Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Rekomendowane odpowiedzi

A to mi się pokićkało :mrgreen:

Jeżeli słoma się zgadza, to może po prostu obwiązano koła dział słomą i przesunięto je niczym sanie po śniegu :wink:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
A to mi się pokićkało

Nieznacznie :wink:

Podpowiem jeszcze, że dość "smrodliwy" był to sposób...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jakaś śmierdząca sprawa z tym pytaniem :wink:

Może owinięto koła dział słomą, scieżkę wyściełano nawozem i tak przesunięto 'kompostową drogą'?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zaliczam Kadrinazi :wink:

Dokładnie, owinięto koła dział i pozostałe części słomą, a drogę wysłano gnojem. Twoja kolej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wymęczyłem odpowiedź :wink:

To może coś prostego - proszę podać skład korpusu brunszwickiego pod Waterloo w 1815 roku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dowódca Korpusu - Fryderyk, książę Brunszwiku

Brunszwicka Straż Przednia

1 Brygada - ppłk. Wilhelm Treunch von Butlar

- Batalion Gwardii

- 1 Batalion Piechoty Lekkiej

- 2 Batalion Piechoty Lekkiej

- 3 Batalion Piechoty Lekkiej

2 Brygada - ppłk. von Specht

- 1 Batalion Piechoty Liniowej

- 2 Batalion Piechoty Liniowej

- 3 Batalion Piechoty Liniowej

Artyleria - mjr. Mahn

Bateria konna Heinemann'a

Bateria piesza Moll'a

Kawaleria

- 2 Pułk Huzarów

- Szwadron Ułanów

Tyle znalazłem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się tylko z drobnymi uwagami - ks. Fryderyk pod Waterloo nie walczył, gdyż zginął pod Quatre Bras (gdzie Brunszwicy ponieśli spore straty - ok. 190 zabitych i 400 rannych).

Enigmatyczna 'Brunszwicka Straż Przednia' to batalion 'Avantgarde' - w skład wchodziły min. dwie kompanie Gelernte Jagers.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się kołacze po głowie, najwyżej strzelę gafę - czy to nie oficerowie napoleońscy służący już po upadku Cesarza jako nadliczbowi oficerowie w pułkach, otrzymujący 1/2 żołdu i stąd nazwa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej. Byli zwolnieni ze służby czynnej za I i II Restauracji. Twoja kolej :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Coś tu dzisiaj jestem nadaktywny 8)

I znow zapytam o Brunszwikow (a co sobie będę żałował) tym razem jednak chodzi o kampanię 1809 roku. W jakim mieście formował się 'Czarny Legion' brunszwicki na przełomie marca i kwietnia 1809 roku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
bavarsky   

Oczywiście w Oleśnicy.

Troszkę rozciągając wywody na temat początków formowania tej jakże słynnej formacji, a ograniczając się zrazu do 1809 roku:

W 1809 roku, kiedy to Austriacy rozpoczęli swoje zmagania przeciw Napoleonowi, 25 lutego 1809 roku Pańskiego, książę Brunszwiku wydał nakaz stworzenia korpusu w skład, którego miało wejść 1000 piechoty i 1000 kawalerii. Piechota miała być zorganizowana w dwa lekkie baony, a każdy baon miał rozporządzać czterema kompaniami. Kawaleria miała składać się z czterech szwadronów.

1 kwietnia osiem kompanii sformowało oficjalnie dwa baony, z czego sześć kompanii służyło wcześniej w Hiszpanii, a resztę złożono z ochotników.

W dużej części składał się on z Pruskich podoficerów jak i szeregowych.

W Maju dwa baony przeszły przeszkolenie według Pruskich regulacji z 26 lutego 1789 roku.

Legion organizując się, nie trafił na wojnę z Francją pod Austriackim dowództwem, bowiem to przegrało wojnę...

Słynny już marsz Czarnego Legionu pod wodzą księcia Brunszwiku, którego teraz głównym celem i zadaniem stało się wyrwanie z kontynentalnej Europy, na wyspiarską Anglię. Legion walcząc po drodze z Westfalskim wojskiem, dotarł do nadmorskiej miejscowości Elsfleth gdzie został załadowany na statki i przetransportowany do Anglii pomiędzy 6 i 9 sierpnia 1809 r....

Za: George F. Nafziger “Napoleon’s German Enemies The Armies of Hanover, Brunswick, Hesse-Cassel and the Hanseatic Cities 1792-1815”, Second Edition, 1990

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Oczywiście w Oleśnicy.

A to żeście mnie zażyli Bavarsky, bo ja znalazłem że w czeskim Nachodzie :? i co teraz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.