Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Germanie i ich higiena na tle Wikingów i Słowian

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomym jest, że Słowianie i Wikingowie dbali o swoją higienę o wiele bardziej niż przedstawia to hmm... wyobrażenia o nich większości ludzi. A jak to było u Germanów?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ano niedawno oglądałem program o Wikingach, w którym mowa była o tym, że dbali o włosy, paznokcie i kąpali się raz w tygodniu. ("Tropem Wikingów", czy jakoś tak "Historia bez cenzury")

A co do Słowian jakieś 2 lata temu wyczytałem chyba w "w Sieci", o tym, że Słowianie mieli przynajmniej jedną łaźnie w każdej wiosce.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Pytaj tych z "W Sieci" :P

Zadam pytanie osobie która założyła ten temat. Jakie publikacje książkowe przeczytał TiberiusCaludius, że wysnuł taką hipotezę? Program telewizyjny nie jest źródłem, tylko publicystyką. Proszę o konkretną odpowiedź.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo żadna na razie w temacie Słowian jestem na etapie poznawania ich kultury, a konkretnie religii.

Edytowane przez TyberiusClaudius

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
amon   

Chwilowo żadna na razie w temacie Słowian jestem na etapie poznawania ich kultury, a konkretnie religii.

Wyrażę zatem swoją dezaprobatę dla tego tematu. Jak założyć temat porównawczy w którym osoba pytająca nie ma żadnej, powtórzę ŻADNEJ wiedzy???

Jeszcze jedno mnie interesuje. Jakie publikacje czyta TiberiusClaudius w temacie Słowian i ich konkretnie religii ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   

Amonie forum jest otwarte dla wszystkich - także jeśli czegoś nie wiedzą a chcą się dowiedzieć.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tyberiusz napisał co było asumptem do założenia wątku, nie wiem jaki jest problem w tym, że był to akurat program publicystyczny w telewizji. Podał też jakie tam informacje podano, jak rozumiem chciałby się o tym dowiedzieć czegoś więcej i ew. zweryfikować podane tam informacje. Nie ma zatem powodów by krytykować go za brak znajomości źródeł.

Co do:

"Słowianie i Wikingowie dbali o swoją higienę o wiele bardziej niż przedstawia to hmm... wyobrażenia o nich większości ludzi"

i

"... wyczytałem chyba w "w Sieci", o tym, że Słowianie mieli przynajmniej jedną łaźnie w każdej wiosce".

To drugie to już bardziej tyczy się chyba okresu średniowiecza a nie starożytności.

Nie wiem o jakiej większości ludzi tu napisano: współczesnych czy chodzi o opisy źródłowe?

Tak czy inaczej, pierwsze wzmianki o Słowianach - były raczej niepochlebne, mieli nędznie mieszkać i... cuchnąć. To przekazy Prokopa z Cezarei (przekaz z VI wieku) i Ibn Rosteha (błędnie znany jako ibn-Dasta czy ibn-Ruste). Warto zatem zajrzeć np. do trzytomowej "cegły" Tadeusza Lewickiego zatytułowanej "Źródła arabskie do dziejów Słowiańszczyzny", warte również uwagi: Marian Plezia "Greckie i łacińskie źródła do najstarszych dziejów Słowian".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   
Jakie publikacje książkowe przeczytał TiberiusCaludius, że wysnuł taką hipotezę? Program telewizyjny nie jest źródłem, tylko publicystyką.

Czy coś wydrukowano na papierze, czy zrobiono z tego program telewizyjny, czy opublikowano w Necie, może być mądre lub głupie, naukowe (w domniemamiu - napisane w dążności autorów do prawdy), czy też tylko pubicystyczne (w domniemaniu - napisane w dążności autorów do osiągnięcia innego celu, niż prawda). Nie można dyskwalifikować książek czy programów popularnonaukowych, tylko dlatego, że posługują się językiem i innymi środkami przekazu, które zwykły człowiek rozumie.

Opracowanie naukowe, choćby najmądrzejsze, też nie jest źródłem - przynajmniej tak mi się zdaje, że w nauce historii określenie "źródło" jest zarezerwowane dla świadectw, sporządzonych "w epoce".

W pracach naukowych można chyba znaleźć więcej bzdur wierutnych, niż w popularnonaukowych.

Oczywiście dobrze, jeśli podajemy źródło informacji, którymi się posługujemy. Ale czasem nie pamiętamy, albo słyszeliśmy o tym wielokrotnie, a czasem jest to ukształtowany na złożonej podstawie nasz światopogląd.

Nie potrafię powiedzieć, skąd wiem, że Ziemia jest kulą.

Nie zmienia to faktu, iż teza że Słowianie i Wikingowie dbali o swoją higienę o wiele bardziej niż przedstawia to hmm... wyobrażenia o nich większości ludzi trochę bulwersuje.

Przede wszystkim - kiedy? W Starożytności? O Słowianach przed 476 coś tam napisano, ale o wikingach?

Co to znaczy "dbać o higienę"? Czy smarowanie ciała gliną jest dbałoscią o higienię? Podobno starożytni Grecy dbali o higienę w ten sposób, że smarowali ciała i włosy oliwą, a następnie skrobaczkami i grzebieniami usuwali pasożyty, kleszcze i wszy. Już nazajutrz musieli nieźle śmierdzieć, ale metoda w sensie zdrowotnym niezła.

Samo istnienie bani w słowiańskiej wiosce niewiele znaczy, bo być może rytuałowi oczyszczenia mieszkańcy poddawali się raz do roku, i np. tylko dorosłe kobiety.

Itd. itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Furiusz   
Przede wszystkim - kiedy? W Starożytności? O Słowianach przed 476 coś tam napisano, ale o wikingach?

Bardzo słuszna uwaga - wikingowie są w prostej linii potomkami ludów germańskich zamieszkujących półwysep skandynawski od niepamiętnych czasów stawianie ich w opozycji względem antycznych german jest nieco dziwne.

Podobno starożytni Grecy dbali o higienę w ten sposób, że smarowali ciała i włosy oliwą, a następnie skrobaczkami i grzebieniami usuwali pasożyty, kleszcze i wszy. Już nazajutrz musieli nieźle śmierdzieć, ale metoda w sensie zdrowotnym niezła.

No ale warto pamiętać, że przy tym od kąpieli wcale nie stronili. Balaneion to grecki termin na łaźnie z którego wywodzi się rzymskie balneum , takie łaźnie czy baseny były w gimnazjonie a zawsze przy okazji obiektów sportowych. Rzymianie jedynie przejęli i poszerzyli sens greckiego wynalazku. W czasach hellenistycznych wanny stały się elementem wyposażenia bogatszych domów - J. M. Cook, Bath-Tubs in Ancient Greece, "Greece & Rome" t. 6, z. 1 (1959), s. 31-41. Zresztą Rzymianie z ich publicznymi łaźniami też używali strigilis.

Natomiast na tak postawione, jak w temacie, pytanie nie wiem czy jest możliwe jakoś bardziej odpowiedzieć. No bo tak - o np higienie jamy ustnej można by próbować coś mówić gdybyśmy mieli czaszki ludzkie - tak próbuje się robić dla Rzymian. Tyle, że zdecydowana większość ludów germańskich praktykowała ciałopalenie co bardzo mocno ogranicza tą metodą.

Co nieco może mogą nam powiedzieć ciała bagienne ale nigdy od tej strony nie próbowałem się im przyglądać.

Co nieco też źródła pisane Pliniusz starszy, Historia naturalna, XXVIII.191 i chyba Martialis, Epigrammata - ale nie pamiętam które podają, że Celtowie i Germanie używali dość specyficznego mydła. Zresztą wynalazek ten był bardziej łączony z Celtami i chyba od nich przejęty przez German. Nie pamiętam co pisze Galien ale on też zna mydła germańskie i galijskie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.