Jump to content

Budweiser

Użytkownicy
 • Content count

  139
 • Joined

 • Last visited

About Budweiser

 • Rank
  Ranga: Magister

Poprzednie pola

 • Specjalizacja
  II wojna światowa

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zainteresowania
  Koszykówka, historia i wojsko.
  Poza tym również film i wiele wiele innych ;)
 1. Amerykanie stwierdzili, że Dakoty będą wstanie przetransportować desant. Zasięg to przecież nie problem. Pozostaje kwestia lotu nad terytorium Rzeszy. Dużą grupę łatwiej zlokalizować niż pojedynczy samolot z cichociemnymi. Oczywiście łatwiej, byłoby zakończyć misję na terytorium ZSRR.
 2. Zgadzam się, że byłoby to marnowanie ludzkich zasobów. Co masz na myśli?
 3. Jak potoczyłyby się losy powstańczej Warszawy, gdyby 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa została użyta zgodnie z pierwotnym założeniem? Czy cokolwiek by to zmieniło?
 4. Selma

  Wczoraj w końcu udało się mi zobaczyć rzeczony film i mimo krytycznego przyjęcia z jakim spotkał się on, chociażby na popularnym "filmweb'ie", osobiście mi się spodobał. Mimo, że historia jest nieco okrojona i nie zawiera słynnego I have a dream... Nie jest to oscarowy film, nie jest to też wyciskacz łez; mam nadzieję, że twórcy nie mieli tego w zamyśle, bo oprócz współczucia i paru momentów złości w stosunku do białasów, oglądałem go raczej na sucho i bez emocji. Pomimo tego uważam, że Ava DuVernay stworzyła dobry film, warty obejrzenia. Scena końcowa jak najbardziej to potwierdza, a "Glory"(Oskar za najlepszą piosenkę filmową), mimo że przesłuchane wieloktronie, przytrzymało mnie jeszcze na napisach. Dwa utwory warte uwagi:
 5. Bank Austro-Węgierski natychmiast wydał wbrew woli owe banknoty na żądanie (waszego? "bei ihren") urzędu ( czy jakiejś wysokiej instytucji) w Wiedniu i Budapeszcie. Tyle, jeśli chodzi o moją znajomość niemieckiego. Wolałbym, aby ktoś bardziej obeznany to skorygował. Założyłem, że w miejscu "zalt", miało być "zahlt". Jaki jest szerszy kontekst tych zdań? Może to ułatwi zrozumienie.
 6. A nie działało to bardziej w ten sposób, że delikwenci z Armii Czerwonej czy niemieckiej byli bardziej odporni ze względu na groźbę śmierci w przypadku "dezercji"? Natomiast żołnierze bardziej "cywilizowanych" armii, USA, WB itd. byli mniej odporni psychicznie, mając możliwość jakiegokolwiek leczenia, czy zluzowania z frontu. I przede wszystkim, czy pewne samo-nastawienie i mobilizacja są w stanie uchronić przed syndromem stresu pourazowego, bądź jakąkolwiek nerwicą bojową? Swoją drogą, przypadek Japończyków to chyba jeszcze inna bajka.
 7. Do pierwszej [grupy ofiar] zaliczali się nieostrzelani żołnierze, z reguły z uzupełnień, których psychika rozpadała się w ciągu mniej więcej kilku dni od wejścia do walki. Drugi zaś rodzaj to doświadczeni żołnierze, którzy załamywali się po około czterech miesiącach walki. (…) Żołnierze pierwszego typu byli ofiarami systemu uzupełnień i niedostatecznej zwartości amerykańskich jednostek (…) ci zaliczający się do drugiego rodzaju załamywali się pod ciężarem nieograniczonego czasu służby. - Martin Van Creveld,Fighting power : German and US Army performance, 1939-1945 Wygląda na to, że najlepiej radzili sobie z tym Niemcy. Zaburzenia psychiczne podczas II wojny światowej Wychodzi na to, że nastawienie i fakt..powiedzmy: tego co ma się za plecami, działa profilaktycznie.
 8. Ocena rządów PiS

  Pani Premier dziś, nawet miała broszkę z motywem "500+". Ciekawe, czy nakład był szerszy czy to unikat..
 9. Współczesne pistolety

  Nawiązując do tematu współczesnej broni krótkiej przyszła mi jeszcze na myśl nie tak dawno rozwiązana sprawa dotycząca hukowych odpowiedników broni palnej. Otóż, jak pewnie wiecie do nabycia na polskim rynku są pistolety hukowe. Poczynając od małych kieszonkowych, przez rewolwery po repliki takich broni jak Walther, Berreta, czy Glock. Ten ostatni jest produkowany seryjnie tylko przez jedną firmę - Bruni. W Polsce jest dostępny chyba tylko poprzez czeskie sklepy, które kierują swą ofertę również do nas. Niby wszystko fajnie, kolorowo. Jak się okazało, nie do końca. "Straszaki" te są zasilane nabojem 9mm P.A.K., czyli średnica łuski jest identyczna jak w przypadku naboju 9x19mm Parabellum ( różnica to długość, która w przypadku hukowego kartridża jest krótsza ze względu na brak naboju) i przez wzgląd na to pistolety te były wielokrotnie traktowane przez policję i prokuraturę jako broń wymagająca zezwolenia. W Ustawie czytamy: Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku: (...) 5) posiadania broni alarmowej o kalibrze do 6 mm Najważniejsze jest to, że mimo iż w magazynku mieści się amunicja 9mm, to lufa w najmniejszym prześwicie ma w większości przypadków 5,5mm i szereg innych utrudnień, a wręcz czynników które nie dają szansy na wprowadzenie tam naboju 9mm. Teraz sytuacja została już wyjaśniona, ale ileż to nerwów kosztowało posiadaczy takowych egzemplarzy użeranie się z postanowieniami władzy. Kolejny przykład absurdalności przepisów i utrudnień przy chęci posiadania nie tyle broni palnej co tylko hukowej. Tak w skrócie wygląda oficjalne postanowienie, które zostało wydane w ubiegłym roku: Pistolet taki, zgodnie z Art. 11, pkt 11 Ustawy o Broni i Amunicji z dnia 21 maja 1999r osoba pełnoletnia może posiadać bez pozwolenia. Potwierdza to także stanowisko CLKP z dnia 10.06.2015 r, które stwierdza, że wszelką broń alarmową o kalibrze do 6mm na amunicję hukową 9mm PAK traktować należy jako broń alarmową bez pozwoleń. Stanowisko potwierdza również Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, IMP, WAT oraz Biegły sądowy z zakresu broni i amunicji. Legalność stwierdzona przez: 1. Opinia wydana przez Wojskową Akademię Techniczną z dnia 15.06.2015 dla Sądu Okręgowego w Warszawie. 2. Opinia biegłego sądowego Zbigniewa Malika z dnia 07.04.2014 dla Prokuratury Rejonowej w Częstochowie. 3. Opinia Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie z dnia 14.08.2012 dla firmy X. 4. Stanowisko CLKP z dnia 10.06.2015 dla firmy X potwierdzające, że każda broń o kalibrze do 6mm uważana jest za broń alarmową również na kartridże alarmowe 9mm PAK. Pistolet został skonstruowany zgodnie z zapisami normy PN-V-01016 2004 i nie jest na niego wymagane pozwolenie na broń!
 10. Czołgi

  Skoro łup wojenny armii greckiej na Bułgarach to pewnie gdzieś takie egzemplarze walczyły. Niemcy zbyt przełomowymi konstrukcjami w czasie IWŚ się nie popisali więc ta "opancerzona bryczka" pewnie została użyta, lecz furory nie zrobiła bo i nie mogła. Nie potrafię znaleźć więcej informacji na ten temat. Wszędzie widzę tylko przetłumaczone informacje z tabliczki z Muzeum. W każdym razie, jak na realia pola walki podczas wojny pozycyjnej, to nie wygląda mi to na sensowną konstrukcję.
 11. Wasz ubiór

  Na irokeza albo na Brada Pitta z "Furii"
 12. Wasz ubiór

  Abyśmy nie popadali ze skrajności w skrajność. Węższe od tych na zdjęciu to już też nie moja bajka. Szczególnie, gdy dochodzi do tego dzisiejsza moda podwijania ponad kostki.
 13. Wasz ubiór

  No to czemu się ich brzydzisz? Na dole to najnowszy patent spodni taktycznych ( choć w zasadzie na zdjęciu jest wersja G2, a są już trzeciej generacji) Ochraniacze na kolana można wyjąć. Zdecydowanym plusem jest to, że większość typowych bojówek ma nogawkę taką, że wsadziłbym tam trzy moje - niezbyt kościste - nogi, a z kolei te mają ściągacze w formie rzepów na kostce i na kolanie. Praktyczne i nie-workowate, więc dla mnie wygodne.
 14. Wasz ubiór

  Rurki to nie tylko ta część spodni, która służy do "mierzenia ciśnienia". Noszę szersze, które są zwężane u dołu. Profesjonalnie, to chyba nie rurki a spodnie "slim". O takie coś właśnie: A wkrótce zamierzam kupić coś, co za mną chodzi już od momentu, gdy pierwszy raz je zobaczyłem:
 15. Broń palna XIX wiek

  Magazynek powinien być w miejscu tych pięciu podłużnych otworów. Po prawej stronie (obok pokrętła wykorzystywanego do obrotu kartaczownicy) brakuje jeszcze dźwigni służącej do "wepchnięcia" nabojów do lufy, a która przy ruchu powrotnym ponownie odryglowała zamek, wyrzucała łuskę, napinała sprężyny iglic, co z kolei pozwalało na kolejny ruch do przodu. Czyli szybkostrzelność zależała od umiejętności szybkiego "pompowania" przez strzelca.
×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.