Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
maxgall

Książki opisujące krótkie bitwy

Rekomendowane odpowiedzi

maxgall   

Książki opisujące bitwy stanowią znacząca część ukazujących się książek historycznych. Jednak opis bitew krótkotrwałych, lub takich w których niewiele się działo, stanowi pewną trudność. Nie każdy pisze o Bitwie czterodniowej czy Bitwie o Atlantyk.

Dla 15 minutowego starcia stworzenie kilkudziesięcio/kilkusetstronicowej książki jest naprawdę sporym wyzwaniem. Zauważyłem 2 sposoby przedstawiania przez autorów takich właśnie bitew – oczywiście są to przykłady skrajne, celowo przejaskrawione, aby pokazać o co chodzi:

Sposób 1

Autor przez 99% stron opisuje tło historyczne, wyposażenie i uzbrojenie (wraz z historią rozwoju tegoż), przebieg działań od początku kampanii, wcześniejsze bitwy… itp., a opis samego starcia zajmuje mu na końcu 2 strony. No chyba że po opisie bitwy opisuje konsekwencje i dalszy przebieg kampanii. No i mamy 100 stron tekstu.

Sposób 2

Tło historyczne i militarne jest przedstawione w sposób skrótowy, jednak do opisu przebiegu bitwy są wykorzystane cytaty ze wszystkich dostępnych źródeł i opracowań. Wygląda to mniej więcej tak:

Autor pisze: Wojsko o świecie wyszło z obozu.

Następnie następuje prezentacja cytatów ze źródeł i opracowań potwierdzająca wcześniejsze zdanie autora: „jak tylko słonko wstało, żołnierze opuścili obóz”, „gdy tylko świt nastał, wojsko z obozy wyszło”, „gdyśmy tylko poranne słońce ujrzeli, wyprowadziłem oddziały z obozu”, „ wojowie z jutrzenką raźnym truchtem z obozu wybieżyli” itd.... na 2 strony.

Po tym następuje konkluzja autora: Jak widać z powyższego, o świcie wojsko wyszło z obozu.

I tak po każdym zdaniu/akapicie.

Oczywiście oprócz dwóch przedstawionych powyżej jest cała gama opracowań pośrednich, uzupełnionych chociażby o wspomnienia uczestników (czym bardziej współczesne starcie, tym możliwość dotarcia do bezpośrednich uczestników wydarzeń większa). Jednak dla wielu starć odległych w czasie, dostępny materiał pozwala na opis bitwy naprawdę, nawet przy bardzo rozwlekłym stylu pisania, tylko na 1-2 stronach.

No i co tym począć?

Ograniczyć takie opisy do kilkustronnicowych opracowań?

Edytowane przez maxgall

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak sam stwierdziłeś przedstawiasz skrajności, a one często nie są najlepszym rozwiązaniem.

Myślę, że autor stawiając przed sobą zadanie pisania o takowych wydarzeniach powinien znaleźć złoty środek i wkomponować, powiedzmy esencję książki, czyli opis bitwy w nie niemożliwie jak długie, ale ok. 200-300 stronnicowe opracowanie.

Wszystko zależy od konkretnego pomysłu i wydarzenia, ilości informacji które są dostępne i mogą zostać użyte.

Zbyt długie i zawiłe pisanie o genezie bitwy, tle historycznym są w stanie znudzić wielu czytelników, którzy woleliby skupić się na samej walce.

Moim zdaniem, jeśli pisarz decyduje się na napisanie książki o bitwie, a nie konflikcie to powinien w tle skupić się bardziej na taktykach stosowanych przez jednostki w danym okresie, uzbrojeniu, warunkach terenowych miejsca rozegrania starcia itp.

Posiadam książkę pt. "Siedemdziesiąt największych bitew świata". Całość - 300 stron.

Bitwy są tam opisywane w konkretnym porządku: Wstęp (tu krótko o tle historycznym, lecz bardziej o samych przygotowaniach do bitwy), Bitwa, Konsekwencje. W tekst są jeszcze wkomponowane tabelki (najczęściej z liczebnością armii i stratami) oraz fotografie, ilustracje, plany taktyczne. Jedno starcie to 3-5 stron. Czyta się przyjemnie i szybko ;)

Edytowane przez Budweiser

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.