Skocz do zawartości
 • Ogłoszenia

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
qqq

PRL w latach 90.

Rekomendowane odpowiedzi

qqq   

Zastanawiał się ktoś, jak wyglądałoby życie codzienne w PRL-u, gdyby zimna wojna trwała dłużej niż w rzeczywistości?

Patrząc na kryzys lat 80., w latach 90. byłby zapewne jeszcze głębszy. Pewnym wyobrażeniem może być Rumunia w latach 80.:

Ze względu na galopujący kryzys sygnał telewizyjny jest nadawany przez dwie godziny, od 20 do 22. Poza tym - czarna plansza. (...)

Kraj jest wyniszczony, ludzie złamani nędzą. W sklepach brakuje nawet jajek i mleka. Po domach chodzą komisje, które sprawdzają, czy nikt nie oświetla pokoju więcej niż jedną żarówką o mocy nie większej niż 40 watów. Zimą temperatura w mieszkaniach rzadko dochodzi do dziesięciu stopni. Oficjalnie nie może być więcej niż 12. Nawet szpitale nie są ogrzewane, wyjątkiem jest sala noworodków. Jeśli śmiertelność nowo narodzonych dzieci przekroczy pułap określony w ustawie, lekarze szpitala mają potrącane 20 proc. pensji.

Następnym I Sekretarzem KC PZPR zostałby zapewne towarzysz Miller, a Przewodniczącym Rady Państwa towarzysz Kwaśniewski.

Inwestycjami na 50-lecie PRL, które przypadałoby na 22 lipca 1994, byłyby prawdopodobnie elektrownia jądrowa w Żarnowcu, autostrada "Olimpijka" biegnąca wzdłuż dzisiejszej A2 i północna odnoga CMK.

Innym wyobrażeniem może też być internetowy cykl "Kraina Grzybów", wzorowany na filmach edukacyjnych z PRL z wyjątkowo słabą jakością obrazu i dźwięku, lecz zawierający też elementy z lat 90., np. "Telegra".

Mielibyśmy za to telewizję satelitarną "Kontakt TV" nadającą z zachodniej Europy, kierowaną i finansowaną przez Polaków na emigracji i rząd na uchodźstwie (realne plany pod koniec lat 80., niezrealizowane w związku z transformacją ustrojową).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ostatni fragment jest dosyć niejasny. Pod koniec lat 80. istniał rząd na uchodźstwie, a nawet dwa, alternatywne (Szczepanika i Chanerley-Łokcikowskiego).

Jeśli chodzi o główne rozważania, to najważniejsze byłoby to, jak wyglądałaby władza w Moskwie i na ile - w jej kontekście - Zachód byłby skłonny do kontynuowania wojny ekonomicznej, czy zimnej wojny w ogóle. W sumie podstawowe, alternatywne warianty (bez Gorbaczowa) są dwa:

1. Władzę obejmuje jakiś rosyjski Deng Xiaoping, wprowadzający radykalne zmiany w gospodarce, ale politycznie trzymający mocno za twarz. W optymistycznym wariancie Anno Domini 2015 poziom życia w takim quasi-kapitalistycznym, "chińskim" PRL może byłyby nawet zbliżony do rzeczywistego w III RP, ale oczywiście o wolnych wyborach, pluralizmie politycznym itp. mowy by nie było.

2. Władzę obejmuje jakiś polityk zachowawczy lub wręcz neo-stalinowiec. System by pewnie przetrwał do dziś (skoro przetrwał w Korei Północnej i na Kubie). W optymistycznym wariancie zachowalibyśmy może status najweselszego baraku obozu socjalistycznego, ale niewątpliwie szczególnie fajnie by nie było.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
qqq   

Moim zdaniem, władzę w ZSRR w 1985 zamiast Gorbaczowa mógł objąć Janajew, ewentualnie jakiś inny breżniewowiec. Jego następcą mógł zostać Ziuganow lub... Putin.

Ostatni fragment jest dosyć niejasny. Pod koniec lat 80. istniał rząd na uchodźstwie, a nawet dwa, alternatywne (Szczepanika i Chanerley-Łokcikowskiego).

Ostatnie zdanie powstało na podstawie tego http://kultura-niezalezna.pl/rkn/film-niezalezny/8575,dok.html?poz=5&update=1

Edytowane przez qqq

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nie oglądałem przesadnie tej strony, ale na pierwszy rzut oka o rządzie emigracyjnym tam chyba nic nie ma.

Gorbaczowa mógł objąć Janajew, ewentualnie jakiś inny breżniewowiec.

Na giełdzie nazwisk liczyły się przede wszystkim nazwiska dwóch konkurentów: Griszyna i Romanowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

Ja bym jednak przypomniał, że to pod koniec lat 80-ych, jeszcze przed prawie wolnymi wyborami, nastąpiły zasadnicze zmiany, dotyczące tego, co najważniejsze - czyli wolności osobistej:

Otóż:

1) uzyskaliśmy prawo posiadania paszportu (przedtem był to przywilej), który był ważny 10 lat i przechowywaliśmy go w szufladzie (przedtem - wyręczał nas w tym trudzie Urząd Paszportowy).

2) uzyskaliśmy prawo do prowadzenia działalności gospodarczej, przy czym zakres jej swobody przekraczał wszystkie wyobrażenia dzisiejszych przedsiębiorców; obowiązywała zasada: "co nie jest zakazane, jest dozwolone".

Przemiany, o których mówi Qqq, musiałyby się zacząć w latach 1987-88. Potem było już - na szczęście - "po ptokach".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.