Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Jowisz, Perun, Zeus, Thor

Rekomendowane odpowiedzi

Furiusz   

Całe mnóstwo - zwłaszcza na terenach indoeuropejskich gdzie bogów burzy czy błyskawic było sporo jak np u Hetytów. Taru, Teszuba, Indra przedstawiany z piorunem, Hadad czy któreś z wcieleń Baala chyba Hammon. Często bóstwo burzy wiązane było też z bykiem. Dumezil i Eliade by się przydali.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakoś niezbyt sumiennie czytasz Furiuszu wpisy innych, skoro starożytni Grecy to Słowianie, skoro Rzymianie to też w zasadzie Słowianie, skoro Germanowie to też Słowianie... to tacy galijscy Karnuci też mogli nimi być. :B):

A na poważnie, Taranis (czy Taranus Włochacz) to raczej bóstwo celtyckie, wymieniane jest też ze Smertullosem - obaj wyposażeni w młoty bądź maczugi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

M. Eliade zauważa:

"Zasadnicza rola przypada niebiańskim i atmosferycznym hierofaniom. Przeto niema nic dziwnego w tym, że szereg bogów określano mianem piorunu: germański Donar, Thor, celtycki Taranis (Tanaros), bałtycki Perkun, protosłowiański Perun itd. Jest rzeczą prawdopodobną, że już w epoce indoeuropejskiej bóg niebios - bóg najwyższy jako stwórca świata i władca kosmosu - ustąpił miejsca bogom burzy; zjawisko to jest dość częste w dziejach religii. Także ogień, który powstał od piorunu, jest traktowany jako boskiego pochodzenia".

/tegoż, "Historia wierzeń i idei religijnych", Warszawa 1988, s. 134/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.