Jump to content
 • Announcements

  • Jarpen Zigrin

   Zostań naszym fanem. Obserwuj nas w social mediach : )   12/11/2016

   Daj się poznać jako nasz fan oraz miej łatwy i szybki dostęp do najnowszych informacji poprzez swój ulubiony portal społecznościowy.    Obecnie można nas znaleźć m.in tutaj:   Facebook: http://www.facebook.com/pages/Historiaorgp...19230928?ref=ts Twitter: http://twitter.com/historia_org_pl Instagram: https://www.instagram.com/historia.org.pl/
  • Jarpen Zigrin

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum   12/12/2016

   Przewodnik użytkownika - jak pisać na forum. Krótki przewodnik o tym, jak poprawnie pisać i cytować posty: http://forum.historia.org.pl/topic/14455-przewodnik-uzytkownika-jak-pisac-na-forum/
Sign in to follow this  
Bartrivtriku

Nieznana Formacja

Recommended Posts

Witam

Jestem na tym forum nowy, i już mam do zadania pytanie. Mianowicie mój prawujek został wysłany do Niemiec na przymusowe roboty. Rodzinie przysyłał zdjęcia swoje i kolegów w ciekawych, nieznanych mi uniformach. Załączam zdjęcie, oraz proszę o wyjaśnienie formacji noszącej ten mundur. za wszystkie odpowiedzi dziękuję.

PS.

Zdjęcie pochodzi z lat 1940-1941.

post-10874-0-91637200-1426014654_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Goście ze zdjęcia są ubrani w jasne portki być może z magazynów WH, oraz cywilne koszule oraz czapki. Całość wygląda jak mundur, ale nim nie jest. Nawet krawaty są różne, o butach nie wspomnę. Zwykli robotnicy przymusowi w czasie wolnym od pracy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem Baudienst to nie będzie. Zob. http://www.fpnp.pl/info/pdf/baudienst.pdf

Te mundury były chyba zielone, a osoby na zdjęciu mają białe (prawdopodobnie) spodnie, rzeczywiście kolorem trochę podobne do ćwiczebnych Wehrmachtu. Ale do tego specyficzne czapki, trochę w stylu Ernsta Thälmanna i Roter Frontkämpferbund, ale to oczywiście odpada, skoro to robotnicy przymusowi z późniejszego okresu. Do tego rozmaite krawaty.

Przychylałbym się do opinii Amona. Albo z jakiś powodów sami się tak ubrali (dostępność określonych ubrań, czy fason środowiskowy), albo pracodawca też z jakiś powodów tak ubrał swoich pracowników. Aby się wyróżniali. Np. pracowników transportu wewnętrznego, czy zewnętrznego, obsługi konkretnego magazynu, portierów, albo wszystkich, bo takie były tradycje firmy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
amon   

Bruno dobrze wiesz że owych czasach ubierano się do zdjęcia, prawie że koncertowo. Stąd pewne przekłamania w odniesieniu do fotografowanej epoki. Jeżeli przodek Bartrivtriku, wylądował na robotach w granicach III Rzeszy, to ubrał się w to co miał, czy w to co pożyczył. Wg mnie Baudienst odpadł już na wstępie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

Przed wyrażeniem zgody na Terms of Use forum koniecznie zapoznaj się z naszą Privacy Policy. Jej akceptacja jest dobrowolna, ale niezbędna do dalszego korzystania z forum.