Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
TyberiusClaudius

Błękitna chorągiew- co to za odznaka?

Recommended Posts

(Oktawian August) Jako nagrody za zasługi wojskowe znacznie łatwiej dawał medaliony i naszyjniki, tj. ozdoby ze złota i srebra, niż wieńce wałowe i murowe (...) Te ostatnie nadawał najoszczędniej, nie licząc się z żadnymi względami, nie raz prostym żołnierzom. Agryppę po zwycięstwie morskim na Sycylii obdarzył błękitną chorągwią.

Swetoniusz II (Aug.) 25

No właśnie. Co to za odznaka ten błękitny sztandar? Słyszałem o corona muralis, corona triumphalis, ale o czymś takim pierwszy raz słyszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odznaka jak wiele innych, problem w tym, że wcale nie jest pewnym, że była: "błękitna", względem dawnych i obcojęzycznych tekstów warto zawsze tłumaczenie konfrontować z tekstem w oryginalnym języku. A tam stoi: ""caeruleus".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.