Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
TyberiusClaudius

Jowisz, Perun, Zeus, Thor

Recommended Posts

Furiusz   

Całe mnóstwo - zwłaszcza na terenach indoeuropejskich gdzie bogów burzy czy błyskawic było sporo jak np u Hetytów. Taru, Teszuba, Indra przedstawiany z piorunem, Hadad czy któreś z wcieleń Baala chyba Hammon. Często bóstwo burzy wiązane było też z bykiem. Dumezil i Eliade by się przydali.

Share this post


Link to post
Share on other sites
fake   

Dodam jeszcze z naszego słowiańskiego podwórka bóstwo o nazwie Taranis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jakoś niezbyt sumiennie czytasz Furiuszu wpisy innych, skoro starożytni Grecy to Słowianie, skoro Rzymianie to też w zasadzie Słowianie, skoro Germanowie to też Słowianie... to tacy galijscy Karnuci też mogli nimi być. :B):

A na poważnie, Taranis (czy Taranus Włochacz) to raczej bóstwo celtyckie, wymieniane jest też ze Smertullosem - obaj wyposażeni w młoty bądź maczugi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

M. Eliade zauważa:

"Zasadnicza rola przypada niebiańskim i atmosferycznym hierofaniom. Przeto niema nic dziwnego w tym, że szereg bogów określano mianem piorunu: germański Donar, Thor, celtycki Taranis (Tanaros), bałtycki Perkun, protosłowiański Perun itd. Jest rzeczą prawdopodobną, że już w epoce indoeuropejskiej bóg niebios - bóg najwyższy jako stwórca świata i władca kosmosu - ustąpił miejsca bogom burzy; zjawisko to jest dość częste w dziejach religii. Także ogień, który powstał od piorunu, jest traktowany jako boskiego pochodzenia".

/tegoż, "Historia wierzeń i idei religijnych", Warszawa 1988, s. 134/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.