Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
aksiltok

Proszę o identyfikację tablicy

Rekomendowane odpowiedzi

aksiltok   

Witam, proszę każdego kto orientuje się co to za płyta, prawdopodobnie była ona wmurowana w ścianie dworu, który niegdyś stał we wsi, w sąsiedztwie znajduje się kościół z 1305 r. pod wezwaniem św. Mikołaja, obecnie płyta znajduje się w nim. Według info jakie posiadam ma ona dużo wspólnego z byłymi właścicielami dworu. tylko nie wiem dokładnie co i jak. Proszę o wszelkie info.

Edytowane przez secesjonista
poprawiono brzmienie tytułu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksiltok   

Właścicelami dworu było sporo rodów, ale najdłużej i najczęściej wymieniani byli von Boraw (Bora, Borav, Borau różnie pisali) i von Bibran. Dwór mieścił się obok kościoła, a wieś to Kotliska (Kesselsdorf). Dziś po dworze pozostały tylko budynki gospodarcze, podejrzewam, że ten szczyt z tej tablicy mógł nawiązywać do dworu, co najgorsze nie mogę nigdzie odnaleźć starej fotografii z nim, dwór rozebrano w latach 50-tych. a tuż przed wojną należał do właścicieli z sąsiednich Niwnic rodu von Wietersheim (Alfred był starostą lwóweckim członek NSDAP, a jego brat Wend dorobił się generała i walczył na froncie zachodnim).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

To co mi się nasuwa na pierwszy rzut oka, to iż mamy na tablicy wyobrażenie szczytu budynku. Raczej nie nazwałbym go dworem. Szczyt charakterystyczny dla renesansowych lub barokowych kamienic, zamków lub spichleży w architekturze na północ od Alp. Biorąc pod uwagę pewne detale skłaniałbym się bardziej ku renesansowi.

Zastanawiam się dłużej nad motywem wewnątrz tego sczytu. Przychodziły mi na myśl trzy możliwości: herb rzemieślniczy, moneta, pieczęć. Herb rzemieślniczy raczej wykluczam. Pozostaje moneta lub pieczęć.

Niewątpliwie w centrum owego znaku mamy postać ludzką. Dość zdecydowanie zakładałbym, iż jest to postać świętego. Po obu jej stronach mamy dwa dodatkowe elementy. Jednym wydaje mi się być kotwica. Być może mamy tu wizerunek św. Klemensa?

Jak to wszystko powiązać?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksiltok   

Ten wizerunek wewnątrz to ja bym przypasowal do św. Mikołaja. Podobne w internecie można znaleźć pieczęci z podobizna jego. To by pasowało do kościoła, który jest pod wezwaniem... Mikołaja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

Trudno stwierdzić, czy podobne. Zdjęcie nie pokazuje detalu. Jeżeli masz inne zdjęcie z detalami, to może uda się wykluczyć kotwicę. Jeśli miałby to być pastorał, to jego forma nie przypomina tej, z jaką przedstawiany jest św. Mikołaj. Już szybciej znak Ankh, ale to, przyznasz sam, mało prawdopodobne. Stąd moje przypuszczenie co do kotwicy.

Jak wspomniałeś, tablica pochodzi nie z kościoła. Nie ma zatem na razie żadnych przesłanek, że musi z kościołem i jego patronem być związana.

Może należałoby skupić się na tym, w jakich budynkach mogła taka tablica być wmontowana i co ona ozanczała. Co oznaczałaby pieczęć i dlaczego nie herb rodowy? Nie wiem, czy trop św. Klemensa jest słuszny, ale jeśli - czyim był patronem? M.in. kamieniarzy oraz mieszkańców gór. Ale jaki związek miałoby to z budynkiem? I jaki z zamieszkującymi go rodami? Z którym z rodów? Czy budynek na pieczęci to zamek, czy spichlerz? Może pałac jakiegoś biskupa? Stąd postać świętego, stąd pieczęć? Może wspomniany przez Ciebie budynek należał do jakiegoś wysokiego duchownego? Z rodu von Bora? Biorąc pod uwagę styl budynku z pieczęci (okolice renesansu i baroku) oraz fakt iż Katarzyna von Bora była żoną Lutra - możliwe? Może odpowiedzi trzeba szukać w rodzie Bibran-Modlau, wysokiej rodzinie szlacheckiej, Już od 1480 roku ród był w posiadaniu dóbr w Modle i Mściwojowie, a w Modle pałac wzniósł Mikołaj Bibran w 1560 roku. Budowla miała ponoć trzy-cztery kondygnacje. Z jaką pieczęcią można ten ród połączyć?

Taką formę owalną lub okrągłą stosowano w architekturze renesansu, baroku, klasycyzmu (to na pewno nie jest klasycyzm) i nosiła ona nazwę medalionu. Może postać świętego miała ochraniać budynek a patron wybrany został ze względu na przeznaczenie budynku?

(edytowałem swoją pomyłkę dotyczącą pałacu wzniesionego przez Mikołaja von Bibran w 1560 roku - wzniósł go w Modle, nie w Mściwojowie.)

Edytowane przez jakober

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksiltok   

I trafiłeś kolego w to co ja podejrzewam i szukam dowodów. Otóż posiadam książkę autorstwa niemieckiego mieszkańca mojej wsi, w której poza licznymi informacjami historycznymi są również wspomnienia mieszkańców przedwojennych czasów. W jednym ze wspomnień, jedna Niemka wspomina o starym pałacu, a obecnie dworze, gdzie obecnie są mieszkania robotnicze była tablica informująca, że właścicielem był Hans von Bora teść Martina Lutra! A jego żona Katarzyna von Bora za dziecka mieszkała tu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
aksiltok   

dodatkowo niemcy ten dwór nazywali Biberhof, od właścicieli rodu von Bibran, którzy go przebudowali na początku XVII wieku

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jakober   

W takim razie drugim tropem, który możesz spróbować podjąć jest strona matki. Tutaj jest jeszcze większy problem, ale zakłada się, iż matka Kathariny pochodziła z rodu Haugwitz. Przypuszcza się, iż z gałęzi śląskiej. Tutaj podrzucam ci link do strony z genealogią Haugwitz. Może uda Ci się powiązać Hansa z Anną Haugwitz i faktem posiadania córki Katharin Bora. Może posiadłość należała pierwotnie do rodu Haugwitz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
krakus57   

Może trzeba zacząć od początku szukac czyli wedle dokumentu :

"....1333. Februar 17. Bunzlau.

Heinrich, Herzog in Schlesien, Herr von Fürstenberg und zum Jauer, verleiht seinem getreuen Knechte Peter Borow um seiner treuen Dienste willen sein Herzogs-Geschoss, Müuzgeld und Bete (Bede, precaria, freiwillig dargereichte Steuer) und sein sonstiges herzogl. Recht in dem Dorfe zu Kesselhinsdorf (Nieder-Kesselsdorf bei Löwenberg, das nach Knies Ortsverzeichniss 1375 Kesselhutisdorf hiess) auf seines Vaters Gute und Grabitz Gute und 10 Malter Malz. "Dises alle Jahr auff der Nydersten Mühl zu dem Lehne, die do Hainnitz Voites ist", den der Herzog bezüglich seines Lehens nunmehr an Peter Borow weist. Stirbt der Letztere ohne Kinder, so soll der Kesselsdorfer Besitz an seine Brüder zu einem Lehn fallen.

Podpisani swiadkowie : Heinrich von Waldow, Herr Kytscholt Wakols (!Hoberc?), Herr Apetz von Rakewitz, Bernhart von Zedlitz, Henrich Rynne (Ryme), Bernhart Trach und Herr Johann von Gleiwitz herzoglicher Landschreiber, Ausfertiger dieses...."

Wyciąg z : Codex Diplomaticus Silesiae, Regesten zur schlesischen Geschichte, 1327 - 1333.

Wtedy dobra te nazywały się : Kesselhutisdorff . Powyższy wyciąg jest : 1./ kopią z regestru Posiadaczy Ziemskich Świdnickich z 1594 oraz 2./ odpis z akt Kesseldorfu z początku XVII w . Na obu kopiach widnieje podpis : Heinrich oraz Friedrich von Borau Kessel. Jak widać byli potomkami złożyciela tych dóbr . Oprócz członu nazwiska Borau trzeba przeszukać również Kessel . Należy zwrócić uwagę na zmianę końcówki nazwiska -ow na -au co znamiennym jest .

PS. Załączony fragment architektoniczny : płyta z piaskowca jest ( tu zgadzam się z PT Jakoberem ) formą dekoracji wczesno - renesansowej umieszczanej na fasadach budowli . Trudno powiedziec czy był pomieszczony nad bramą wjazdową ( aczkolwiek tak przypuszczam )czy w ciągu dekoracyjnym . W medalionie nie doszukuję się kotwicy a raczej widzę (? ) zarysy pięciu atrybutów przynależących do postaci , która przedstawia świętego . Skłaniałbym się do tezy ,że tablicę należy powiązać z rodem Kessel von Borau ( Hans oraz Friedrich )którzy w 1621 roku przenieśli się na Dolny Śląsk ( Oels - Oleśnica ). Matka ich była de domo : Etzdorf . Tym bardziej ,że widać miejsca dla metalowych kotew a w oryginalnej zabudowie takowe były kryte . Świadczy to , że tablica ( ? ) była specjalnie demontowana do osadzenia w nowym miejscu . Chociaż nie można wykluczyć losów tej tablicy z Uboczą ( c-ca 18 km od Kotliska ) , a była ona w latach 1528 do 1665 w rękach Kessel von Borow , w którym to roku córka Bernarda von Borau ( sic ) sprzedała ...FOLWARK KESSEL ( Kesseldorf ? ) Zygmuntowi Spiller . W ich rękach te ziemie były od roku 1321 ( i różne miały koleje ).

MJR

Edytowane przez krakus57

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.