Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
maxgall

Książki opisujące krótkie bitwy

Recommended Posts

maxgall   

Książki opisujące bitwy stanowią znacząca część ukazujących się książek historycznych. Jednak opis bitew krótkotrwałych, lub takich w których niewiele się działo, stanowi pewną trudność. Nie każdy pisze o Bitwie czterodniowej czy Bitwie o Atlantyk.

Dla 15 minutowego starcia stworzenie kilkudziesięcio/kilkusetstronicowej książki jest naprawdę sporym wyzwaniem. Zauważyłem 2 sposoby przedstawiania przez autorów takich właśnie bitew – oczywiście są to przykłady skrajne, celowo przejaskrawione, aby pokazać o co chodzi:

Sposób 1

Autor przez 99% stron opisuje tło historyczne, wyposażenie i uzbrojenie (wraz z historią rozwoju tegoż), przebieg działań od początku kampanii, wcześniejsze bitwy… itp., a opis samego starcia zajmuje mu na końcu 2 strony. No chyba że po opisie bitwy opisuje konsekwencje i dalszy przebieg kampanii. No i mamy 100 stron tekstu.

Sposób 2

Tło historyczne i militarne jest przedstawione w sposób skrótowy, jednak do opisu przebiegu bitwy są wykorzystane cytaty ze wszystkich dostępnych źródeł i opracowań. Wygląda to mniej więcej tak:

Autor pisze: Wojsko o świecie wyszło z obozu.

Następnie następuje prezentacja cytatów ze źródeł i opracowań potwierdzająca wcześniejsze zdanie autora: „jak tylko słonko wstało, żołnierze opuścili obóz”, „gdy tylko świt nastał, wojsko z obozy wyszło”, „gdyśmy tylko poranne słońce ujrzeli, wyprowadziłem oddziały z obozu”, „ wojowie z jutrzenką raźnym truchtem z obozu wybieżyli” itd.... na 2 strony.

Po tym następuje konkluzja autora: Jak widać z powyższego, o świcie wojsko wyszło z obozu.

I tak po każdym zdaniu/akapicie.

Oczywiście oprócz dwóch przedstawionych powyżej jest cała gama opracowań pośrednich, uzupełnionych chociażby o wspomnienia uczestników (czym bardziej współczesne starcie, tym możliwość dotarcia do bezpośrednich uczestników wydarzeń większa). Jednak dla wielu starć odległych w czasie, dostępny materiał pozwala na opis bitwy naprawdę, nawet przy bardzo rozwlekłym stylu pisania, tylko na 1-2 stronach.

No i co tym począć?

Ograniczyć takie opisy do kilkustronnicowych opracowań?

Edited by maxgall

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak sam stwierdziłeś przedstawiasz skrajności, a one często nie są najlepszym rozwiązaniem.

Myślę, że autor stawiając przed sobą zadanie pisania o takowych wydarzeniach powinien znaleźć złoty środek i wkomponować, powiedzmy esencję książki, czyli opis bitwy w nie niemożliwie jak długie, ale ok. 200-300 stronnicowe opracowanie.

Wszystko zależy od konkretnego pomysłu i wydarzenia, ilości informacji które są dostępne i mogą zostać użyte.

Zbyt długie i zawiłe pisanie o genezie bitwy, tle historycznym są w stanie znudzić wielu czytelników, którzy woleliby skupić się na samej walce.

Moim zdaniem, jeśli pisarz decyduje się na napisanie książki o bitwie, a nie konflikcie to powinien w tle skupić się bardziej na taktykach stosowanych przez jednostki w danym okresie, uzbrojeniu, warunkach terenowych miejsca rozegrania starcia itp.

Posiadam książkę pt. "Siedemdziesiąt największych bitew świata". Całość - 300 stron.

Bitwy są tam opisywane w konkretnym porządku: Wstęp (tu krótko o tle historycznym, lecz bardziej o samych przygotowaniach do bitwy), Bitwa, Konsekwencje. W tekst są jeszcze wkomponowane tabelki (najczęściej z liczebnością armii i stratami) oraz fotografie, ilustracje, plany taktyczne. Jedno starcie to 3-5 stron. Czyta się przyjemnie i szybko ;)

Edited by Budweiser

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.