Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ewulek

Paleografia - pomoc

Recommended Posts

ewulek   

Witam,

Potrzebuje pomocy w opracowaniu aparatu krytycznego, ocenić kontekst historyczny oraz "tableau de la tradition" dla załączonego poniżej tekstu.

Z góry dziękuje za pomoc :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To przecież zostało sprecyzowane, jeśli Tyberiusz nie rozumie pojęcia stosowanego przy badaniu dawnych tekstów: "tableau de la tradition", to raczej nie będzie tu pomocny.

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Nie znam się na tym zupełnie, ale ciekawość czasem silniejsza od rozsądku, więc trochę poszperałem, dla rozrywki :)

Tekst pochodzi chyba z Katalonii. Pierwsze słowo "Coneguda" to słowo katalońskie, znaczące tyle co: "znana" (forma żeńska od conegut - znany). ("Coneguda causa sia" - trzy pierwsze słowa tekstu to tytuł albumu z 1979 roku zespołu Los Deu Larvath :thumbup: )

Z powyższego oraz ze względu na olbrzymią ilość abrewiacji w tekście wysuwam hipotezę, iż mamy do czynienia z tekstem o charakterze prawniczym. :)

Samo pismo sprawia wrażenie połączenia pisma wizygockiego z minuskułą karolińską, jednak powtarzająca się kilkakrotnie forma inicjału "D" pasuje bardziej do minuskuły z wieków XII-XIII :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.