Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
secesjonista

Nudyzm w czasach Hitlera

Recommended Posts

gregski   

Nic o tym napisać nie potrafię oprócz tego, ze mam w domu album z aktami który zawiera niemieckie fotografie z lat przedwojennych.

Są bardzo specyficzne. Modele i modelki w pozach sportowców uprawiających swoje dyscypliny. Są zdjęcia też grup ludzi w jakichś układach gimnastycznych. Wszystkie zdjęcia robione na świeżym powietrzu.

Brak w tym wszystkim lekkości, zabawy, frajdy (o szczypcie erotyzmu nawet nie wspominając). Jest za to taka siermiężna powaga rzeźb socrealistycznych.

(Wiem, że nieco nie na temat ale te zdjęcia kojarzyły mi się właśnie z zawodami naturystycznymi.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobnie widziała to małżonka Edgara Ansela Mowrera (prezesa Foreign Press Association), pani Lilian Mowler, która odwiedziwszy kolonię nudystów zanotowała:

"We wszystkich panuje taka sama, nieerotyczna, wymuszona atmosfera".

/A. Nagorski "Hitlerland", Poznań 2012, s. 81/

Share this post


Link to post
Share on other sites
jakober   

Kult siły i ciała, niejako sprowokował w III Rzeszy - falę nudyzmu.

Dość ciekawa teza. Freikörperkultur (w skrócie FKK) zwane nudyzmem lub naturyzmem to ruch, który w samych Niemczech narodził się pod koniec XIX wieku i rozwijał się całkiem dynamicznie, szczególnie w Prusach już przed I wojną światową. Związane z tym ruchem były m.in. takie pojęcia jak Lebensreform czy Ariosophie.

Co ciekawe, choć ariozofia miała wpływ na ideologię nazistowską, zgromadzenia ariozoficzne podobnie jak wolnomularskie czy okultystyczne, po brunatnej rewolucji uznane zostały za wrogie państwu sekty a w 1937 roku zostały zakazane.

W jaki sposób III Rzesza sprowokowała falę nudyzmu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poprzez wspomniany kult ciała, choć z tą falą nieco się zagalopowałem. Oglądałem kalendarz wydany już za czasów panowania nazistów (z błogosławieństwem odpowiednich urzędów), przedstawiający upozowane nagie postaci. I nie miało to charakteru pornograficznego, wychodziły też podobne pocztówki. Stąd i zdjęcie ćwiczącej nagiej Ewy Braun nie jest czymś wyjątkowym.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Międzywojenny Gdańsk to oczywiście nie Rzesza, ale warto tam zajrzeć, aktywnie działał tam Adolf Weide (może tożsamy z tym, który posiadał Hotel Lindenhof w Sopocie, a potem Adolf Weide Zündwarenvertrieb przy Pfefferstadt 72B w Gdańsku?), jak donosi notka prasowa w "Słowie Pomorskim" (jeszcze z 1930 r.) wydzierżawił on od gdańskiego Senatu plac dla swego towarzystwa Freikörperkultur, jak donosi redakcja:

"Na placu tym członkowie towarzystwa odbywali ćwiczenia gimnastyczne bez wszelkiej odzieży. Tego rodzaju ćwiczenia zaatakowało tutejsze pismo centrowe oraz radny miejski Thun, który nazwał je świństwem. Skutek był ten, że Senat pozwolenie na dzierżawę cofnął, zaś p. Weide zaskarżył redaktora Steffena i radnego Thuna o obrazę. Obaj oskarżeni tłumaczyli się, że działali w obronie uprawnionych interesów. Sąg ogłosił wyrok oddalający skargę, motywująco go tem, iż większość społeczeństwa przeciwna jest ćwiczeniom gimnastycznym bez wszelkiej odzieży".

/tamże, R. 10, nr 97, 26 kwietnia 1930, s. 5/

I jeszcze:

"Zehn Jahre nach Pudors 'Anti-Steinach' erschien eine im Selbstverlag herausgegebene Publikation des Danziger Naturisten Adolf Weide mit dem vielversprechenden Titel 'Verjüngung absolut'. Weides Weg zur Verjüngung war ein striktes naturheilkundliches Regiment: Sonnenbaden, Nacktkultur, richtige Atmung, Abhartüng, gesundeer Schlaf, bequeme Kleidung, Eigenmassage, gesunder Ernährung, tägliche Morgenarbeit und der strenge Verzicht auf solche Laster mit verheerender Wirkung wie Alkohol, Tabak und Begierde".

/H. Stoff "Ewige Jugend. Konzepte der Verjüngung vom spaten 19. Jahrhundert bis ins Dritte Reich", Köln, 2004, s. 306/

Z literatury o nieco wcześniejszym okresie:

B. Wedemeyer-Kolwe "'Der neue Mensch': Körperkultur im Kaiserreich und in der Weimarer Republik".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.