Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
og_loc1

Dlaczego przyłączono Ukraine, Podlasie, Wołyń do Korony?

Rekomendowane odpowiedzi

og_loc1   

Witam jestem tu nowy, więc proszę o wyrozumiałość i w miarę szybką odp. Mam taki problem, iż nasz nauczyciel od historii zadał nam takie pytanie jak w nazwie tematu. Czy ktoś wie jaki był powód włączenia do Korony Polskiej tych obszarów. Z góry dzienx.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim był to interes szlachty małopolskiej która prowadziła tam później szeroką akcję kolonizacyjną. Obszary Ukrainy charakteryzują się bardzo żyznymi glebami (czarnoziemy) i dogodnymi warunkami kimatycznymi, stepy łatwo było przekształcić w ziemię uprawną. Inwestycje szlacheckie (głównie magnackie) rozwijały sie dzięki włączeniu się Korony do handlu ogólnoeuropejskiego i wysokiego popytu na polskie zboże w Europie Zachodniej.

[ Dodano: 2007-02-15, 11:32 ]

Sam fakt włączenia tych obszarów w 1569 roku miał być również formą zmuszenia Litwy do wejścia w unię realną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Grocal   

Był to fortel i swoiste ultimatum dla szlachty litewskiej. Wielki książe litewski i król polski w jednej osobie Zygmunt August postawił w turdnej sytuacji bojarów, czego konsekwencją było podpisanie unii lubelskiej ze wspólnym sejmem, władcą i polityką zagraniczną.

Ciekawy komenatarz Bartłomieja Kozłowskiego dla polski.pl:

Przyczyny zawarcia Unii Lubelskiej były następujące:

Po pierwsze, stałe konflikty Wielkiego Księstwa Litewskiego z Księstwem Moskiewskim wykazały, że Litwa nie jest w stanie w sposób samodzielny bronić się przed zagrożeniem ze wschodu.

Po drugie, litewska szlachta (bojarzy) zazdrościła szlachcie polskiej jej przywilejów i swobód politycznych. Przeszkodą do ich osiągnięcia byli litewscy możnowładcy, którzy - w przeciwieństwie do sytuacji istniejącej w Polsce - byli wyraźnie uprzywilejowani w stosunku do "zwykłej" szlachty.

Po trzecie, w XVI w. ustrój Litwy bardzo zbliżył się do polskiego: wprowadzono podział administracyjny wzorowany na polskim, a także analogiczne do polskich urzędy (sejmiki, sejm, kasztelanie).

Po czwarte wreszcie, ostatni z dynastii Jagiellonów, król Zygmunt August, nie mając nadziei na własnego potomka, godził się na zastąpienie unii personalnej unią realną.

Próba obstrukcji

Głównymi przeciwnikami ścisłej unii między Polską a Litwą byli litewscy magnaci, dla których perspektywa zawarcia takiej unii oznaczała kres ich wyjątkowej pozycji. Chcąc doprowadzić do zerwania obrad, w trzecim miesiącu wspólnych posiedzeń polskiego i litewskiego sejmu (które obradowały od stycznia do lipca 1569 r.) wielcy panowie litewscy, którym przewodził Mikołaj Radziwiłł Rudy, potajemnie opuścili Lublin.

Ich posunięcie wywołało natychmiastową reakcję posłów i senatorów koronnych, a także litewskich zwolenników unii. Na ich wniosek Sejm postanowił, że południowo-zachodnie części państwa litewskiego, tj. Podlasie, Wołyń i Podole zostaną przyłączone do Polski. W czerwcu, na wniosek posłów w Wołynia, do Polski przyłączono również Kijowszczyznę. W ten sposób Wielkie Księstwo Litewskie pozbawione zostało ponad połowy swego terytorium.

Pod naciskiem decyzji podjętych przez wspólnie zebrane sejmy oraz żądań ze strony zjazdów szlachty litewskiej litewscy możnowładcy powrócili do Lublina. Rzeczywista unia między Polską i Litwą stała się faktem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
darkelf   

Chodziło głównie o to, aby zainteresować szlachte polską tymi terenami i zachęcić ją do ich obrony przed Tatarami i Rosją, bo Litwa sobie nie dawała rady.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.