Skocz do zawartości
  • Ogłoszenia

    • Jarpen Zigrin

      Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

      Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
    • Jarpen Zigrin

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

      Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
fake

Poszukuję wartościowej literatury o jezuitach

Rekomendowane odpowiedzi

fake   

Witam,

Tak jak w temacie :)

Zwracam się z uprzejmą prośbą o polecenie książek związanych z tematem dotyczących jezuitów (historia powstania, działalność, biografie).

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tego typu bibliograficzny spis będzie bardzo, bardzo obszerny, a jakie języki wchodzą w grę?

A "wartościowość" na czym ma polegać? Bo dla jednych to będzie literatura o tajemnych spiskach jezuitów, dla drugich rozwój edukacji jezuickiej, dla innych peregrynacje misyjne...?

Wypada zacząć od ideowych założeń Towarzystwa: I. Loyola "Towarzystwo Jezusowe", Ćwiczenia duchowe", "Opowieść pielgrzyma" itp.

Z literatury np.:

J.W. O'Malley SJ "Pierwsi jezuici"

S. Bednarski SJ "Upadek i odrodzenie szkół jezuickich w Polsce"

"Jesuit Science and the Republic of Letters" red. M. Feinglod

H.D. Sedgwick "Ignatius Loyola: An Attempt at an Impartial Biograpy"

Celem znalezienia więcej wystarczy przejrzeć np.:

"Podstawowa bibliografia do dziejów Towarzystwa Jezusowego w Polsce" prac. L. Grzebień.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości, skąd ciekawość o ciekawość kogoś innego?

Ja tam np. przeczytałem jakieś dwieście pozycji o tym zakonie bo ciekawił mnie kiedyś rozwój szkolnictwa na polskich ziemiach w dawnych latach.

To co jest takiego dziwnego w zainteresowaniu tym zakonem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Dziękuję secesjoniście za szybką odpowiedź :)

Odpowiadając zaś na pytania:

Tego typu bibliograficzny spis będzie bardzo, bardzo obszerny, a jakie języki wchodzą w grę?

A "wartościowość" na czym ma polegać? Bo dla jednych to będzie literatura o tajemnych spiskach jezuitów, dla drugich rozwój edukacji jezuickiej, dla innych peregrynacje misyjne...?

W grę wchodzą języki polski oraz angielski. Co zaś się tyczy wartościowości, to interesują mnie jak na razie tematy związane z ideologią oraz tajemnymi spiskami.

A tak z ciekawości - do czego Ci jest potrzebna historia Jezuitów? Czy to tylko chęć poznania, zainteresowanie nimi?

Przede wszystkim chęć poznania. Może to zabrzmi dziwnie, ale zaintrygowało mnie kilka rzeczy związanych z tym zakonem. Pamiętam, że bardzo negatywne wrażenie wywarła na mnie treść przysięgi jezuitów mówiąca m.in. o byciu posłusznym jak trup. Nie wspominając już o tym, że w zasadzie Himmler wykorzystał wiele elementów jezuickich w SS.

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To raczej proponuję przy takich zainteresowaniach poszukać na stronach o NWO, mnie się jakoś nie kojarzą książki o światowym spisku jezuitów=masonów=Żydów=rządzących finansami świata z wartościową literaturą.

Miłych poszukiwań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

To raczej proponuję przy takich zainteresowaniach poszukać na stronach o NWO, mnie się jakoś nie kojarzą książki o światowym spisku jezuitów=masonów=Żydów=rządzących finansami świata z wartościową literaturą.

Miłych poszukiwań.

Tam już szukałem i niestety nie znalazłem nic wartościowego. Pozwolę sobie na małe sprostowanie swojej wypowiedzi.

Nie chodzi mi dosłownie, jak to ujął secesjonista, o światowy spisek jezuitów=masonów=Żydów=rządzących finansami świata.

Generalnie interesuje mnie bardziej ideologia i metodyka działania jezuitów, która stała się / staje dla niektórych "wzorem do naśladowania".

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Z tym "wzorem" to bym nie przesadzał... ot kolejny twór mityczny.

Metodologię: czego?

Z literatury:

R. Darowski "Filozofia jezuitów w Polsce w XX wieku : próba syntezy – słownik autorów".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Z tym "wzorem" to bym nie przesadzał... ot kolejny twór mityczny.

Metodologię: czego?

Z literatury:

R. Darowski "Filozofia jezuitów w Polsce w XX wieku : próba syntezy – słownik autorów".

Dziękuję za informację. Jeśli zaś chodzi o metodologię, to więcej szczegółów znajdzie secesjonista w wiadomości na priva, którą dzisiaj wcześniej wysłałem.

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
euklides   

Czytam te Wasze posty i co do mnie to nie jest mi znana książka która by tylko o nich mówiła, niemniej jednak w paru innych książkach można spotkać wzmianki o nich i coś o nich wiem, ale jest to bardzo wyrywkowe. Gdybyś szanowny Użytkowniku powiedział co konkretnie interesuje Cię z ich przeszłości to może bym Ci pomógł.

Edytowane przez euklides

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Są setki tego typu książek, tyle, że o różnej wartości merytorycznej.

Na polskim rynku mamy książkę eks-jezuity:

Malachi Brendan Martin "Jezuici: Towarzystwo Jezusowe i zdrada ideałów Kościoła rzymskokatolickiego".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Czytam te Wasze posty i co do mnie to nie jest mi znana książka która by tylko o nich mówiła, niemniej jednak w paru innych książkach można spotkać wzmianki o nich i coś o nich wiem, ale jest to bardzo wyrywkowe. Gdybyś szanowny Użytkowniku powiedział co konkretnie interesuje Cię z ich przeszłości to może bym Ci pomógł.

Dziękuję za zabranie głosu i chęć wsparcia. Napiszę do euklidesa na priva i opiszę, co mnie konkretnie nurtuje.

Są setki tego typu książek, tyle, że o różnej wartości merytorycznej.

Na polskim rynku mamy książkę eks-jezuity:

Malachi Brendan Martin "Jezuici: Towarzystwo Jezusowe i zdrada ideałów Kościoła rzymskokatolickiego".

Jeszcze raz wielkie dzięki za kolejną pozycję.

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Witam Kolegów,

Czy to już wszystko w temacie literatury o jezuitach?

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gdzieżby tam wszystko... a którąś z podanych pozycji fake już przeczytał? To może się podzieli wrażeniami?

Jeśli chodzi o powiązanie "zarządzania" z jezuicką myślą można sięgnąć po książki Chrisa Lowney'a, bądź po książkę "Jezuita z Wall Street" Piotra Włoczyka czy "Sztuka komunikacji: odkrywana z Ignacym Loyolą" Willi'ego Lamberta, "Jak podejmować decyzje?" Stefana Kiechle'a.

Można sięgnąć po:

A. Tondi "Jezuici. W historii kryzysu jednego sumienia"

tegoż, "Kartki z pamiętnika byłego jezuity"

tegoż, "Władza tajemna Towarzystwa Jezusowego"

S. Obirek "Jezuici na dworach Batorego i Wazów: 1580-1668: wpływ kapelanów dworskich i wychowawców książąt na postawy panujących i politykę państwa"

E. Paris "The secret history of the Jesuits"

H. Yannou "Jezuici i Towarzystwo"

B. Ruczyński "Cel uświęca środki"

M. Wójtowicz "Henri de Lubac"

H.J.M. Nouwen "W imię Jezusa: refleksje nad chrześcijańskim przywództwem z praktycznym przewodnikiem"

J. Lewis "Rządy duchowe według św. Ignacego Loyoli"

D.E. Fleming "Czym jest duchowość ignacjańska?"

J. Brodrick "Powstanie i rozwój Towarzystwa Jezusowego"

"The Cambridge Companion to the Jesuits" ed. T. Worcester

E. Durchholz, N. Knoepffler "Franciszek, Ignacy i naśladowanie Jezusa: porównanie teologiczne i psychologiczne"

C.G. Valles "Zbieram kolory tęczy : moje zwielokrotnione "ja" : autobiografia jezuity"

M. Barthel "The Jesuits : a history & legend of the Society of Jesus"

J. Wright "Jezuici: misje, mity i prawda: między hagiografią a czarną legendą"

G. Pittau "Rządy duchowe według charyzmatu ignacjańskiego"

P. Landerset "Rzecz o Jezuitach"

R. Barthes "Sade, Fourier, Loyola"

P.R. Divarkar "Droga wewnętrznego poznania: o 'Ćwiczeniach duchowych' świętego Ignacego Loyoli"

"Co zabrać ze sobą? : refleksje, wskazówki i uwagi pomocne do odprawienia i kontynuacji Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli" red. H. Machoń.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
fake   

Bardzo dziękuję secesjoniście za kolejną porcję pozycji.

Uważam, że na razie to już chyba wystarczy.

Patrząc po tytułach to jest raczej to, czego szukałem.

I wracając do pytania secesjonisty, czy przeczytałem już jakąś pozycję, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że jeszcze nie :(

Mam teraz inne priorytety, ale wszystko w swoim czasie.

Pozdrawiam,

Fake

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×

Powiadomienie o plikach cookie

Przed wyrażeniem zgody na Warunki użytkowania forum koniecznie zapoznaj się z naszą Polityka prywatności. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.