Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/

Recommended Posts

Furiusz   

Elam i Elamici kwestia ciekawa i mało znana. Kim był starożytny lud Elamitów, jakim językiem sie posługiwano, jak wyglądała ich organizacja polityczna i wierzenia. zapraszam do dyskusji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Oczywiście, że mieli, co prawda Elam przetrwał Sargona Wielkiego i innych, w zasadzie przetrwał neizbyt naruszony aż do czasów achemenidzkich, bo tu ciekawostka, w Babilonie odkryto zabytek zwany Cylindrem Cyrusa, na którym to ów Cyrus władca pisze, że jest synem Kambyzesa, syna Cyrusa potomka Teispesa i że jest on Cyrus królem Anszanu. Tell-i Maljan czyli Anszan to miasto i państwo w dzisiejszej prowincji Fars, czyli w Elamie właśnie. Ów zas Cyrus to nikt inny a Cyrus II Wielki twórca imperium Achemenidów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Furiusz   

Tak - to mitologizacja żydowska, ot po prostu wymyślili sobie mitycznego protoplastę dla konkretnego ludu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.