Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Bruno Wątpliwy

Pomnik leśnika Wilhelma Freya

Recommended Posts

Ciekawostka turystyczno-historyczna z Karkonoszy (Karpacz). Na starych, niemieckich mapach znajdziemy w okolicach trasy dzisiejszego wyciągu na Kopę (oczywiście - w przybliżeniu) punkcik z opisem "pomnik leśniczego Freya" (rzecz jasna - opisem po niemiecku).

Pomnik upamiętniał tragedię, do której doszło w lipcu 1877 roku kiedy leśniczy z leśniczówki Wolfshau-West (Wilcza Poręba - Zachód, dzisiejsze - na szczęście w wyremontowanym wreszcie budynku leśniczówki - Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego) wyruszył na obchód swojego rewiru. Ostatni raz widziano go w Hampelbaude (dzisiejsza "Strzecha Akademicka"), gdzie wypił szklankę piwa. Niedługo później został postrzelony przez kłusownika. Jego ciało znaleziono po kilku dniach. Ranny, opadający z sił zdołał jeszcze napisać kilka wzruszających zdań - słowa miłości do bliskich, aby jego dzieci nie szukały zemsty, prośbę do hrabiego Schaffgotscha o zaopiekowanie się rodziną, o tym, że krzyczał, ale nikt go nie słyszał i o swoim cierpieniu.

Wydarzenie to stało się inspiracją dla Theodora Fontane do napisania powieści (zob. R. Berbig, Theodor Fontane Chronik, Wyd. de Gruyter 2010, s. 2729-2730).

Linki do tekstu powieści (po niemiecku) "Quitt" i jej opisu na stronach niemieckiej Wikipedii.

Resztki pomnika można znaleźć, ale znajdują się one poza oficjalnymi szlakami turystycznymi (co w parku narodowym - wiadomo co oznacza). Ponadto, są one niedaleko dawnej, popularnej Gehänge Weg na Śnieżkę, która jednak od lat nie jest używana.

Link do dyskusji na stronach Sudety.it, dzięki której dowiedziałem się więcej o tym pomniku.

I na podstawie tejże strony:

Link do opisu zbrodni w niemieckojęzycznym artykule (jbc.jelenia-gora.pl, tamże pożegnalny list Freya i - na końcu artykułu - zdjęcia przedstawiające Freya z rodziną i dzisiejszy stan pomnika).

Link do wzmianki o pomniku Freya w innej dyskusji z udziałem Autora informacji na stronie Sudety.it (www.goryszlaki.hekko.pl).

I dodatkowa ciekawostka. W lasach niedaleko Świeradowa-Zdroju (okolice Sępiej Góry) znajdziemy inną pamiątkę historyczną (pomnik - składający się z trzech kamieni), również związaną z tragedią z udziałem leśników. W lutym 1839 zginęli tam z rąk kłusownika leśniczy (gajowi) J. Christ i F. Hirt. Kłusownik (zwany Sachermilscher) później powiesił się w swoim domu. Interesujące jest to, że czwartym uczestnikiem tragedii był praktykant o nazwisku .... Frey (udało mu się uciec i sprowadzić pomoc). Nie sądzę, aby był to Frey zabity później na zboczu Kopy, bo ten był zapewne relatywnie młodym człowiekiem, ale może jego ojciec?

Link do strony ze zdjęciami pomnika (dolny-slask.org.pl).

Link do artykułu w "Notatniku Świeradowskim" nr 5 (186)/2014 (autorka - Magdalena Olszewska) opisującego to wydarzenie (artykuł jest na ostatniej, 16 stronie).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Resztki pomnika

Z czego pomnik był zrobiony? A może to nie pomnik, tylko jakowyś głaz upamiętniający wydarzenie?

Edited by adamhistoryk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.