Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
secesjonista

PKO - Bank Polska Kasa Opieki S.A.

Rekomendowane odpowiedzi

Instytucja wywodziła się jeszcze z okresu II RP powstała jako wspólne dzieło: Banku Gospodarstwa Krajowego, Pocztowej Kasy Oszczędności i Państwowego Banku Rolnego (kapitał akcyjny w 1929 r. - 2,5 mln złotych).

Kiedy zmieniono nazwę i dlaczego tak długo nowe władze tolerowały istnienie tej spółki?

Jak duża była sieć sklepów tego banku i jak wyglądała emisja bonów towarowych nominowanych w dolarach?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
jancet   

i dlaczego tak długo nowe władze tolerowały istnienie tej spółki?

Jak duża była sieć sklepów tego banku i jak wyglądała emisja bonów towarowych nominowanych w dolarach?

Bank ten obsługiwał legalne płatności osób fizycznych w walutach KK. Ja np. po zmarłym wujku otrzymałem spadek - 1000 funtów brytyjskich. Jednak wdowa po wujku chciała to zablokować. Konsul polski w Londynie podjął się reprezentować mnie w czynnościach prawnych, ale pod warunkiem, że pieniądze wpłyną na utworzony w owym banku rachunek. Tak też się stało i - mając 15 lat - stałem się posiadaczem rachunku dewizowego, przy czym kwota została zdenominowana w USD.

Z tegoż rachunku, o charakterze lokacyjnym, można było podejmować dowolną ilość "bonów towarowych PEKAO" - w odróżnieniu od PKO. Te bony można było sprzedać albo kupować za nie w sieci sklepów PeKaO. Początkowo - czyli w połowie lat 70-ych sieć sklepów PeKaO była bardzo skromna - w Warszawie był jeden, przy Nowogrodzkiej trochę na zachód od Chałubińskiego (a może już Marchlewskiego?) i chyba drugi, gdzieś na Pradze. Pod koniec lat 70-ych (tak z pamięci) zostały one przemianowane na Przedsiębiorstwo Eksportu Wewnętrznego PEWEX i sieć znacznie rozbudowano.

Co do wybierania pieniędzy w prawdziwych dolarach, to można było to zrobić na podstawie uzyskanego paszportu. Raz podjąłem w ten sposób 200 USD. Nie mogłem zrozumieć, jak taka fortuna mogła się zmieścić na 2 papierkach.

Rachunek w PeKaO miał charakter lokacyjny i był bardzo dobrze oprocentowany, bodajże na 12% rocznie. Przy tym podejmowanie bonów nie naruszało warunków lokaty, jedynie podejmowanie "zielonych".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.