Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
ciekawy

Armia "Karpaty"

Rekomendowane odpowiedzi

ciekawy   

Najsłabsza liczebnie armia września 1939r. Paradoksalnie - to jej przypadło jedne z ważniejszych zadań - zamknąć w karpackich przełęczach. i nie wypuścić z nich niemieckich jednostek atakujących z rejonu Słowacji. Było to o tyle istotne, że z chwilą odcięcia kierunku południowo - wschodniego, wszystkie armie cofające się ze środkowej Polski w tym kierunku, znalazłyby się w potrzasku (niemożność dalszego wycofywania się ku granicy węgierskiej i rumuńskiej). Skład:

ARMIA KARPATY

Utworzona 11 lipca 1939r. Dowódca gen. dyw. Kazimierz Fabrycy.

Skład:

24DP, 38DP

2BG, 3BG,

Karpacka Brygada ON, Lwowska Brygada ON, Podkarpacka Brygada ON(weszła w skład 3 BG)

Jednostki te były niepełne, i pospiesznie przydzielane. Czy mogły zapobiec katastrofie? Zapraszam do dyskusji.

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A jak myślisz czy mogły ? Armii ta nie zasługiwała nawet na miano SGO a co dopiero Armii, brak wsparcia artyleryjskiego no chyba jeśli nie liczyć dwóch baterii przestarzałych armat 65 mm do którego posiadano tylko po 900 pocisków, nie miała ona najmniejszych szans na powstrzymanie jakiegokolwiek natarcia, a gen Fabrycy spodziewał sie że otrzyma pod swoją komendę 2 DP i 1 BK.[/scroll]

38 DP i 22 DP miały być podporządkowane GO "Tarnów", ostatecznie w skład tej armii weszły 11 KDP, 24 DP, 38 DP

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

11DP została zabrana Armii "Kraków". Na dzień 01.09.1939r. posiadała tez skromny odwód ( odwód GO "Jasło" - baon ON "Sambor"). I co ciekawe - armia ta w II fazie Kampanii zmieniła nazwę (na Armia "Małopolska"), i dowódcę (na gen. Sosnkowskiego).

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Nazwę zmieniła, ale dowódcę ? Gen Sosnkowski był przeznaczony jako dowódca frontu południowego, i tylko przez konieczność udał się do zgrupowania 3 dywizji pod Przemyślem bo gen Fabrycy odmówił wykonania tego zadania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

A gen. Fabrycy to nie dał "z buta" do Lwowa? A co się stało z głównym odwodem Armii - Odwód "Tarnów"?

pzdr.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
ciekawy   

Na uwagę zasługuje tu 11 Karpacka Dywizja Piechoty, pod dowództwem płk dypl. B. Prugara -Ketlinga. Jej skład to: 48 pułk piechoty Strzelców Kresowych, 53 pułk piechoty Strzelców Kresowych, 49 Huculski pułk strzelców, 11 Karpacki pułk artylerii lekkiej, 11 dywizjon artylerii ciężkiej, 11 bateria artylerii p-lot., 11 baon saperów, 11 kompania telefoniczna, kawaleria dywizyjna, kompania ckm p-lot., 11 kompania kolarzy, służby. To nie kto inny, tylko jej 49 Hps tak przetrzebił SS "Germanię". :twisted:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bartecki   

Z tych oddziałów należy wyłączyć dywizjon artylerii ciężkiej, baterię p-lot, kompanię działek p-panc 37 mm, kompanię kolarzy, szpital polowy i 6 kolumn taborowych, które nie dotarły na miejsce koncentracji. Na samym początku stracono także po baonie z każdego pułku i baterię artylerii, które utknęły w walkach odwrotowych grupy gen. Boruty - Spiechowicza. Jest więc widoczna słabość tej dywizji, która zrobiła jak na swoje możliwości bardzo dużo.

A sprawa Armii "Karpaty" niestety pokazuje błąd naszego NW, który pozostawił ten kierunek zupełnie odkryty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Leuthen   

Działania armii "Karpaty" bardzo mnie interesują, gdyż toczyły się w terenie górskim (a góry i historia to dla mnie idealne połączenie ;) ). W jej pasie działania walczyły m.in. 3 niemieckie dywizje górskie (dla których Beskidy nie stanowiły najmniejszej przeszkody).

Armia "Karpaty" liczyłą łącznie 26 batalionów piechoty, zaledwie 8 dział polowych i 20 samolotów różnych typów. O tym jak była słaba świadczy m.in. osławiona niemiecka "Sturmfahrt auf Lemberg" czyli "Jazda szturmowa na Lwów" (w wykonaniu specjalnego oddziału wydzielonego 1 Dywizji Górskiej). Gebirgsjägry dojechały już 12 września na rogatki Lwowa, a z miejsca startu (rejon Koniecznej i Ożennej w Beskidzie Niskim) mieli tam naprawdę daleko.

Przy okazji polecam wspomnienia Karola Skrzypka zatytułowane "Podkarpackim szlakiem września". Bardzo ciekawe (autor m.in. oglądał efekty uderzenia 49 PP na "Germanię").

Z działaniami w pasie armii "Karpaty" kojarzy mi się sprawa wspomnień Zygmunta Szumowskiego, który przedstawił kompletnie bzdurny opis rzekomych walk na Przełęczy Dukielskiej (których w ogóle nie było; sam ówczesny ppor. Szumowski też nie powinien się tam znajdować, gdy czyta się, jaki miał przydział). Mam nadzieję, że te wynurzenia to tylko efekt postępującej sklerozy, a nie celowe kreowanie własnych zasług, bo źle by to świadczyło o tym awansowanym kilka lat temu do stopnia generała człowieku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.