemczech.

Możesz jakimiś faktami potwierdzić swe słowa ? Niemcy raczej interesowali się Sudetami , a Polacy Zaolziem i ( chyba ) wspólną granicę z Węgrami .

Jak myślicie czy było to dobre rozwiazanie?

Nie. Nawet dla nas nie był on dobry , gdyż z terenów słowackich nastąpił częściowy atak na Polskę . Gdyby Słowacja nie była marionetką Niemiec tylko częścią Węgier nie nastąpiłby ( a przynajmniej tak przypuszczam) atak z południa .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Forrest   
Tomek91 napisał: Możesz jakimiś faktami potwierdzić swe słowa ? Niemcy raczej interesowali się Sudetami , a Polacy Zaolziem i ( chyba ) wspólną granicę z Węgrami .

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech sprawa słowacka była często poruszana. Oczywiscie tylko po to , aby pozyskać Słowaków przeciwko Czechom. Hitler cały czas zachęcał przywódcę Niemców sudeckich Henleina do współpracy z Słowakami, a także mniejszością węgierską i polską w Czechosłowacji. Chodziło tutaj przede wszystkim o rozbicie jedności państwa czechosłowackiego.

Natomiast w Polsce istniały dwie koncepcje rozwiązania kwestii Słowacji. Beck proponował utworzenie buforowego państwa słowackiego pod opieką Polski. Druga koncepcja mówiła o przyłączeniu jej do Węgier, ale z bardzo szeroką autonomią.

Najwięcej dla Słowaków mogli zrobić Czesi, to własnie w ich pozyskaniu tkwiła niepodległość Czechosłowacji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ciekawy   

A czy przypadkiem na terenie Słowacji nie znajdowali miejsca nacjonaliści ukraińscy, szukający schronienia przed polskim wymiarem sprawiedliwości? Czy z jej terenów nie przenikali do II RP? Bo Słowacja leżała na trasie do ich głównego skupiska - Pragi.

pzdr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.